Тримата алпинисти бяха част от състава на национална експедиция, посветена на 20 години от първото българско изкачване на върха без кислород от Христо Проданов.
Днес Дойчин Боянов е преподавател в катедра "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" в Националната спортна академия в София. От две години в НСА има випуск "спортно катерене". Специалността е част от програмата на Олимпийските игри. Според Дойчин Боянов специалността привлича студенти именно защото е влязла в програмата на игрите.
15-годишнината от Националната експедиция "Еверест 2004" тази година бе отбелязана в Полския културен институт.
"Еверест е нещо, което докосва по особен начин хората. Много хора все още помнят 84-а година - и радостта, и мъката. Тези неща съпътстваха и 2004-а година. Въпреки всичко ние, освен едни такива върхове, си поставяме и чисто спортни цели през годините", разказа Боянов в предаването "Рано в неделя".
На 26 юли Дойчин Боянов заминава с Николай Петков и Руслан Вакрилов на експедиция в Пакистан, където имат намерение да направят премиерно изкачване на връх в долината Черакуза.
"Там има доста все още неизкачвани върхове, но всичко това трябва да бъде обследвано. Това ще бъде втората част от нашите занимания, освен да се изкатерим по един от нас желан начин, а и да разберем и съберем информация. Надяваме се, ако имаме възможности и да се изкачим някъде, първите хора, които стъпват на тези върхове."
За Дойчин Боянов е важно да върви по нови, неоткривани до сега пътища, да изследва и събира материали за научни изследвания:
"С това заминаване подготвям и един научен проект, който ще реализирам с колеги от Национална спортна академия. Той е свързан с адаптацията на човек на голяма надморска височина. Важното е да са нови пътища. Откакто съществува алпинизмът, това е основното - да се търсят новите пътища и да се правят неща, които не са правени."
Интервю с Дойчин Боянов чуйте в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..