Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СОС разглежда годишните финансови отчети на търговските дружества

Председателят на Комисията по икономика и собственост Николай Стойнев (вляво) и д-р Веселин Милев - председател на Комисията по здравеопазване
Снимка: БГНЕС

Тази седмица Столичният общински съвет (СОС) ще разгледа годишните финансови отчети на търговските дружества и на лечебните заведения в София.

18 са търговските дружества в София, в тях работят 10 хил. души. Целта е от дейността, която извършват, да не се носят преки дивиденти в бюджета на София, а да се правят инвестиции и да се предлагат качествени услуги и по-добра градска среда.

Общинските дружества са "Топлофикация София“, “Софийски имоти“, “Лозана“ - имащо за цел да помага на хората с увреждания в града, и дружествата, свързани с градския транспорт.

Николай Стойнев, който е председател на Комисията по икономика в Столичния общински съвет, коментира отчета за работата на някои от тях:

“В последните години сменихме визията за управление на търговските дружества. Правейки анализ на общинската икономика преди десетина години, ние запазихме в структурата на Столична община и Столичен общински съвет дружества, които имат социална насоченост, и комунални по своята същност. Дружества, които представят услуги на широк кръг граждани, за които не може да се каже, че са на свободния пазар. Годишните приходи за 2018 г. възлизат на 867,359 млн. лева, повече от половината се дължат на "Топлофикация София“. Но "Топлофикация София“ и транспортните дружества работят в силно урегулирана среда, затова са специфични по своята същност. Те непрекъснато са разглеждани в ресорните комисии към Столичен общински съвет по “Инженерна инфраструктура“ и “Транспорт“.

“Столична община е един от най-големите работодатели. Над 10 хил. човека работят и са заети в общинските търговски дружества“, посочи още той.

Д-р Веселин Милев, който е председател на Комисията по здравеопазване, коментира дейността на лечебните заведения в София и услугите, които се предоставят в областта на здравеопазването:

“За 2-ра година имаме програмен бюджет. Финансираме дейности, които не се финансират от НЗОК за сума около 9,5 млн. лева. Имаме възможност да правим това благодарение на други две комисии, които действат – Столичната агенция за приватизация и инвестиции и Столичния приватизационен фонд “.

Целия репортаж може да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Заместник градският прокурор на София Десислава Петрова (вляво)

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за тежки наказания и това е проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36