Днес любителите на пътешествията могат да научат повече за предизвикателството да плаваш по Дунав с каяк. За целта трябва да отидат в Столичната библиотека в 18 часа и да се срещнат с доц. Людмил Георгиев.
Преподавателят по криминалистика, журналист и запален каякар и ветроходец, ще сподели впечатленията си от най-голямата в света организирана гребна регата по река. Международната дунавска регата започва от Германия и завършва при т. нар. нулев километър, тоест при устието на Дунав в Черно море. Най-големите ентусиасти прекарват два месеца и половина на вода, като изминават над 2500 километра. Тази година регатата ще се проведе за 64-и път. Обикновено започва на 22 юли от баварския град Инголщат.
За емоциите, с които се зареждат каякарите от близки и далечни страни, но и за опасностите, пред които се изправят, доц. Людмил Георгиев разказва в предаването „Преди всички“.
„Ако човек реши да се включи в тази регата разбира се той трябва да има необходимата физическа подготовка. Тук не става дума за мускули, за културизъм, а за една физическа издръжливост, тъй като всеки ден се гребе между 30 и 60 километра. Това, разбира се, е едно ежедневно физическо натоварване, с което се свиква във времето, но най-добре е човек да отиде подготвен. По-скоро бих казал, че психологическата подготовка е много по-важният момент за желаещите да участват в това приключение, тъй като на практика два месеца и половина си на вода. Всеки ден се сглобяват и разглобяват палатки, всеки ден лодката се товари и се разтоварва. Преминава се през различни изпитания. Не винаги времето е хубаво, дори често пъти в горната част на реката има валежи, има хладни дни. Вече в българската и румънската част обикновено времето е много горещи, тъй като се пада август и тогава жегата е тази, която в една или друга степен влияе на плаването.“
Доцент Георгиев участва в регата от 20 години и всеки път се опитва да бъде поне две седмици в каяка. Историите, които помни, са много и най-различни. Затова ги разказва в пътеписа си „Оцеляване по Дунав: От Инголщат до нулевия километър“…
„В който съм описал всички свои впечатления и от срещите с хората, и от красотата на реката, и от преживяванията както с опасностите, които крие реката и предизвикателствата по отношение на приключенията. Това, което най-много ми харесва, че всеки ден реката е различна, местата, които се посещават са различни. Природата в Германия е различна, в Австрия, в Унгария, в България бих казал са най-красивите изгреви и залези по цялото продължение на Дунав особено, когато водата е ниска има невероятни пясъчни наноси над реката. Природата, птиците всичко това няма как да не впечатли един почитател на подобен вид пътешествия.
Каякарите трябва да внимават и за корабите по реката, особено в Германия и Австрия, където са най-много. И все пак - Людмил Георгиев не иска да плаши пътешествениците. Книгата му не е за оцеляването сред опасности, а за плаването като оцеляване от натрупания стрес.
„Обикновено организаторите на всяко едно място на бивакуване, всяка вечер има организирани в зависимост от страната съответно изпълнение на фолклорни състави“, разказа доц. Людмил Георгиев.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..