Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В том 3 на "Българска фолклорна култура и възрожденско изкуство"

Любомир Миков изследва ритуални и магически практики по българските земи

В много от обредите се преплитат езическа и християнска нишка

Проф. Любомир Миков
Снимка: Ани Петрова
19 студии са събрани в том 3 на книгата "Българска фолклорна култура и възрожденско изкуство" -  изследване на проф. Любомир Миков. Той е автор на 13 книги, преподава в Нов български университет и в Националната художествена академия. В книгата той описва мартеницата като амулет и накит, лазаруването, обреди за дъжд, обредната кражба. 

"Тези 19 студии са обединени от два фактора: народно-митологичния и християнско-библейския. И тези два фактора са вписани в два контекста - фолклорната култура и възрожденското изкуство", обясни пред "Хоризонт" Любомир Миков. "Това, което е включено в съдържанието, в текста на книгата, представлява изследвания, които са или неизвестни, или слабо проучени", уточни той. 

Първата част обхваща обреди и обредни предмети, а втората е посветена на народното и възрожденското изкуство. 

В предаването "Преди всички" проф. Миков разясни смисъла на ритуала кражба на деца по Гергьовден в Североизточна България, който обезпечава бъдещата женитба. "Това е основното му предназначение. Крадат се, за да се оженят. Казва се в народното поверие, че неженените били некрадени като деца."

В почти цялата обредна система - и календарна, и семейна кражбата е сериозно застъпена, защото е социализираща процедура, изтъкна изследователят. "Кражбата, от обредно-правна гледна точка не е щета. Тя е просто средство за постигане на две основни цели - реализация в социален и в природен план, в почти всички етнически групи, включително в турската култура го има."

Въпреки че е силно застъпен в обредната система, въпросът за обредната кражба за първи път се разглежда така обстойно, посочи още проф. Миков. В книгата той описва и други сходни ритуали на кражбата на дете - кражба на обредна фигурка или направо на мома от хорото. 

Магическите практики по българските земи са свързани с магьосници, коментира още проф. Любомир Миков, който разглежда в сборника метаморфозите между луна и крава и между ламя и вятър. 

"Става дума за магьосници, които според поверията се опитват да свалят луната, да я превърнат в крава и да я доят. Това са много интересни легенди, които са доста разпространени в сборници за народно умотворение. Вероятно това е първоизточникът, откъдето са предизвикали интереса на нашите възрожденски художници и се срещат в стенописите на някои църкви."

"Това е един много специален случай, защото доенето на месеца под формата на крава, която се превръща в дявол, си е в рамките на чистото езичество. И изведнъж това се превръща във визия по стенописите на църквите. Интересното е в случая, че има съчетаване на езическа с християнска идеология", допълни Любомир Миков.

Любомир Миков е доктор на историческите науки. Почти 40 години се занимава с българското народно и възрожденско приложно изкуство, изследва суфизма и османската архитектура и изкуство на Балканите.

Повече чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10