Бъдещи първокласници от Велико Търново се върнаха 180 години назад във времето и се учиха на писане и смятане по методите, с които е било преподавано в църковното училище и в първото взаимно училище в старата столица. Инициативата за образователната „машина на времето“ е на Регионалния исторически музей. За буквите днес, за образованието в миналото, за послушанието и наказанието в училище разказва кореспондентът на БНР Здравка Маслянкова.
16 775 са учениците днес в област Велико Търново, които се обучават в 67 общообразователни и специални училища.
Няма исторически данни колко са били учениците преди два века, но със сигурност тогава училищата в региона са били няколко пъти повече, защото свое школо е имало почти всяко село. Сега децата се превиват под товара на ученическите раници, пълни с всевъзможни учебници и помагала.
Преди учението е ставало с клечка и дъсчица с пясък, без учебници. Как са учили пра-пра бабите и дядовците им разбраха децата от предучилищната група на великотърновската детска градина „Пролет“ в музей „Възраждане и учредително събрание“:
„Какво да напишем, буквичката А? С тази дъсчица се е изтрива и се е пишело друго, например буквичката Б.
Децата си писали по пясък с клечка. На камък са писали с въглен. Учили са от църковни книги.
Знаем буквите А, Б, В,…Ю,Я“
Преди 180 години във Велико Търново е било създадено първото взаимно училище към църквата „Св. Никола“. Методите на образование вече са коренно различни от начина на обучение в църковното училище, обясни историкът Атанаска Стамболийска:
„Вече се появяват взаимоучителните таблици. Знаем, че един учител е трябвало да обучи повече от 100 деца, така че тези взаимоучителни таблици са много полезни. И голяма помощ му оказват неговите помощници. Първият чин е бил с пясък. Застава обучен ученик, който обучава децата как да пишат с пръстчета върху пясъка буквите. На втория чин вече се пише с дъсчици с калем. Отново обучен ученик показва. Така че учителят е имал верни помощници, на които е можел да разчита. Започват да се появяват учебници, те са със светско съдържание и са написано на по-достъпен език за децата“.
Днес в училище учителят няма право физически да наказва децата, а поощрения за ученолюбивите и дисциплинираните ученици почти липсват. Не такава е била ситуацията с послушанието и наказанието в миналото, разказва историкът д-р Жулиета Гюлева:
„Дисциплината е била много важна в тези първи училища. Непослушните деца са търпели редица наказания като стоене върху царевични зърна или върху орехови черупки. Също така е имало и така нареченият ученически затвор, който се е намирал под естрадата, където е стояло бюрото на учителя. Послушните ученици, внимателните, ученолюбивите също са били поощрявани. Те са получавали едни метални късчета или медальончета с похвали“.
Бъдещите първолаци от детска градина „Пролет“ упражниха научените букви и цифри по съвременните образователни методи върху старите сметала и пясъчни дъсчици от времето на бра-пра бабите си:
„Важно е да знаем буквите, за да можем да пишем и да четем“.
„Аз се научих да рисувам с пясък и да пиша буквичките“.
„Създадете на българската азбука се казват Свети свети Кирил и Методий“.
„Аз съм българче и расна в дни велики, в славно време. Син съм на земя прекрасна, син съм на юнашко племе“.
Репортажа на Здравка Маслянкова за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
В Плевен близо 2 000 през първия ден се включиха в гражданската подписка за оставката на ръководството на АПИ. Недоволството от лошото състояние на пътищата в региона ескалира след трагичната катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Десетки протестираха във Варна срещу войната на пътя Гражданската подписка започна..
Ограничава се движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите Рожен и Превала поради снеговалеж и снегопочистване. Това съобщиха от Областното пътно управление в Смолян. В ниските части на областта през целия ден продължава да вали дъжд.
Поддръжници на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин Льо Пен се събраха днес в Париж, за да протестират срещу присъдата ѝ за присвояване на евросредства и наложената ѝ петгодишна забрана да заема обществени длъжности, предаде "Асошиейтед прес". Льо Пен, която обжалва присъдата, обеща "да не позволи..
Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..
Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...