В центрове за настаняване от семеен тип, преходно жилище, кризисен център и други живеят 4 хиляди 528 деца лишени от родителска грижа и още 2 хиляди 320 са настанени в приемни семейства. Това показва изследване на организацията SOS Детски селища проведено през 2018 година.
"В изследването участваха 71 младежи, които са в услуги в момента и им предстои напускане и още 38, които вече са напуснали грижа и са постигнали самостоятелност", обясни в предаването "Преди всички" Нина Тодорова, съветник "Алтернативна грижа" в SOS Детски селища.
"На първия въпрос какви са техните планове за бъдещето и какво виждат те за съжаление 67 процента от анкетираните отговориха, че не знаят и нямат такива. А по отношение на жилището там е още по-тревожна статистиката. Повече от 80 процента нямат осигурено жилище и се тревожат за мястото, където ще живеят след напускане на грижата", поясни тя.
"Когато говорим с младежите за тяхното детство, за живота им, преминал в институции, по-често отговорът е, че те са били щастливи, че те са били в защитена среда. И това е нормално - това е периодът на детството, където всички сме щастливи. Сравнено обаче с институциите, които те са преминали, някои от тях отговарят, че новите центрове за настаняване от семеен тип им харесват повече, защото там живеят по-малко на брой деца и младежи около 10 до 15 и имат достатъчно лично пространство. Това отбелязват младежите в анкетите", допълни Нина Тодорова.
В някои общини има политика за предлагане на общински жилища за младежи, които са напуснали институциите.
"Но в по-голямата си част те вече са заети и е трудно да се намери свободно място и да се планира такова в рамките на напускането на определен младеж. Това, което препоръчваме към държавата, една от нашите препоръки е на първо място да се помисли за целенасочена структурирана държавна политика по отношение на осигуряване на жилище на младите хора. Това би се постигнало на първо място като се създаде една единна база данни за това колко са младежите, напускащи грижи, защото към момента това е изключително трудно - да се съберат данни, за да се види годишно колко младежи напускат грижа".
"В последните години и от опита на сдружението мога да кажа, че както работодателите, така и бюрата по труда са проактивни към младите хора, които са в грижа и на които им предстои напускане. Това, което се оказва проблем, е адресната регистрация по постоянен адрес, която е важна за регистриране в бюрото по труда. Една голяма част от тези младежи са адресно регистрирани в социалните услуги, в които те са преминали своето детство и, напускайки, е много трудно вече да намерят къде да се регистрират постоянно, защото най-често те намират място за живеене на квартира, а наемните отношения са деликатни и така по-евтините, по-достъпните квартири, наемодателите не желаят да регистрират договорите си и това създава проблем на младите хора", разказа още Нина Тодорова.
Около 18 до 20 процента от напускащите младежи SOS Детски селища продължават да учат висше образование. Като цяло за страната не повече от 5 процента млади хора, които напускат социален дом, продължават образованието си в университет, сочат данните.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.