Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на Димитър Димов в навечерието на 110-годишнината от рождението на писателя

За Дупница свързаната с града история на писателя има романтичен ореол

Писателят Димитър Димов
Снимка: bg.wikipedia

На 25 юни тази година ще се навършват 110 години от рождението на големия български писател и драматург Димитър Димов. В Дупница изпреварват годишнината и месец по-рано канят Националния литературен музей и Къща-музей "Димитър Димов" да гостуват с фотоизложба за така наречения "испански цикъл" на писателя, за престоя му в Испания като специализант по хистология в института "Сантяго Рамон и Кахал".

Авторът на романите "Тютюн", "Осъдени души, "Поручик Бенц", драматург, професор по анатомия на гръбначните животни Димитър Димов е роден в Ловеч, но детството му преминава в Дупница. Писателят е работил малко повече от година като ветеринарен лекар в село Ваксево, община Невестино. Нещо повече - местните хора считат, че именно в селото им Димов работи върху първия си роман "Поручик Бенц" , излязъл от печат през 1938 г.

Някои от героите в романите "Тютюн" и "Поручик Бенц" на Димов не само че са с прототипи от Ваксево, но присъстват и с истинските им имена в произведенията. "Аз съм разговарял лично със съдържателя на къщата, в която е имало и хотел. Той там е живял на квартира", твърди дългогодишният кмет на Ваксево Георги Тасков в репортаж по "Хоризонт".

В Дупница вече има паметна плоча, посветена на Димитър Димов. Семейството на Димов напуска града, когато той е 10-годишен и се премества в София. 

"Той детските си години прекарва в Дупница. Освен това неговата майка е от известния Харизанов род, който се заселва тук от село Влахи след Освобождението. Дядо му -  Спас Харизанов, е известен адвокат в Дупница. Негов племенник е Яне Сандански, който живее по това време също в Дупница. На много от страниците на произведенията му виждаме родния град с планината, с шумящата река (защото къщата се намирала в близост до река Бистрица), с тютюневите складове и с хората. За съжаление къщата, след като напускат вече семейството, след смъртта на дядо му и на баба му, е продадена на местен търговец", разказва Анелия Геренска,  директор на Историческия музей в Дупница.

Къщата, в която е живял Димитър Димов, сега е детска градина. Някои дори считат, че в началната глава на романа "Тютюн" при срещата на Ирина с Борис Морев е пресъздадена атмосферата на хълма над Дупница, където сега има и параклис. Както и, че не е случаен фактът, че изпълнителката на ролята на Ирина в едноименния филм - Невена Коканова, е родена в Дупница.

"Те се преплитат по невероятен начин, за дупничани наистина много романтично. Така и с гордост тези мигове съпреживяват", добавя Анелия Геренска.

Повече можете да чуете от звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29