Ретроспективна изложба живопис на „художника на светлината“ Василен Васевски, който повече от 20 години живее в Чикаго, ще бъде открита тази вечер в галерията за съвременно изкуство "София".
В предаването „Хоризонт до обед“ авторът, който е професор в Илинойския университет за изкуство, сподели:
„Много се вълнувам и се радвам, че мога да бъда на родна земя. Това е специална година за мен, юбилейна. Изложбата ми ще представи нови творби за първи път пред българска публика. Темите, в които работя, са предимно женски портрет, фигурална композиция, пейзаж. Имам няколко съвсем нови неща, които подготвих специално за изложбата довечера. Може би по-специален интерес от тях ще предизвика едно платно, което се казва „Памет за Каймакчалан“.
Изложбата "(Не)възможното завръщане" за пътя на твореца между Чикаго и София ще бъде открита от 18.30 часа от проф. Чавдар Попов, доктор на изкуствознанието, който е написал специална биографична книга за твореца „“ В търсене на неуловимата светлина. Изкуството на Василен Васевски“.
През 1997 г. Васевски завършва Националната художествена академия в София със специалност „Живопис“, а през 2003 г. Индиана - Пардю Юнивърсити, Форт Уейн, САЩ със специалност „Комерсиални изкуства“. Участвал е в множество изложби в различни галерии и музеи в САЩ, Холандия, Белгия, Швеция, Австрия и България.
"Животът е пътуване на духовно пробуждане" е веруюто на художника. В творчеството си проф. Васевски призовава за повече хармония и любов между хората:
"Вярвам в това, въпреки че съвременното общество като че ли ни дава доказателства повече в друга посока. Смятам, че дълбоко в себе си всеки има място за тези чувства. Това са нещата, които ще ни спасят като хора, като общество. Специално на нас, българите, мисля, че ни е необходима повече надежда и повече вяра в себе си. Тези неща се виждат повече от разстояние. Радвам се, че много българи вече могат да пътуват, да живеят в чужбина и да видят себе си и България от чужбина, да оценят това, което имат. Когато живеем тук, понякога забравяме с какво разполагаме. Всъщност надеждата е това, което трябва да има повече в нашите отношения като българи. Надявам се и моята изложба да допринесе мъничко в тази посока."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..
На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..