„Летял съм на него. Част от материалите ми отпуснаха тук, другите намерих аз, направихме тази скара, дойдоха седем техника с кран, монтирахме го тука“, спомня си той.
Нарочно го вдигнах нависоко – да не се качват деца, ще паднат, ще строшат някой крак, ръка, разказва още Славен Петров.
Разговорът със Славен върви буквално на километри от Долна Митрополия, където преди години е имало военновъздушно училище. А новината, че правителството отново ще го възстанови Славен Петров посреща с широка усмивка… и огромен оптимизъм. „Това е невъобразима радост, особено за старите. Ние войната за връщането на училището я започнахме още 2001-2002-а, два месеца след като го закриха.“
„Ние няма да останем с тези 6-8 самолета. Ще нарасне тая авиация, бе! Не може да седи на това положение!“, вярва Славен. И се чуди: „Как ще оберат банка, при толкоз синдици, не знак какви, ще оберат 4 милиарда и половина под носа ни, а ще викаме, че милиард и половина сме дали за самолети.“
Славен Петров признава, че реформата в армията в годините след 90-та и преди влизането в НАТО е можела да се случи по друг начин. „Хора, които искаха да го направят по-безболезнено, те го заложиха в програми, а не така. Нарязването на самолети, на ракети – ние сами се лишихме от сигурността си.“
Но това е миналото. На бъдещето и на хората, които той е обучавал и сега са на ръководни позиции в политиката и армията, Славен разчита решенията да се изпълняват. „От моите възпитаници имам трима генерали.“
Славен Петров се шегува, че с президента и бивш военен летец Румен Радев са „от идна кръвна група“. „Нашата майка е авиацията“, добавя той.
Край качения на постамента преди 30-тина година самолет МИГ-17 Славен Петров не крие надеждите си машината да вдъхновява.
„Децата от Тръстеник. Някои от тях водя на летището. Има група от четири, гледам ентусиазмът угасна в едни, но в едни е останал. Важно е, че остана семенцето, от което да поникнат нещата. Има още момчета, които горят и имат оная любов към летенето…“, разгорещено споделя той.
„Ние ако не сме оптимисти, ние сме умрели живи, старите авиатори. Нас ни крепи надеждата.“
Славен Петров няма рецепта какво трябва да се случи с МиГ-17, който преди 30 години оставил в Тръстеник. „Тука старее като ветерана. Старееме и двамата, заедно.“
Надява се двамата му сина да продължат да го поддържат. Те не са продължили традицията да бъдат военни авиатори. И затова сега надеждата е… във внучките му. „Внучката ми, средната, която сега ще тръгва в първи клас, ми е обещала: „Дядо, аз ще стана летец като тебе“.
Славен изненадва и с думите си: „Най-трудният въпрос в живота ми е, жена ми ме попита: „Ти, с твойта авиация, да знаеш, някога да си бутал детска количка?“
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..