Аз си мисля, че Ортега-и-Гасет в желанието си да подчертае този фундамент, който съществува в европейския човек на общото съзнание, на общия етос, на общите цивилизационни европейски ценности, го е накарало да очаква, че много по-бързо ще стане онова, което той би желал да стане, каза пред БНР проф. Лазар Копринаров, коментирайки книгата на испанския автор „Европа и идеята за нация“.
„Но второ място, и това е важно, той е имал достатъчната трезвост да подчертае, че съотнасянето национално – европейско се намира в един подвижен баланс. Има периоди, в които едното взима връх над другото и той дава за пример XVIII век, когато европейското е надделявало над националното“, каза той в интервю за предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.
Книгата е съставена от три части, едната са лекции, които Ортега-и-Гасет изнася 49-а година в Свободния университет в Берлин. Има и текстове, които са негови доклади във Венеция, последното, което прави той преди смъртта си – 55-а година. Една лекция е за това – има ли европейска култура, европейско културно съзнание. Третата част е със заглавие „За римската империя“, обясни проф. Копринаров.
Текстовете са издадени след смъртта му, посочи още професорът.
Интервюто на Петър Волгин с проф. Лазар Копринаров може да чуете от звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..