В съботата между Великден и Гергьовден в Павликени се събраха хиляди от близо и далеч, за да се забавляват на празника на яйцето. Четири хиляди яйца бяха сготвени на вкусни омлети, палачинки, солени ястия и десерти или счупени в десетките забавни игри. Празничната програма в централния градски парк „Кирил Ракаров“ продължи вчера 11 часа. Днес празникът продължава с изпълнения на рок групи.
Павликени е един от промишлените центрове в страната, свързани с производството на яйца и затова преди 6 години местните хора решили, че е време да си направят празник на яйцето. На неизменния въпрос: Кое е първото – яйцето или кокошката? - допитване до павликенчани миналата година даде еднозначният отговор – кокошката. Да, ама от нея е яйцето, което дава много възможности – за ястия и забавления, обясняват павликенчани на празника на яйцето.
Една от най-атрактивните части на празника е кулинарното състезание, в което местните домакини показват готварските си умения с яйца.
„Аз съм Джамалие Юсрефова от Бяла черква. Представяме се с ордьоври – желирана салата. Продуктите са яйца, зеленчуци, колбас, желатин, варено яйце. Поставя се във форма, след като стегне, се изсипва, украсява се и добър апетит“.
„Весела Стойкова се казвам. Омлетът е едно от предпочитаните неща, които правя с яйца. Правя го в зависимост от вкуса на семейството. Някои го искат със зеленчуци, използвам бекон“.
„Аз съм Елмира на 16 години. Направихме солена торта, сладка торта, която е като агне, питка, баница, и картофени кошнички с яйце“.
„Аз съм Тодор, на 16 години. Много обичам да правя пържени яйца, а също и еклери, и палачинки. Аз смята, че, ако едно момче не може да си направи пържени яйца, ще умре от глад“.
Традиционно на празника на яйцето голям интерес предизвиква зоопаркът в Павликени, защото представя и подарява на гостите сварени яйца от различните си екзотични птици. Най-голямо е щраусовото яйце, което с неговите 25 сантиметра височина е абсолютен гигант пред най- миниатюрното яйчице от 5 милиметра на декоративната птичка „Зеброва амадинка“.
Началникът на зоопарка Сезеин Мехмедов разказа, че отглеждат 33 вида птици:
„Имаме щраусът Нанду, всеки момент ще докараме и Ему. Имаме нови видове Кохени. От яйцата, които птиците снасят в зоопарка, първо заделяме, за да подмладим и от тях да излюпим. Имаме два инкубатора. После си разменяме с други зоопаркове, ако те имат интерес към наши или ние към техни. Всички яйца, който снасят птиците в зоопарка са ядливи, нямаме яйца, които да не са ядливи“.
Самодейците от павликенското читалище „Братство – 1884“ пресъздадоха традициите на селския двор.
Беловласите момичета и момчета казват, че традициите са живи и днес:
„Живи са и то много. Много хора, още ще дойдат“... „Много Хубав празник, омлети ще има, концерт. В Павликени си ги спазваме винаги традициите. Събират са малки деца, големи, баби, старци“… „Пивка е ракията, читалищна е. Направена е специално за празника от много хубаво грозде, без захар. Това е българската напитка, която по всеки повод и празник участва на трапезата на българина“.
Живи са и занаятите, особено свързаните с плетива и везба.
Илияна Първанова специално е дошла от София за празника в Павликени, за да покаже с двете си дъщери семейните ръкоделия на тема яйце:
„Бродираме, плетем заедно и много ще се радваме да вдъхновим младите момичета, защото вярваме, че всеки може, стига да опита“.
„Мама и кака ме вдъхновиха, наистина е прекрасно“.
„На мен най-любимо ми е микроплетиво – да плета с конци за шиене с най-малките кукички и така можем да имитираме цветята от природата и жените да се красят с тях“.
Част от празника на яйцето бяха десетки забавни спортни игри, в които деца и родителите им събираха и пренасяха яйца, хвърляха ги в цел, играха на руска рулетка.
Днес празникът продължава с изпълнения на местни рок групи, а финалът е концертът на група „Ахат“.
Заместник-председателят на Сметната палата Силвия Къдрева категорично отрече да е в конфликт на интереси спрямо кандидатстващите за членове на Комисията за противодействие на корупцията Петър Коев и Стоян Петков, за което алармираха от ПП-ДБ. Пред журналисти Силвия Къдрева, която беше избрана за председател на номинационната комисия, която..
Полицията в София задържа жена с голямо количество наркотици и пари, научи БНР. 45-годишната жена е била арестувана пред дома си. В гаража ѝ са открити два плика с марихуана. При претърсване на жилището на задържаната е открит метаамфетамин, както и около 160 хиляди лева в различни валути. При друг случай в криминално проявен мъж, полицаи..
За 25-та поредна година, почитателите на Шекспир ще могат да гледат постановката „Ромео и Жулиета“ под небето на пазарджишкото село Паталеница. Преди четвърт век, спектакълът поставя началото на шекспировите театрални лета, като всяка година събитието събира както нови, така и утвърдени имена от българската театрална сцена. Инна..
Десет станаха пострадалите при катастрофата от тази сутрин в Прохода на Републиката, където край село Мишеморков хан се удариха три леки автомобила. Движението в района на инцидента е с ограничения и затруднено. Деветима души са пострадали при катастрофа в Прохода на Републиката Българи и румънци са пострадали при сблъсъка между трите леки..
Цените на акциите потънаха до 3-месечно дъно в Европа заради наложените мита от Съединените щати. Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% Инвеститорите реагираха рязко на решението на президента Доналд Тръмп да наложи нови мита върху вноса от десетки държави, включително 39-процентно мито върху швейцарски стоки,..
От днес започнаха постите и в Гърция. Месарските магазини са без клиенти. Започва Богородичният пост Същевременно м агазините увеличиха намаленията, за да покрият загубите от периода на екстремни температури. Търговците заявиха пред медиите, че в последните две седмици от миналия месец почти не са имали клиенти поради големите горещини...
В Италия сътвориха примамка за плъхове и мишки, овкусена с виното просеко. Световноизвестна фирма, основана край Тревизо преди 62 години за примамки, овкусени с човешки храни, създаде нова такава с виното просеко за премахване на мишки и плъхове, пише ежедневникът "Република". С това продължава да се реализира откритието на основателя на..
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
"Очаквам да чуя срокове за закупуването на летателна техника за гасене на пожари, защото това, което Желязков каза, не е точно така". Това каза пред..