Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от рождението на композитора Димитър Петков

Отбелязваме 100-годишнината от рожението на един изявен наш композитор песенник - Димитър Петков. Творчеството му бе насочено предимно към вокалните жанрове - от ораториите и кантатите до хоровите и детски песни, от филмовата музика до оперетата „Неспокойни сърца“ и операта „Замлъкналите камбани“.

Димитър Петков е роден в Смолян на 4 май 1919 г. и още от малък е закърмен с родопския фолклор - майка му е народна певица. Това оказва огомно влияние въху бъдещото му творество. Учи химия в Софийския университет, след това завършва Музикалната академия в класа по композиция на Веселин Стоянов и дирижиране при Асен Димитров, като в същото време дирижира Ансамбъла за песни и танци на Министерството нав ътрешните работи. Една година специализира в Москва - композиция при Арам Хачатурян и полифония при Сергей Скребников. От 1954 г. в продължение на 9 години е директор на Софийската опера и преподава полифония в Музикалната академия, а след това е заместник-председател на Комитета по изкуство и култура. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори. Пет години е и на дипломатическа служба в Прага като първи секретар на посолството там. При тази много активна обществена заетост Петков намира време и да създаде своите творби, сред които има и фолклорни обработки  за танцови постановки, сюита полифонични пиеси за флейта, кларинет и фагот, оперетите си. Най-ярки остават постиженията му в областта на хоровата музика - прекрасни песни, повлияни силно от родопския фолклор. Хоровите песни на Димитър Петков са много популярни и се изпълняват от многобройните хорови колективи, които съществуват у нас през 60-те - 80-те години на отминалия век. През последните години от живота си композиторът се обръща към църковната музика. Умира през 1997 г.

С особена популярност се ползва песента на Димитър Петков “Делю хайдутин“, която можете да чуете в звуковия файл, заедно с негово изказване за влиянието на родопския фолклор в творчеството му. Чуйте!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50