Британският премиер Тереза Мей отхвърли всички спекулации, че ще се откаже от последен отчаян опит да постигне съгласие с Камарата на общините за споразумението с Европейския съюз за Брекзит.
Мей заяви днес в парламента, че през първата седмица на юни ще предложи за четвърти път на депутатите да ратифицират текста чрез приемане на закон за напускането, в който ще бъдат предвидени 10 стимула, с които тя се надява да привлече на своя страна скептиците от собствената си Консервативна партия и лейбъристката опозиция. Въпросните стимули включват временен митнически съюз с Европа и втори референдум - за споразумението за Брекзит. Мей заяви, че ще публикува текста на проектозакона в петък - ден след провеждащите се утре във Великобритания избори за Европарламент.
Последните социологически данни преди утрешните избори за Европарламента сочат победа на новата Брекзит партия на Найджъл Фарадж с 37 процента от гласовете. Втори, далеч назад - с около 19 процента, се очаква да са либералдемократите, които зоват всички, които са против Брекзит, да гласуват за тях. Лейбъристката партия е чак трета – с едва 13 процента, като Зелената партия е едва един пункт след тях. Управляващите консерватори са пети със 7 процента.
Коментар на ситуацията преди евроизборите във Великобритания и в Австрия направи пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. За предаването "Нещо повече" на "Хоризонт" той заяви:
"Новите предложения на Мей са опит да се привлекат депутати от всички посоки. Резултатът се очаква да бъде обратен на очакваното. Предложенията на Мей съдържат полуобещания и полуугрози към крайните консерватори, че може изобщо да няма напускане на ЕС и да няма Брекзит. Най-много коментари, естествено, предизвика темата за евентуален втори референдум".
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..
В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка. 110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..
Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигналът е подаден малко преди 10.00 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен...
Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса. Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..
Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..