„В последните години в Института по роботика на БАН работим активно за създаването на т.нар. „сервизни роботи“, които са адаптирани към създаването на киберфизични системи, които да се включат в педагогическата рехабилитация на деца с известни увреждания. Но изключително важно е създаването на подобни интелигентни роботизирани системи, които да се включат в обучението на децата въобще, за да се осигури индивидуален стил на обучение за всеки ученик според неговите потребности и способности“. Това каза пред БНР проф. Роман Захариев, директор на Института, преди дискусия в БАН за роботите в училището на бъдещето.
Проф. Захариев уточни, че в момента в Института се работи по проект от програмата „Мария Склодовска Кюри“ на Хоризонт 20/20, финансиран от Европейската комисия, на стойност 1,3 млн. евро. В колектива са включени пет университета от Европа, три партньора от Япония, Мароко и Чили и три приложни организации, осъществяващи конкретна дейност.
В „Хоризонт до обед“ проф. Роман Захариев разказа и за други роботи, създадени в Института, не само Роби и Роберта, добили вече медийна слава:
„Имаме редица други създадени роботи като тези от серията „Анри“ – роботи с висока интелигентност, които са адаптирани към процеса на педагогическа рехабилитация на деца с увреждания. Ние работим с дневния център „Света Неделя“ в град Сандански, където се полагат грижи за изоставащи деца“.
Проф. Захариев определи като „амбициозен и труден процес“ пътя от изобретяването на робота до социалното му приложение:
„Трябва да бъде на изключително високо нивото на сигурността на работата на системата. Роботите са съоръжени с различни сензори, така че могат да реагират на променящата се случайна среда, която е наоколо, и да реагират на гласови команди на педагозите, които провеждат обучението. Роботите са само един помощник в процеса на специалното обучение. Децата приемат робота много непосредствено и това е начинът да се влезе и да се предаде информация“.
Проф. Роман Захариев отговори и на въпрос за персоналния робот в дома ни:
„Това ще се случи много скоро, както днес имаме персонален компютър и персонален телефон. Той ще извършва редица дейности като обслужване на домашната обстановка, включване и изключване на аудио- и видеосистеми, обслужване на възрастни хора, които не могат да си организират средата, в която живеят“, прогнозира проф. Захариев и допълни:
„Имаме разработен алгоритъм, например, ако обслужваният човек колабира, то роботът, след като го подкани няколко пъти да реагира, а той не реагира, роботът се свързва със спешен телефон, обажда се на член от семейството“.
Интервюто с проф. Роман Захариев можете да чуете в звуковия файл.
Испанският мрежови оператор Red Eléctrica е предупредил правителството за възможни проблеми с електроенергийната система на страната. В доклад държавната компания е посочиха, че трябва да се направи преглед на защитата на системата. В документа, разпространен от испанската информационна агенция ЕФЕ се посочва, че промяната в енергийния микс..
Десетки влязоха в средновековния храм "Св. Георги" в Кюстендил за Гергьовден, сред тях и много гости на града. Храмът в кюстендилския квартал "Колуша" е строен през XI век, паметник на културата и е от най-посещаваните обекти в Югозападния регион през цялата година. На Гергьовден посетители палят свещ и разглеждат уникалните стенописи вътре...
И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден Хайдушки игри Стефан Стефанов. Предизвикателството по стръмната Хайдушка пътека приеха 11 мъже и..
С гергьовски люлки и обредни погачи посрещат днешния празника в архитектурния резерват Арбанаси край Велико Търново. Стотици миряни и туристи дойдоха в църквата-музей "Свети Георги", където във възстановка посрещнаха светеца на бял кон. Старата традиция на Гергьовден отново беше спазена в Арбанаси. "Рано сутринта на Гергьовден набрахме..
Въпросът за състоянието на първия получен от България американски изтребител Ф-16 стана повод за нови уверения от висшето военно ръководство. Самолетът има малък технически проблем, който е въпрос на дни да бъде отстранен, заяви пред БНТ началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов: "Има малък технически проблем. Самолетът е в процес на..
" Би било много жалко, ако единственият засега български Ф-16 не може да полети заради някакъв проблем, било то и на производствения етап ". Това заяви пред БНР анализаторът Иво Инджов. Той е категоричен, че оттук нататък думата трябва да имат експертите. "Ако действително има проблем с Ф-16 и президентът знае за него, той трябва да бъде..
Лидерът на германския Християндемократически съюз (ХДС) Фридрих Мерц не успя да получи мнозинството от гласовете на депутатите в Бундестага, за да стане канцлер на Германия днес, съобщиха световните агенции. Консервативният лидер получи 310 депутатски гласа в 630-местната долна камара на германския парламент, 6 по-малко от необходимото мнозинство...
Периодът, в който ще има значителни локални валежи, достига почти до 25 май . Сравнително по-спокойно ще е времето след това , когато ще има високи..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..
Случва се някой уред да не сработи или да не показва точно, защото Ф-16 е летял над океана дълго и е зареждал във въздуха. Проблемът всъщност е,..