Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение

Стоян Бабеков: Българинът ще възвърне своето благополучие

Стоян Бабеков
Снимка: Личен архив

Колкото по-добри сме, толкова по-добре. Трудно се прави добро в днешно време. Това казва диригентът и композитор Стоян Бабеков.
      

„Винаги съм вярвал, че нашият народ е добър, добър е българинът и ще си възстанови своето благополучие, но трябва време“, посочи той в интервю за предаването „Нощен хоризонт“.

Стоян Бабеков е музиковед. Завършил е Националната музикална академия „Панчо Владигеров“. Вече 30 години е диригент на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение.

Освен смесения хор към Съюза на слепите дирижира състави към заводи и военни поделения. Най-екзотичната му проява са два концерта с интернационален мъжки хор в Колумбия.

Създател е на камерния хор „Алилуя“. Има три инструментални концерта, както и кантати, посветени на Бенковски и Волов.

Писал е още камерна музика, сонати за флейта и пиано, етюди. Написал е първият сборник от етюди за подрастващи пианисти в неравноделни тактове.

В периода 1994-2000 Стоян Бабеков организира пет издания на конкурса за български литургични произведения „Нека бъдем по-добри“. От 138 представени творби 35 били премирани и навлизат в богослужебната практика.

Има написани повече от десет авторски литургични песнопения.

Носител е на орден „Св. Св. Кирил и Методий“, както и на почетни награди от професионални организации като Съюза на българските композитори.

„В моите творби се оглежда и моята същност“, сподели той в предаването „Нощен хоризонт“.

Църковната музика го привлякла с това, че „трябва да бъде българска източно-православна църковна музика“. След Априлското въстание и Руско-турската война църковното пеене у нас било ориентирано предимно към руската музика. Така руските църковни мъжки хорове повлияли върху формирането на нашата музика.

„За мен като българин беше явно, че трябва да се направи нещо, за да може в българския храм да навлезе българската източно-православна църковна музика.“

Кои са качествата на успешния музикант? Ако това, което правим, е искрено и ако то се възприема от хората, ако постигнем тази цел поне мъничко – бихме били щастливи, смята музикантът.

Работи с БНР още от 60-те години на миналия век. Негови творби с хорова, народна,  естрадна и детска музика са записвани от състави на радиото.

Преди 90-та година не се насърчаваше писането и изпълнението на църковна музика от професионални състави, обясни още Бабеков.

Живее в къща в Божурище – описва я като „бяла спретната къщурка, без липи отпред“.

В Библията има прекалено много кръв, прекалено много убийства и имам специално отношение – не мога да приема такова писание, сподели още композиторът.

На пианото му стои икона, подарена му от сегашния патриарх Неофит.

По време на дългогодишната си музикална кариера Стоян Бабеков е изнесъл общо 4891 концерта.  

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40