„В българския вариант изборите не решават нищо. Ако те решаваха нещо, щяха да бъдат забранени“. Това каза пред БНР Ренета Инджова, министър-председател на България в 84-ото правителство, назначено от президента Желю Желев от октомври 1994 до януари 1995 г.
„Българският народ няма доверие в избирателната ни система. Той се е нагледал на фалшифицирани, нечестни избори, които с голяма лекота се обявяват за демократични. Проблемът не е в това, че няма да се пусне бюлетина, а не е извървян целият предишен път, в който гражданите, хората, които са жертва на властта, би трябвало да имат и други форми на борба. Изборите са последното средство. Българите не са доказали, че в бунтовете, в протестите, в изразяването на интересите си им се чува гласът. Затова и с такава лекота не отиват на избори. Очаквах този резултат“, коментира Инджова в интервю за предаването „Хоризонт за вас“.
Тя обърна внимание и на поведението на политиците след изборите:
„Те все едно, че народът нищо не е направил за тях, не им е дал доверие. Отново продължават с безчинствата, мачкането. … Ще се повишат цените например на топлоенергията, на електричеството. Просто това е една гавра. Изчаква се моментът и след това се натиска отново педалът“.
Според нея това повишаване на цените има своята икономическа логика, но:
„Политическото им потъпкване е причината за това, че българският народ е най-беден и т.н.“.
„Оставките са закономерни, те са като повишаването на цените“, подчерта Ренета Инджова. Според нея изборите са променили съотношенията и сега никой не е доволен от резултата:
„Партийно строителство, правено по този начин, рано или късно се превръща в погром. Той е погром – вътрешен, партиите вътре в себе си се унищожават.. Вижте какво става с управляващата партия, която е в ситуация, че главният трябва да екзекутира дясната си ръка. Това са олигархични сблъсъци за последно, които идват от обстоятелството, че вероятно не са се съгласили за онази конфигурация на депутати, която си избраха – сред тях има недоволни или тази конфигурация не отговаря на вече заявените позиции на отделните участници в политико-олигархичния живот на страната. На трето място е възможно – поради същото насипно състояние, в което се намира България, в момента е и бюрокрацията на ЕС. При това положение е възможно още да не се знае откъде идват ударите върху нашите юнаци. Във всички случаи обсадата е пълна, ще видим къде се пробива. Започват пробивите един по един“.
„Управление – изцяло задкулисно, нагло и безпардонно“, смята още бившият премиер на България. За нея няма спечелил на тези избори, защото „те нямат значение“.
Според нея изходът от това положение ще дойде отвън:
„Ние сами сме като слепци и не може да намерим изход. Изходът ще дойде отвън. Той ще бъде много унизителен, защото когато един народ не реагира на това, което му причиняват, отвън ще му го наложат така, че да го унижат“.
Инджова изказа мнение, че позицията на премиера е много тежка: „На него му е поставена задачата да спасява себе си, да разчиства. Няма воля и доблест да нарече това „чисти ръце“, защото то не е и направено за това… Не очаквам операция „Чисти ръце“. Не очаквам да имаме действаща правосъдна система в посока на справедливост. Ще има продължаващи безчинства".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..