2
Парламентарната група на ДПС остава на позиция да отпаднат ограниченията за финансиране на политическите партии от физически лица. Това стана ясно след приключилата среща между ДПС и БСП преди второто четене на промените в Закона за държавния бюджет, с които се намалява партийната субсидия от 11 на 1 лев на глас.
Само депутати от ДПС приеха поканата на БСП за разговор за партийната субсидия. В зала Запад на парламента Йордан Цонев, Халил Летифов и Велислава Кръстева разговаряха с Драгомир Стойнев, Филип Попов, Румен Гечев и Георги Свиленски от БСП.
„Обединени патриоти“ не се явиха на поканата на социалистите, а ГЕРБ бяха обявили по-рано, че няма да отидат.
ДПС и БСП се обединиха в позицията си да продължи европейският модел на финансиране на партиите. Социалистите заявиха, че са доволни от проведения диалог с Движението, но отсъствието на управляващите, които не се отзоваха, показва, че те няма да отстъпят от предложението си за 1 лев на глас. Според Драгомир Стойнев от БСП целта е опозицията да бъде „ликвидирана“ преди местните избори наесен:
"В зала ще апелираме към управляващите: Нека тази промяна да бъде съпътствана с един продължителен диалог, нека да не се бърза, защото като че ли се прокрадва идеята, дайте да смачкаме опозицията за местните избори, ако може да ги ликвидираме, а след това към края на годината отново да върнем дебата, отново може би да върнем субсидията, защото видяхме, че сгрешихме. Да обаче изборите вече ще са минали, резултатите ще са ясни, ние категорично се противопоставяме".
„За ГЕРБ премахването на субсидията не е проблем. Те отдавна са на хранилка на обществените пари. Огромният финансов административен ресурс, контролът над европейските средства, последвали от медиен комфорт и влияние в корпоративните среди, им позволява непрекъснато възпроизвеждане във властта“, каза още Драгомир Стойнев. Той и колегите му на разговорите за субсидиите смятат, че парламентът се превръща в инструмент за гарантиране на изборната победа на ГЕРБ.
След разговорите Йордан Цонев от ДПС каза, че партията ще поддържа позицията си за обществено финансиране. Ако не бъде прието, ДПС ще настоява за финансиране от физически и юридически лица:
"Субсидия от един лев е равна на субсидия от нула лева. Това не устройва политическия живот на партиите, те имат по-голяма нужда. Субсидия от пет лева също не устройва никого или от четири, или от шест. Доколкото индикациите от днешния ден са, че управляващите партии ще приемат предложението на ГЕРБ за един лев, нашето предложение ще бъде да отпаднат ограниченията за финансиране от юридически лица, както и таванът за финансиране от физически лица – при прозрачност, при отчетност и при строг контрол".
Социалистите заявиха още, че имат тяхно предложение за актуализация на бюджета, което ще бъде внесено още утре в Народното събрание. БСП предлагат от трети юни всички пари по сметките в партийните каси да бъдат върнати. Социалистите са категорично против парите за партиите да бъдат намалени на 1 лев с мотива, че това е популистко решение, което може да доведе до зависимост на политиците от различни бизнес структури.
ДПС заявиха по-рано, че ще предложат 0 лева за субсидия и финансиране с прозрачни договори, както е в САЩ.
От „Обединените патриоти“ предупредиха, че има опасност от 1 юли партиите да бъдат лишени субсидии и да дължат пари.
1 лев за глас беше прието на първо четене от Народното събрание. „За“ гласуваха депутатите от ГЕРБ, „Обединени патриоти“, „Воля“ и „Атака“. ДПС и БСП бяха против.
Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.

Кипър вече е с коледно-новогодишното празнично настроение. От днес до 6 януари, в продължение на месец и половина, осем "Коледни села" посрещат гости от страната и чужбина. Програмата "Коледни села", която започва днес за пета поредна година, включва осем живописни и популярни сред туристите села, с типична кипърска атмосфера. Сред тях са известните със..
Екипи на Община Разлог, пожарната служба и органи на МВР са били изпратени на терен във връзка с проливния дъжд и излизането на река Язо от коритото ѝ късно снощи, съобщиха от пресцентъра на общината, цитиран от БТА. На територията на града има три критични точки; те са били обезпечени с екипи на място, които следят водните нива и са предприели действия..
На официална церемония в Литературен клуб "Перото" бяха връчени годишните награди на Европейската комисия за иновативно преподаване, под мотото "Образование с визия за бъдещето". Европейските награди за иновативно преподаване се присъждат от Европейската комисия на учители и училища за техните проекти по програма “Еразъм+”.През тази година са..
Член на борда на директорите на Би Би Си подаде оставка и посочи като причина "проблеми с управлението" на върха на корпорацията. В писмо, с което подава оставката си, Шумит Банерджи също така отбелязва, че "не е бил консултиран" относно събитията, довели до напускането на генералния директор Тим Дейви и директора на новините на корпорацията..
Католическата църква в Испания е получила тази година над 100 жалби от жертви на сексуални посегателства. Сигналите са получени по силата на създаден миналата година механизъм за обезщетяване на пострадали от сексуално насилие. Точно преди една година беше стартиран Всеобхватен план за обезщетение на жертвите на насилие в Църквата. Тези случаи не..
Бивш лидер на уелския клон на "Реформирай Обединеното кралство" беше осъден на 10 години и половина затвор за приемане на подкупи, за да прави проруски изявления пред медиите и Европейския парламент. Петдесет и две годишният Нейтън Гил от Северен Уелс се призна през септември за виновен по осем обвинения за подкуп между 6 декември 2018 г. и 18 юли..
Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..