Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация „П.У.Л.С.“ помага на хора, претърпели насилие

Юлия Андонова, координатор "Програми" във Фондация „П.У.Л.С.“
Снимка: Радостина Билярска

Насилието в семейството и в обществото е опасно, реагирай преди да е твърде късно. Това призовава фондация „П.У.Л.С.“, която с подкрепата на държавни институции започва работата си по проект „Семейство без насилие, участвай активно и ти“.

„Преди всичко е изключително важно да признаем, че проблемът насилие в семейството съществува, че този проблем засяга цялото общество и че това не е изолирано явление“, каза пред БНР Юлия Андонова, координатор „Програми“ във Фондация „П.У.Л.С.“.

„За съжаление всяко трето българско семейство е засегнато от проблема домашно насилие. Това сочат данни от 2016 година на национално представително проучване организирано и проведено от нашите колеги от "Партньори България" и социологическа агенция „Ноема“, добави тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Според нея сериозността на явлението „домашно насилие“ е много голяма и последиците, които остават за децата, които живеят в ситуация на насилие са изключително драматични и изключително тежки.

„Домашното насилие може да бъде физическо, психическо, емоционално, икономическо. Много често има пострадали, които не си дават сметка, че живеят в ситуация на насилие и оправдават човека, който извършва насилие над тях с различни обяснения, с различни лични вини. Най-често жената  е пострадала от насилие това сочат статистическите данни, като тук слагам една голяма удивителна, че не само жени стават обект на насилие“, каза Юлия Андонова.

„В рамките на следващите 6 месеца до октомври тази година организацията ни ще продължи да оказва безплатна правна, психологическа и социална подкрепа на хора, пострадали от насилие. Ще работим много активно със специалистите от регион Перник, с които ще начертаем план за начина, по който бихме искали да се развива нашето сътрудничество оттук насетне, като много активен акцент поставяме върху новите промени в Наказателно-процесуалния кодекс и мерките, които се предприеха. Всички знаем, че в началото на тази година домашното насилие вече е криминализирано като деяние и съответно санкциите за хората, които извършват  домашно насилие стават по-тежки. Със специалистите от различните институции в Перник ще поговорим повече за това как всъщност трябва да се прилагат тези мерки и какво можем оттук насетне ние да предложим на държавата да се промени."

Към организацията „П.У.Л.С.“ функционира кризисен център от 10 години, в който пострадали от насилие и трафик биват настанявани в период от 3 до 6 месеца.

„Организацията ни има две големи програми - програма за подкрепа на хора, пострадали от насилие и програма за превенция, която включва богати обучителни програми за деца в различни възрасти, професионалисти, родители и бъдещи родители. Всичко, което правим ние е подчинено на нашата основна мисия, да градим един свят без насилие, в който хората общуват без удари, без шамари, без обиди и съумяват да разрешават конфликтните ситуации по един позитивен начин. А това става бавно. Става бавно с промяната на нагласите, с промяната на нашето мислене и е изключително трудно“, допълни Юлия Андонова.

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24