По време на последната българска експедиция до остров Ливигстън е била уловена ледената риба. Доцент д-р Любомир Кендеров е бил част от експедицията. Българската база на остров Ливингстън е създадена преди 30 години.
„Действително ледената риба е единственото гръбначно същество, което не използва хемоглобин за осъществяване на газообмена. Това е уникално явление. Ледените риби са 23 вида познати досега, от които 16 са крокодилските ледени риби. Ние сме уловили вид от тази група - крокодилски ледени риби, които са на възраст между 16 и 20 милиона години по последните генетични проучвания. Тя успява да живее без хемоглобин, тъй като температурата на водата, която обитава, е много ниска и газовете, специално кислородът, се разтварят много добре. Хемоглобинът еволюционно е отпаднал, но вместо него се е създал ген, който отговаря за синтезирането на гликопротеини, които действат като антифриз. По този начин кръвта на тази риба, водата в нея не кристализира така, че тя не замръзва и може да живее в минусови температури“, каза доцент д-р Любомир Кендеров.
„Ледената риба се обработва в момента в специални химични разтвори така, че тя да бъде достатъчно добре изглеждаща и да бъде представена на хората, които да могат да се запознаят с нейния външен вид. Тя наистина е много интересна и уникална. Групата на крокодилските ледени риби имат глави, които наистина наподобяват главата, муцунката на един крокодил с много широка сплескана глава. Очите са отгоре. Имат зъбки, те не са много големи, но са много.“
„Аз съм изключително впечатлен от мястото, извън организмите, които успях да събера и всички бяха нови за мен и за голяма част от колегите. Самото място, самото преживяване е толкова интересно, уникално. Всяка една секунда, в която си там се случва нещо ново. Падат ледени късове във водата, чува се на много километри, може да чуете дишането на китовете в залива, понякога много тихо. Може да видите бурни ветрове с над 60-70 километра в час. След няколко часа да видите слънце макар и за малко. После да дойде някакъв силен студ или да дойде сняг. Сезоните се променят не за седмици, за дни, дори за часове“, допълни доцент д-р Любомир Кендеров от Биологическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски"
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..