Тази вечер в Столичната библиотека ще бъде представена новата книга на алпиниста Атанас Скатов “Лхотце и Еверест на един дъх". Това е неговата пета книга.
На 15 май Атанас Скатов изкачи връх Канчендзьонга, който е трети по височина на планетата. Канчендзьонга за непалци и индийци е свещен връх, обясни алпинистът в предаването "Хоризонт до обед".
"Петте съкровища на великия сняг се превежда. Масивът е пет върха, като четири от тях са на височина над 8 хиляди метра, само единият връх е малко под 8 хиляди метра."
"Действително се оказа трудна експедиция. Понеже е много отдалечен върхът, много време се върви до базов лагер. Тръгва се от 1000 метра надморска височина, а базовият лагер е на 5 хиляди и 500 метра. 10 дена се върви само до базов лагер", разказа Атанас Скатов.
За мен беше важно да се боря до край, подчерта той, като допълни, че неговата мисия винаги го мотивира най-силно.
"Аз съм публикувал вече едно-две видеа от върха, както и снимки. Невероятен късмет. В момента, в който се качваме, почти с изгрева на слънцето, има видимост във всички посоки, няма нито едно облаче и невероятна видимост."
Според Скатов е проблем това, че много неподготвени хора атакуват върховете.
Снощи стана ясно, че Скатов е обявен за “Зелена личност на 2019”, след като спечели в надпреварата с другите номинирани. Награда е предназначена за хора, които са допринесли за популяризирането и налагането на зелената идея в обществото.
"Преди 8 години реших да премина само на растителна диета, защото по този начин най-малко се замърсява околната среда. Мен този въпрос ме вълнува изключително силно и все още това е най-важното нещо за мен - да запазим природата на нашата планета", отбеляза алпинистът.
"Почти всички големи планини, планински вериги в света, обиколих седемте континента, но като нашите планини толкова красиви действително няма", сподели той.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..