„Този скандал с къщите за гости хвърля петно върху нашия бранш. Злоупотребите нямат нищо общо с нас. Въпросните къщи за гости дори ги няма в регистъра на Министерството на туризма“. Това коментира пред БНР Вероника Кънева, председател на Асоциацията на собствениците на къщи за гости.
„Проблемът е в заложените критерии. Самите субсидии имаха хубава идея – да се подпомогнат слабо развитите райони, да се повиши икономическият растеж, да се осигури заетост на хората в тези райони. Но наредбата, която се създаде, направи такива условия, които ни дискриминираха. Наредбата направи така, че достъп до тази субсидия да имат само хората с пари“, каза още Кънева в предаването „Хоризонт за вас“ и поясни:
„Много хора, които са искали да получат евросубсидия за къщи за гости, не са могли да стигнат до реализирането на проектите си, защото има изискване в наредбата – ако имаш проект, трябва да имаш собствени пари или пари от банка, за да го стартираш. Максималната субсидия, която след това се възстановява, е 200 000 евро. Ако някой от нашите членове спечели, той трябва да има собствени средства, за да започне, а банката дава трудно кредити“.
Вероника Кънева подчерта колко е труден бизнесът в тази област, защото „правят се наредби – еднакви и за големите хотели, и за къщи с пет места“.
Според нея в целия казус основният въпрос, който не се задава, е откъде собствениците на тези къщи са взели толкова пари, за да стартират бизнеса си. По думите на Кънева, това, което трябва да се направи, за да се ограничат бъдещи злоупотреби, е да се създадат други критерии за усвояването на парите.
Проф. Димитър Тадаръков, бивш шеф на Държавен фонд „Земеделие“, уточни:
„Има разминаване и изопачаване на реалността. Тези 62 000 – 63 000 къщи, записани в Министерството на туризма, са къщи за гости в морски, в СПА и в зимни региони. Това са части от къщи, където собственикът е отделил една-две-три стаи за гости, затова трябва да отговаря по правилата на туризма. Къщите за гости, за развитие на селски райони, не се включват в тези региони. За тези региони е забранено включването на къщи за гости, където има туристически бизнес. Те бяха създадени по мое време, бяха приети правила и регламенти. За всички останали части от страната, мисля, че бяха около 252 общини, където да може да се намали безработицата и да могат да се ангажират хора“.
„Създадох отдел за борба с корупцията, който превантивно - още на ниво проект, да спре злоупотребите. За да инвестираш по програмата за развитие на селски райони в една къща, законът изисква – първо, да дадеш проекта, да бъде одобрен, след това да намериш пари за финансирането му, да го финансираш, да го изградиш и при проверката да докажеш, че всяко нещо отговаря на проекта, ако всичко е наред, финансирането се отпуска 100%“.
Проф. Тадаръков подчерта, че е управлявал с професионализъм и че по негово време са се спазвали правилата:
„След моето напускане заради проблеми със Станишев и Плугчиева, които защитаваха интересите на Европа, не на България, дойде „Калинката“, дойдоха партийните назначения и провалът дойде. Управляваше се по партиен режим, а не по професионален. Това е проблемът в цялата държава. След проверката ще видите, че от тези 700-750 къщи - 100-150 ще бъдат на свързани лица, а останалите са доказани, изградени и работещи като къщи за гости. Механизмът е много прост – като се тръгне от проекта, от банката за финансиране, от изграждането, от проверката на техническия инспекторат, от проверките на ОЛАФ, от отдел оторизация, отдел плащане, по цялата верига ще цъфне всичко“.
Интервюто с Вероника Кънева и с проф. Димитър Тадаръков можете да чуете в звуковия файл.
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...
Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..
Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече украинския лидер Володимир Зеленски "диктатор без избори". В изявление, публикувано в собствената му социална мрежа "Трут Сошъл", Доналд Тръмп пише още, че ако Зеленски иска "да му остане държава", е по-добре да действа по-бързо. В публикацията Тръмп казва още, че един комик с посредствени успехи, е уговорил..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..