Спрямо отказа на Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски от ДПС от спечелените места в Европейския парламент ЦИК приложи процедура, която не е предвидена в нито един закон. Това заяви пред БНР Димитър Делчев, председател на партия „Движение България на гражданите“
„ЦИК направи точно това и Александър Андреев си го призна, като заяви: „Да, ние заличихме от листите Пеевски и Карадайъ, без да има такава процедура“, каза Делчев в предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“.
„От политическа гледна точка ЦИК прави нещо много странно и враждебно – отнема целенасочено правомощия от Европейския парламент. Българската Централна избирателна комисия, която няма да направи нещо различно, освен да обяви резултатите – че г-н Пеевски и г-н Карадайъ са избрани за евродепутати, и ЦИК това трябва да направи и вече те ако искат, да се откажат от ЕП. ЦИК присвоява това правомощие от Европарламента, противно на всякакви закони, конституция и еврорегламенти, и отписва Пеевски и Карадайъ от листите, все едно те никога не са участвали в евроизборите. На практика заличава вота на (преференциално гласували – б.р.) 10 000 души, даже 300 000, колкото са гласували за ДПС“, подчерта още Делчев, според когото това е подмяна на вота.
„Неслучайно господата Пеевски и Карадайъ, които никога не са имали намерение да стават евродепутати, са се наредили на първо и второ място. За да могат да постигнат максимална мобилизация на своя вот. Само че има сроковете, в които може да бъдеш заличен от листата. Те са 30 дни преди изборите или в случай че даденото лице умре – 6 дни преди изборите“, коментира още лидерът на ДБГ.
Според него заличаването на избрани евродепутати от листата го няма в нито една държава: „Това е уникален казус само за България“.
Делчев припомни, че през 2014 г., когато Делян Пеевски отново е избран за евродепутат, членовете на ЦИК мотивирано вземат решение, че той не може да се откаже от мястото в ЕП и трябва да се откаже пред евроинституцията, след като мине известно време, а след това за една вечер си сменят решението.
Това се прави, защото Пеевски и Карадайъ можеше да изпаднат в несъвместимост – едновременно да са избрани за евродепутати и за български депутати. В такъв случай можеше да се окаже, че трябва да напуснат Народното събрание до края на мандата, отбеляза Димитър Делчев. Само кандидати са евродепутати могат да подадат жалба пред Конституционния съд до петък срещу това „незаконно решение“ на ЦИК, изтъкна още той.
И допълни, че като цяло отказът на Мария Габриел от евродепутатското място не се различава от случая на депутатите от ДПС. „Като изключим, че тя е еврокомисар, а не депутат в НС, и не може да си позволи да не мине по европейската процедура, предписана в регламента“, каза той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
„Не мога да кажа дали е законно, или е незаконно решението на ЦИК да не обяви г-н Карадайъ и господин Пеевски като избрани евродепутати, защото изборът на един евродепутат е свързан не само с резултата от избора, но и с встъпването в длъжност и така..
Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия..
След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се..
Истанбул ще е "най-вероятният" домакин на следващия кръг руско-украински преговори за примирие, съобщава ТАСС. Вариантът с Ватикана, лансиран от Съединените щати, се изключва "по ред причини, в това число логистични", твърди неназованият източник на..
Добри са записванията за началото на сезона, като се очаква малко по-висок процент предварителни заявки в сравнение с миналата година, прогнозира за БНР министърът на туризма Мирослав Боршош. Началото на летния сезон ще бъде дадено на 31 май в Поморие...
Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена..
Хутите поеха отговорност за поредното ракетно нападение срещу Израел от последните седмици. Говорител на йеменската групировка заяви, че атаката е била насочена срещу международното летище "Бен Гурион" край Тел Авив. Израелските военни съобщиха, че са..
Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..