Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Вениамин и тайните на древния манастир "Ястреб"

Отец Вениамин от манастира "Ястреб" разговаря с Даниела Якова
Снимка: Георги Бангиев

Отец Вениамин е млад човек, който е открил мисията на живота си. Той е духовник, но от онези неспокойни, търсещи и дейни хора, за които и с които трябва да се говори по-често.

В местност близо до град Ловеч, в землището на село Сливек, между скалите и гората, в близост до река Осъм, се намира манастирът „Ястреб“. Той е издигнат по време на Второто българско царство, посветен е на Пречестното Рождение на Пресвета Богородица.

Манастирът е познат и с името „Рождество Богородично”. Освен Сливешки е бил наричан и Троянски, защото е на път от Ловеч към Троян. Той бил значително книжовно средище, където са писани и преписвани много църковни книги, разпространявани из цяла България.

В останали до нас преписи на евангелия от 1544, 1555 и 1558 г. се знае, че по това време в манастира е работил Петър Граматик. Доказателство за това са намерени бележки, в които той съобщава, че по време, когато преписвал Четвероевангелието, при него дошли хора, за да му съобщят, че в града (Ловеч) дошли султански чиновници и войска, за да събират деца за еничари. Боейки се за невръстната си челяд, той ги скрил в манастира.

Най-вероятно манастирът „Ястреб” е последвал съдбата на манастирите край с. Градешница и с. Хлевене, които били разрушени от претърпелите поражение във войната с Австрия турско-татарски войски - това станало около 1690 г. Монасите, които тогава напуснали светата обител, се пръснали по скитовете в Стара планина. Именно част от тези монаси основали и Троянския манастир, също носещ името на Пресвета Богородица.

Интервю на Даниела Якова с отец Вениамин чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10