„Дишам, чувствам, обичам“, така е озаглавила ретроспективната си изложба художничката Кина Бъговска, която тя представи в Чикаго.
„Добра вечер, Чикаго наш, слънчев и мъглив! Защо дойдохме тук ? Ще останем ли или се връщаме? Добро утро, Роден край! Моя България! Защо те оставихме?“ - така започват „Български щрихи в американски пейзаж“, книгата, в която художничката Кина Бъговска заменя боите и четката с думите и в съавторство със спортния журналист Климент Величков разказва за срещите, разговорите, преживяванията и емоциите си в първите години след пристигането си в Америка.
Сега, 20 години по-късно, в своята ретроспективна изложба чрез картините си тя показва и разказва изстраданото и преживяното през този период от време.
Кина Бъговска завършва Националната художествена гимназия, учи живопис и графичен дизайн в Полша. Връща се в България и става преподавател в Гимназията за приложни изкуства. 1999 г. идва във Ветровития град с мечтата да си купи… компютър и… да се върне в Родината.
Кина Бъговска споделя, че като преподавател по графичен дизайн в Художествената гимназия за приложни изкуства в София са започнали да изучат компютърни програми.
„Но нямах компютър естествено и аз чувствах как изоставам. И викам, аз защо не прескоча до Америка за няколко месеца, да поработя там каквото и да е, да си купя един компютър и да се върна.“
Сбъдва мечтата си за няколко месеца и е отново в България. Продължава да работи, но започва да крои планове да дойде за още малко в Америка за да нарисува и картините на своя живот, както тя казва. И идва отново.
„Но този път вече останах за по-дългичко… След като вече видях, че ще поостана в Америка, реших, че трябва да започна да изучавам английски усилено. При което всеки си казва професията. Стигнаха до мене и казах, че съм художник и учителката веднага: Тъкмо, казва, ще направим една изложба тука…"
От тази първа изложба са изминали 20 години. Общите изложби, в които е участвала, вече са над 60, самостоятелните - повече от 25. Почитателите на нейното изкуство са се срещали с него в Чикаго, Вашингтон, Маями, Ню Орлиънс, Единбург, Париж, в София разбира се, и в още различни точки по света. Нейни картини има и в много частни колекции.
„Кина Бъговска можеш да я видиш и в Чикаго, можеш да я видиш и в с. Дъждовник, където е построила поредния мост между България и Америка, водейки американски художници да рисуват красивата България“. казва г-н Иван Анчев, българският консул в Чикаго и изброява още много инициативи и осъществени идеи на художничката, журналистката и общественичката Кина Бъговска.
По повод 20-годишнината на нейната творческа дейност и за популяризирането на българската духовност и култура в Северна Америка Държавната агенция за българите в чужбина удостоява г-жа Кина Бъговска с Паметен медал „Паисий Хилендарски“.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..