Стойността от 1,6 млрд. долара за придобиване на самолети Ф-16 е само рамка, коментира днес във Варна министърът на отбраната Красимир Каракачанов, след като Конгресът на САЩ одобрил възможността за купуване на цялостен пакет за осем многоцелеви изтребителя Ф-16.
„Това е рамката, която Конгресът дава като максимум, която разрешава на правителството да сключи сделка максимум на такава цена. Това по никакъв начин не означава, че стойността на самолетите, ако ги закупим, ще бъде 1,673 милиарда (сумата, посочена от Конгреса на САЩ – б.р.). Това е таванът, който разрешава Конгресът. Давам пример със Словакия. Конгресът беше гласувал за Словакия 2,8 милиарда, а словаците сключиха договор на 1,8 млрд.“, обясни министърът на отбраната.
„Ние имаме една рамка, която е гласувал парламента – 1,8 млрд. лева. Той ни гласува и възможност да се отклоним леко, но в края на краищата лично аз смятам, че можем да се отклоним в рамките на разумното и изгодното за България. Около 2 милиарда лева е, според мен, максимумът на разумната цена. Малко повече от един милиард долара, грубо казано. По никакъв начин няма да бъде за сметка на способностите на самолета“, каза Каракачанов.
От българското Министерство на отбраната съобщиха, че в момента тече двуседмичен срок, в който правителството във Вашингтон ще предостави проект на договор. В него очакваната цена за придобиване на самолетите с пакет от необходимите бойни способности ще бъде в рамките на 1,2 млрд. долара.
Министерството на отбраната поддържа тезата, че ако цената за самолетите е твърде висока и бъде платена, това би застрашило финансирането на проектите за военноморските и сухопътните войски. Допуска се и решение за разговори с други участници в процедурата.
През април премиерът Бойко Борисов заяви, че България иска „най-ниска цена“ и че всичко е въпрос на преговори.
Решението на Конгреса е само етап от договарянето на сделката. До две седмици правителството във Вашингтон ще предостави на българската страна проект на договор.
В съобщение Министерството на отбраната отбелязва факта, че Конгресът на САЩ е взел в кратки срокове решението за самолетите.
От самолетната компания „Локхийд Мартин“ уточняват, че „Преговорите за сключване на договор между правителствата на България и САЩ продължават, а в нотификацията на Конгреса е дадена максималната обща цена. Така се предоставя възможност за допълнително разширяване на програмата, без да се изисква повторно одобрение от американския Конгрес. Тази цена обаче не е показателна за крайната стойност на договора, пише още в съобщението.
Пред БНР Красимир Грозев от списание „Аеро“ посочи, че сумата е близка до 1,7 млрд. долара, като в нея е заложен финансов буфер от около 10-15% в случай на форсмажорни обстоятелства в част от сделката.
„Дали това оборудване, което е посочено в уведомлението до Конгреса, ще бъде това оборудване, което ние ще можем да си купим за 1,2 млрд. долара, е въпрос, за който аз не мога да кажа, че ще е така. Ще разберем по време на преговорите. Те ще започнат, когато България получи обвързваща оферта от американската страна. Има 60-дневен срок, в който България или трябва да подпише, или трябва да започне преговори за орязване на сделката. Какво точно ще бъде рязано от сделката – не знаем. Има много, което може да се отреже и тя отново да си е работеща. Има и неща, които не трябва да се режат“, обясни той в предаването „Преди всички“.
Грозев е скептичен, че ще можем да свалим сделката под 2 млрд. лева. Практически е невъзможно да имаме работеща сделка под 2 млрд. лева, добави той.
Повече подробности можете да чуете от звуковите файлове.

От АБВ настояват за мораториум върху сделката за американските изтребители Ф-16. Лидерът на партията Румен Петков заяви: "От страна на партньорите ни от Съединените щати, те са преценили, че могат да бръкнат в портмонето и да си вземат близо 3 милиарда..
Договорът за купуването на Ф-16 ще бъде сключен между българското и американското правителство и има много стриктни процедури, които се спазват и у нас, и в САЩ, заяви пред БНР Йордан Божилов, председател на Софийски форум за сигурност. „В САЩ..
Стотици доброволци ще се включат днес в залесяването на опожарената през лятото местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. От Държавното горско стопанство и от бизнеса са осигурени 20 100 дръвчета за първите 67 декара. За залесяването са..
Спад на катастрофите и на ранените в пътно-транспортни произшествия отчетоха от Пътната полиция в Кърджали. Това става на фона на все повечето автомобили, чийто брой в региона вече е 73 000. По всички показатели статистиката е с отрицателен знак спрямо..
От вчера е в ход националната кампания "Спри и виж детето", чиято цел е да насочи вниманието към детското здраве и безопасността на децата на пътя. Инициативата, която ще продължи до края на януари, е на Фондация "Деца на борда" и е подкрепена от..
Валидираха пощенска марка, посветена на 100 години Държавна опера Стара Загора. Официалната церемония се състоя в културната институция. Директорът на Старозагорската опера Владимир Бошнаков съобщи, че датата за валидирането на пощенската марка..
Кипър вече е с коледно-новогодишното празнично настроение. От днес до 6 януари, в продължение на месец и половина, осем "Коледни села" посрещат гости от страната и чужбина. Програмата "Коледни села", която започва днес за пета поредна година, включва осем..
Екипи на Община Разлог, пожарната служба и органи на МВР са били изпратени на терен във връзка с проливния дъжд и излизането на река Язо от коритото ѝ късно снощи, съобщиха от пресцентъра на общината, цитиран от БТА. На територията на града има три..
На официална церемония в Литературен клуб "Перото" бяха връчени годишните награди на Европейската комисия за иновативно преподаване, под мотото "Образование с визия за бъдещето". Европейските награди за иновативно преподаване се присъждат от..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..