Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асоциацията за подкрепа на децата търси нови таланти

Валерия Войкова, Валерия Стоянова, Богдана Желевска заедно с водещата на "Хоризонт до обед" Валерия Николова
Снимка: Валерия Николова

На 17 май ще се проведе благотворителен бал в подкрепа на втория випуск на Лятната академия по изкуства, която се организира от Асоциацията за подкрепа на децата. В студиото на "Хоризонт" гостуваха две от талантливите деца - 11-годишните Валерия Войкова и Валерия Стоянова. 

Валерия Войкова е спечелила първа награда на международния конкурс за поп музика в Берлин през 2018 година. Валерия Стоянова е впечатлила джазмена Васил Петров, който я чува да пее на концерт на Асоциация за подкрепа на децата преди две години.

30 деца са участвали в първия випуск на Лятната академия в Несебър, разказа Богдана Желевска, председател на Асоциацията за подкрепа на децата.

"Те бяха в различни изкуства - пеене, рисуване, танци, актьорско майсторство, музикален инструмент. Беше наистина нещо невероятно."

"Чувството е наистина невероятно и прекрасно. Започнах, защото подражавах на различни личности, майка ми и баща ми също са музиканти и просто и аз реших да тръгна по този път", обясни Валерия Стоянова.

За песента "Повярвай и ти" Валерия Войкова сподели:

"Тази песен има много голямо послание и много лични чувства изпитвам към нея. Тя е написана от Петър Писарски. Той е един изключителен музикант и въпреки че пише песни за деца, детски, зависи как ще я изпълни самото дете, за което пише. Тази песен я изпях, за да може да подтикне децата и хората, че всички мечти, за да можеш да ги сбъднеш, трябва да ги повярваш толкова силно и те винаги ще се сбъднат, независимо че другите хора ти казват, че е невъзможно или че това няма как да се случи и заради това песента се казва "Повярвай и ти". 

В края на май на сайта на Асоциацията за подкрепа на децата ще бъдат обявени условията за участие в новия кастинг, съобщи още Богдана Желевска.

"Отправям покана към хората, които обичат изкуството, които обичат децата и които знаят, че изкуството е това, което ни прави щастливи, а децата са това, заради което си струва да живеем и без което една нация не може да съществува. Българският талант е нещо уникално, нашите деца са уникални и ние правим така, че да се популяризира този талант."

Повече за инициативата чуйте от звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21