Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалната мрежа Volontime събира литературни творби на ученици за забравени личности

Социалната мрежа Volontime организира конкурс за ученици от 8-и до 12-и клас за литературна творба. Миналата година темата на конкурса беше "Добрите дела са около нас", тази година е "Забравените личности". Всички текстове, снимки или видеоматериал трябва да се изпратят на buditel@volontime.com до 20 октомври.

"Решихме по повод това, че всъщност разхождайки се със семейството виждаме много често табели тук живя еди коя си личност и се чудехме дали няма да е добре да обърнем внимание върху личностите, които не са така известни и така постоянно споменавани както да кажем националните герои, но които са допринесли с добавена стойност за обществото, за нашето развитие. И така всъщност се роди идеята за тази тема на тазгодишния конкурс "Забравените личности", разказа Габриела Пресолска, председател на социалната мрежа Volontime.

"Може да се вдъхновят децата от уроците по история примерно за някоя личност, която не са могли толкова задълбочено да разгледат в училище. И сега като отидат при бабите, при дядовците, може те да им разкажат нещо и да задълбочат повече по темата като напишат съответно литературна творба". 

"След първото си откритие е важно човек наистина да намери достоверни източници, на които да стъпи и да подкрепи с факти това дело, което е направило личността. Да опише в не повече от две страници нормален шрифт, също така да намери място, където е живяла или творила личността и да заснеме поне две снимки да направи на реалното място, където е била личността, за която говори. Може да направи и видеоматериал, ако реши, че това е по-лесният за него вариант, но разбира се със снимки или с видеоматериал не спира това да се напише литературната творба. Задължително тя трябва да присъства, за да може да разберем точно в задълбочен план какво точно е направила личността", допълни Габриела Пресолска.

Социалната мрежа Volontime развива доброволчески клуб в Пловдив, където деца, които искат, могат да организират кампании за този град.

Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11