Насилието в семейството и в обществото е опасно, реагирай преди да е твърде късно. Това призовава фондация „П.У.Л.С.“, която с подкрепата на държавни институции започва работата си по проект „Семейство без насилие, участвай активно и ти“.
„Преди всичко е изключително важно да признаем, че проблемът насилие в семейството съществува, че този проблем засяга цялото общество и че това не е изолирано явление“, каза пред БНР Юлия Андонова, координатор „Програми“ във Фондация „П.У.Л.С.“.
„За съжаление всяко трето българско семейство е засегнато от проблема домашно насилие. Това сочат данни от 2016 година на национално представително проучване организирано и проведено от нашите колеги от "Партньори България" и социологическа агенция „Ноема“, добави тя в предаването „Хоризонт до обед“.
Според нея сериозността на явлението „домашно насилие“ е много голяма и последиците, които остават за децата, които живеят в ситуация на насилие са изключително драматични и изключително тежки.
„Домашното насилие може да бъде физическо, психическо, емоционално, икономическо. Много често има пострадали, които не си дават сметка, че живеят в ситуация на насилие и оправдават човека, който извършва насилие над тях с различни обяснения, с различни лични вини. Най-често жената е пострадала от насилие това сочат статистическите данни, като тук слагам една голяма удивителна, че не само жени стават обект на насилие“, каза Юлия Андонова.
„В рамките на следващите 6 месеца до октомври тази година организацията ни ще продължи да оказва безплатна правна, психологическа и социална подкрепа на хора, пострадали от насилие. Ще работим много активно със специалистите от регион Перник, с които ще начертаем план за начина, по който бихме искали да се развива нашето сътрудничество оттук насетне, като много активен акцент поставяме върху новите промени в Наказателно-процесуалния кодекс и мерките, които се предприеха. Всички знаем, че в началото на тази година домашното насилие вече е криминализирано като деяние и съответно санкциите за хората, които извършват домашно насилие стават по-тежки. Със специалистите от различните институции в Перник ще поговорим повече за това как всъщност трябва да се прилагат тези мерки и какво можем оттук насетне ние да предложим на държавата да се промени."
Към организацията „П.У.Л.С.“ функционира кризисен център от 10 години, в който пострадали от насилие и трафик биват настанявани в период от 3 до 6 месеца.
„Организацията ни има две големи програми - програма за подкрепа на хора, пострадали от насилие и програма за превенция, която включва богати обучителни програми за деца в различни възрасти, професионалисти, родители и бъдещи родители. Всичко, което правим ние е подчинено на нашата основна мисия, да градим един свят без насилие, в който хората общуват без удари, без шамари, без обиди и съумяват да разрешават конфликтните ситуации по един позитивен начин. А това става бавно. Става бавно с промяната на нагласите, с промяната на нашето мислене и е изключително трудно“, допълни Юлия Андонова.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...
В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..
Коледа е време за семейството . Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля. Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството. Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..
В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..