Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение

Стоян Бабеков: Българинът ще възвърне своето благополучие

Стоян Бабеков
Снимка: Личен архив

Колкото по-добри сме, толкова по-добре. Трудно се прави добро в днешно време. Това казва диригентът и композитор Стоян Бабеков.
      

„Винаги съм вярвал, че нашият народ е добър, добър е българинът и ще си възстанови своето благополучие, но трябва време“, посочи той в интервю за предаването „Нощен хоризонт“.

Стоян Бабеков е музиковед. Завършил е Националната музикална академия „Панчо Владигеров“. Вече 30 години е диригент на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение.

Освен смесения хор към Съюза на слепите дирижира състави към заводи и военни поделения. Най-екзотичната му проява са два концерта с интернационален мъжки хор в Колумбия.

Създател е на камерния хор „Алилуя“. Има три инструментални концерта, както и кантати, посветени на Бенковски и Волов.

Писал е още камерна музика, сонати за флейта и пиано, етюди. Написал е първият сборник от етюди за подрастващи пианисти в неравноделни тактове.

В периода 1994-2000 Стоян Бабеков организира пет издания на конкурса за български литургични произведения „Нека бъдем по-добри“. От 138 представени творби 35 били премирани и навлизат в богослужебната практика.

Има написани повече от десет авторски литургични песнопения.

Носител е на орден „Св. Св. Кирил и Методий“, както и на почетни награди от професионални организации като Съюза на българските композитори.

„В моите творби се оглежда и моята същност“, сподели той в предаването „Нощен хоризонт“.

Църковната музика го привлякла с това, че „трябва да бъде българска източно-православна църковна музика“. След Априлското въстание и Руско-турската война църковното пеене у нас било ориентирано предимно към руската музика. Така руските църковни мъжки хорове повлияли върху формирането на нашата музика.

„За мен като българин беше явно, че трябва да се направи нещо, за да може в българския храм да навлезе българската източно-православна църковна музика.“

Кои са качествата на успешния музикант? Ако това, което правим, е искрено и ако то се възприема от хората, ако постигнем тази цел поне мъничко – бихме били щастливи, смята музикантът.

Работи с БНР още от 60-те години на миналия век. Негови творби с хорова, народна,  естрадна и детска музика са записвани от състави на радиото.

Преди 90-та година не се насърчаваше писането и изпълнението на църковна музика от професионални състави, обясни още Бабеков.

Живее в къща в Божурище – описва я като „бяла спретната къщурка, без липи отпред“.

В Библията има прекалено много кръв, прекалено много убийства и имам специално отношение – не мога да приема такова писание, сподели още композиторът.

На пианото му стои икона, подарена му от сегашния патриарх Неофит.

По време на дългогодишната си музикална кариера Стоян Бабеков е изнесъл общо 4891 концерта.  

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32