Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация настоява за регистър и програма за проследяване на недоносените деца

Снимка: БГНЕС

Всяка година в България се раждат повече от 6000 недоносени деца. За тяхното пълноценно развитие и възстановяване е необходима не само висококачествена неонатологична грижа по време на болничния им престой, но и добре функционираща система за комплексно проследяване на развитието им от медицински специалисти след изписването. Това посочват от Фондация „Нашите недоносени деца“.

Преди дни те внесоха за обсъждане в Министерството на здравеопазването проект за национална програма за проследяване на преждевременно родените деца до 7-годишна възраст. От здравното министерство казаха за „Хоризонт“, че все още се запознават с проекта и подготвят становище.

Според Маргарита Габровска от фондацията такава програма изключително много липсва в България, което оказва влияние и на развитието на тези деца в бъдеще. Твърде малко се прави и се говори за грижата след изписването на недоносените от болницата, добави тя. По думите ѝ, тези деца са в по-висок риск от трудности в развитието или увреждания.

Над 46% от родителите на преждевременно родени деца не са получили информация и график за необходимите прегледи до първата година. Така голяма част от трудностите, които трябва да бъдат хванати в ранното детство, се изпускат, подчерта Габровска в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.

„Много често у нас родителите са тези, които откриват трудността и най-често изчакват до третата година, когато вече е доста късно за някои деца да компенсират по-успешно трудностите. Също и в предучилищна възраст – тогава най-ясно си проличават неотработени и неглижирани трудности по-рано, именно заради липсата на достъп до комплексна оценка и до нужните специалисти. Голяма част от тези деца имат нужда от рехабилитация, а у нас това не е уредено“, обясни Маргарита Габровска. Според нея именно в такава насока е и една от препоръките им – за създаване на клинична пътека за безплатна рехабилитация.

От фондацията настояват също и за регистър на недоносените бебета.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19