По време на последната българска експедиция до остров Ливигстън е била уловена ледената риба. Доцент д-р Любомир Кендеров е бил част от експедицията. Българската база на остров Ливингстън е създадена преди 30 години.
„Действително ледената риба е единственото гръбначно същество, което не използва хемоглобин за осъществяване на газообмена. Това е уникално явление. Ледените риби са 23 вида познати досега, от които 16 са крокодилските ледени риби. Ние сме уловили вид от тази група - крокодилски ледени риби, които са на възраст между 16 и 20 милиона години по последните генетични проучвания. Тя успява да живее без хемоглобин, тъй като температурата на водата, която обитава, е много ниска и газовете, специално кислородът, се разтварят много добре. Хемоглобинът еволюционно е отпаднал, но вместо него се е създал ген, който отговаря за синтезирането на гликопротеини, които действат като антифриз. По този начин кръвта на тази риба, водата в нея не кристализира така, че тя не замръзва и може да живее в минусови температури“, каза доцент д-р Любомир Кендеров.
„Ледената риба се обработва в момента в специални химични разтвори така, че тя да бъде достатъчно добре изглеждаща и да бъде представена на хората, които да могат да се запознаят с нейния външен вид. Тя наистина е много интересна и уникална. Групата на крокодилските ледени риби имат глави, които наистина наподобяват главата, муцунката на един крокодил с много широка сплескана глава. Очите са отгоре. Имат зъбки, те не са много големи, но са много.“
„Аз съм изключително впечатлен от мястото, извън организмите, които успях да събера и всички бяха нови за мен и за голяма част от колегите. Самото място, самото преживяване е толкова интересно, уникално. Всяка една секунда, в която си там се случва нещо ново. Падат ледени късове във водата, чува се на много километри, може да чуете дишането на китовете в залива, понякога много тихо. Може да видите бурни ветрове с над 60-70 километра в час. След няколко часа да видите слънце макар и за малко. После да дойде някакъв силен студ или да дойде сняг. Сезоните се променят не за седмици, за дни, дори за часове“, допълни доцент д-р Любомир Кендеров от Биологическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски"
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..