Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ренета Инджова: Изходът ще дойде отвън и ще е унизителен

„В българския вариант изборите не решават нищо. Ако те решаваха нещо, щяха да бъдат забранени“. Това каза пред БНР Ренета Инджова, министър-председател на България в 84-ото правителство, назначено от президента Желю Желев от октомври 1994 до януари 1995 г.

„Българският народ няма доверие в избирателната ни система. Той се е нагледал на фалшифицирани, нечестни избори, които с голяма лекота се обявяват за демократични. Проблемът не е в това, че няма да се пусне бюлетина, а не е извървян целият предишен път, в който гражданите, хората, които са жертва на властта, би трябвало да имат и други форми на борба. Изборите са последното средство. Българите не са доказали, че в бунтовете, в протестите, в изразяването на интересите си им се чува гласът. Затова и с такава лекота не отиват на избори. Очаквах този резултат“, коментира Инджова в интервю за предаването „Хоризонт за вас“.

Тя обърна внимание и на поведението на политиците след изборите:

„Те все едно, че народът нищо не е направил за тях, не им е дал доверие. Отново продължават с безчинствата, мачкането. … Ще се повишат цените например на топлоенергията, на електричеството. Просто това е една гавра. Изчаква се моментът и след това се натиска отново педалът“.

Според нея това повишаване на цените има своята икономическа логика, но:

„Политическото им потъпкване е причината за това, че българският народ е най-беден и т.н.“.

„Оставките са закономерни, те са като повишаването на цените“, подчерта Ренета Инджова. Според нея изборите са променили съотношенията и сега никой не е доволен от резултата:

„Партийно строителство, правено по този начин, рано или късно се превръща в погром. Той е погром – вътрешен, партиите вътре в себе си се унищожават.. Вижте какво става с управляващата партия, която е в ситуация, че главният трябва да екзекутира дясната си ръка. Това са олигархични сблъсъци за последно, които идват от обстоятелството, че вероятно не са се съгласили за онази конфигурация на депутати, която си избраха – сред тях има недоволни или тази конфигурация не отговаря на вече заявените позиции на отделните участници в политико-олигархичния живот на страната. На трето място е възможно – поради същото насипно състояние, в което се намира България, в момента е и бюрокрацията на ЕС. При това положение е възможно още да не се знае откъде идват ударите върху нашите юнаци. Във всички случаи обсадата е пълна, ще видим къде се пробива. Започват пробивите един по един“.

„Управление – изцяло задкулисно, нагло и безпардонно“, смята още бившият премиер на България. За нея няма спечелил на тези избори, защото „те нямат значение“.

Според нея изходът от това положение ще дойде отвън:

„Ние сами сме като слепци и не може да намерим изход. Изходът ще дойде отвън. Той ще бъде много унизителен, защото когато един народ не реагира на това, което му причиняват, отвън ще му го наложат така, че да го унижат“.

Инджова изказа мнение, че позицията на премиера е много тежка: „На него му е поставена задачата да спасява себе си, да разчиства. Няма воля и доблест да нарече това „чисти ръце“, защото то не е и направено за това… Не очаквам операция „Чисти ръце“. Не очаквам да имаме действаща правосъдна система в посока на справедливост. Ще има продължаващи безчинства".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52