Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алпинистът Атанас Скатов: От нашите планини по-красиви няма

Атанас Скатов
Снимка: Ани Петрова

Тази вечер в Столичната библиотека ще бъде представена новата книга на алпиниста Атанас Скатов “Лхотце и Еверест на един дъх". Това е неговата пета книга.

На 15 май Атанас Скатов изкачи връх Канчендзьонга, който е трети по височина на планетата. Канчендзьонга за непалци и индийци е свещен връх, обясни алпинистът в предаването "Хоризонт до обед". 

"Петте съкровища на великия сняг се превежда. Масивът е пет върха, като четири от тях са на височина над 8 хиляди метра, само единият връх е малко под 8 хиляди метра."

"Действително се оказа трудна експедиция. Понеже е много отдалечен върхът, много време се върви до базов лагер. Тръгва се от 1000 метра надморска височина, а базовият лагер е на 5 хиляди и 500 метра. 10 дена се върви само до базов лагер", разказа Атанас Скатов.

За мен беше важно да се боря до край, подчерта той, като допълни, че неговата мисия винаги го мотивира най-силно.

"Аз съм публикувал вече едно-две видеа от върха, както и снимки. Невероятен късмет. В момента, в който се качваме, почти с изгрева на слънцето, има видимост във всички посоки, няма нито едно облаче и невероятна видимост."

Според Скатов е проблем това, че много неподготвени хора атакуват върховете. 

Снощи стана ясно, че Скатов е обявен за “Зелена личност на 2019”, след като спечели в надпреварата с другите номинирани. Награда е предназначена за хора, които са допринесли за популяризирането и налагането на зелената идея в обществото.

"Преди 8 години реших да премина само на растителна диета, защото по този начин най-малко се замърсява околната среда. Мен този въпрос ме вълнува изключително силно и все още това е най-важното нещо за мен - да запазим природата на нашата планета", отбеляза алпинистът.

"Почти всички големи планини, планински вериги в света, обиколих седемте континента, но като нашите планини толкова красиви действително няма", сподели той. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15