«Той е бил и е все още много обичан от буховци. Просто е искал ние да живеем по-добре. Не е бил толкова убеден комунист, от това, което съм чела.»
Никола Бонев минавал със самолета и, летейки ниско, пускал на майка си продукти.
Ювелина припомня, че когато започнали смени на имена на улици – на партизани и активни борци, буховци не се поддали:
«Ние не си махнахме паметника, не си закрихме Братската могила и главният ни булевард все още е «Никола Бонев»
Няма кой да разказва историята на изтребителя, признава обаче Ювелина Владова. Местният краевед се спроминал наскоро. Част от спомените, които книгите пазят пък могат да минат за идеологически обременени от времето на комунизма.
«Облякъл синята униформа на летец с ведрите небесносини очи…» - 83-годишният Борис Маринков, племенник на Никола Бонев, чете историята на Бонев от листовете, от които и преди 40 години го е правил по училищата.
Пред самолета-паметник разказва по–човешката част от миналото на известния си роднина.
„Виждал съм го как идва над Бухово, как се провира със самолета под - електрически ли бяха или телефонни жици, стълбове – хем бяха по-ниски от тия. Нагоре-надоле, обикаляше Бухово, хората изскачаха, гледаха го, ставаха му на крака старците.“
„Генералният щаб на Въздушни войски го е наградил с часовник за много добра работа – за висш пилотаж. Тоя часовник преди да го убият, го е завещал на мене и аз го бях оставил тука, в дома-паметник, но не съм попитал дали все още съществува“, допълва Маринков.
Заради създадената мрежа за разузнаване, която предава на Съветската армияданните за немските войски в България, през 1943-та година летецът Никола Бонев е бил разстрелян като част от борбата с тогава нелегалната Българска комунистическа партия. «18 куршума и той е бил жив – с удар с приклада сам у счупили една ръка, после по главата и тогава починал. Бил съветски разузнавач.»
«Беше скромен, симпатичен човек, хубав – това са били мечтатели за мене», допълва Борис Маринков.
В новите времена родната къща на Никола Бонев в Бухово, самолетът МИГ-19С и сградата на читалището, оформят своеобразен мемориал, напомнящ на буховци за техния съгражданин. А Ювелина Владова, секретар на читалище „Просвета“ разказва как децата се интересуват… само от самолета.
«Радват се, даже се опитват и да се качват да се снимат, когато идваха тук на обмен чужденците. Помня, че само японците успяха. Качиха се най-отгоре, дори успяха да влязат вътре.»
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..