"Тези 19 студии са обединени от два фактора: народно-митологичния и християнско-библейския. И тези два фактора са вписани в два контекста - фолклорната култура и възрожденското изкуство", обясни пред "Хоризонт" Любомир Миков. "Това, което е включено в съдържанието, в текста на книгата, представлява изследвания, които са или неизвестни, или слабо проучени", уточни той.
Първата част обхваща обреди и обредни предмети, а втората е посветена на народното и възрожденското изкуство.
В предаването "Преди всички" проф. Миков разясни смисъла на ритуала кражба на деца по Гергьовден в Североизточна България, който обезпечава бъдещата женитба. "Това е основното му предназначение. Крадат се, за да се оженят. Казва се в народното поверие, че неженените били некрадени като деца."
В почти цялата обредна система - и календарна, и семейна кражбата е сериозно застъпена, защото е социализираща процедура, изтъкна изследователят. "Кражбата, от обредно-правна гледна точка не е щета. Тя е просто средство за постигане на две основни цели - реализация в социален и в природен план, в почти всички етнически групи, включително в турската култура го има."
Въпреки че е силно застъпен в обредната система, въпросът за обредната кражба за първи път се разглежда така обстойно, посочи още проф. Миков. В книгата той описва и други сходни ритуали на кражбата на дете - кражба на обредна фигурка или направо на мома от хорото.
Магическите практики по българските земи са свързани с магьосници, коментира още проф. Любомир Миков, който разглежда в сборника метаморфозите между луна и крава и между ламя и вятър.
"Става дума за магьосници, които според поверията се опитват да свалят луната, да я превърнат в крава и да я доят. Това са много интересни легенди, които са доста разпространени в сборници за народно умотворение. Вероятно това е първоизточникът, откъдето са предизвикали интереса на нашите възрожденски художници и се срещат в стенописите на някои църкви."
"Това е един много специален случай, защото доенето на месеца под формата на крава, която се превръща в дявол, си е в рамките на чистото езичество. И изведнъж това се превръща във визия по стенописите на църквите. Интересното е в случая, че има съчетаване на езическа с християнска идеология", допълни Любомир Миков.
Любомир Миков е доктор на историческите науки. Почти 40 години се занимава с българското народно и възрожденско приложно изкуство, изследва суфизма и османската архитектура и изкуство на Балканите.
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..