Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорове за апартаментите и субсидиите на политиците белязаха и изминалата седмица

Снимка: БГНЕС

Дебатът около намаляването на партийната субсидия продължи и през отминаващата седмица. Държавните средства, отпускани за партиите, ще бъдат намалени - за това се споразумяха коалиционните партньори. Решението с колко и откога ще бъде взето до края на юли.

Едно вече е сигурно - още преди да намалят субсидията си партиите ще трябва да върнат доброволно надвзетите 14 милиона лева държавни пари от 26 май 2016-та до края на март тази година. Управляващата ГЕРБ първа съобщи че вече е върнала тези над 5 милиона лева, които дължи на държавата. И от ДПС върнаха в държавната хазна своите задължения в размер 1 600 000 лева.

Три месеца след скандала с евтините имоти на властта, предизвикал серия от оставки на ключови фигури от ГЕРБ се оказа, че никой от политиците няма да отговаря пред Антикорупционната комисия, заради информацията, че са закупили жилища на по-ниска от пазарната цена. Проверките срещу имотните сделки на седем души от висшите етажи на властта, сред които Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и Николина Ангелкова - не са установили конфликт на интереси. Прекратени са и имотните проверки и срещу още четирима политици - Елена Йончева и Крум Зарков от БСП,  както и Валери Жаблянов от левицата и бившият вицепремиер Валери Симеонов.

След като КОМПИ оповести, че няма конфликт на интереси в имотните сделки на властта, НАП ще разследва дали има основания за образуването на дела. Казусът ще бъде окончателно решен след данъчните ревизии на НАП.

Междувременно постройките на терасата на самия шеф на антикорупционната комисия Пламен Георгиев отново са под въпрос, след като за няколко дни неговата тераса стана законна с решение на дългогодишния шеф на дирекция Общински строителен контрол в столицата Влади Калинов. Архитектът подаде оставка два дни след като реши да отмени заповедта за събарянето на навесите на терасата на председателя на КОМПИ.

Нов обрат по енергийна тема от миналата седмицата - Българският енергиен холдинг изненадващо не прие подадената от Петър Илиев оставка като изпълнителен директор на Националната електрическа компания.  Илиев депозира своята оставка заради напрежението в сектора. Той беше обвинен от работодателските организации за високата цена на тока за фирмите на свободния пазар.

Обществото стана свидетел на следния парадокс - Петър Илиев подаде оставка, която на практика сам не прие. Обяснението - освен директор на НЕК, самият Илиев е и председател на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг. От пресцентъра на холдинга бе оповестено, че в гласуването на оставката - Петър Илиев не е участвал, а само другите двама члена на Борда на БЕХ, които на практика са подчинени на Илиев.

Енергийният министър Теменужка Петкова, заяви, че сега не е моментът да се приема оставката на изпълнителния директор на НЕК.

Специалистите по здравни грижи в многопрофилната болница в Троян излязоха на тридневен протест с искане за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Месечните възнаграждения на медицинските сестри в троянската болница са малко над 600 лева, въпреки обещанието на здравното министерство, че ще станат 950 лева от 1 юни. Медицинските сестри заплашиха с колективна оставка ако исканията им не бъдат удовлетворени и дадоха срок до септември, когато се очаква национален протест.

Междувременно над 100 специалисти по здравни грижи и лекари от видинската болница са подали 3-месечни предизвестия за оставки, което означава, че от края на септември видинчани могат да останат без болница. Като мотиви се посочват "унизителното заплащане" и "намаленият състав", в който медиците се налага да работят.

От 1 юли областните болници в страната ще увеличат заплатите на персонала с между 150 и 250 лева по нова методика, разработена от здравното министерство.

Ръководствата и персоналът на болниците ще решават дали увеличенията да бъдат към основните заплати или под формата на допълнително материално стимулиране.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: Бойко Борисов връчи мандата за управление на страната на Делян Пеевски

Бойко Борисов връчи мандата за управление на страната на Делян Пеевски. Това заяви съпредседателят на ДБ Ивайло Мирчев в коментар на изявленията на лидера на ГЕРБ и на премиера Росен Желязков: "Очевидно става дума за коалиция от четири партии. Очевидно една от тези партии е "ДПС-Ново начало". Дали тя ще има министри или не, вече не е толкова..

публикувано на 17.10.25 в 15:38

Полицията задържа мъж от село Долно Белотинци за побой над 80-годишната му майка

Син удари 80-годишната си майка в монтанското село Долно Белотинци. Полицията го задържа Сигналът за домашно насилие е постъпил на телефон 112 вчера след обяд. 80-годишна жена съобщила, че синът ѝ на 57 години, от Монтана, я е ударил с ръка по главата. Пристигналите на място полицаи установили извършителя, който е задържан в ареста на..

публикувано на 17.10.25 в 15:34

ГЕРБ ще води разговори с "ДПС-Ново начало" за преформатиране на управлението

ГЕРБ ще води разговори с "ДПС-Ново начало" за преформатиране на управлението. От думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов стана ясно, че това е единствената алтернатива, за да се избегнат предсрочните избори и за да има стабилно парламентарно мнозинство. Преговори с ДПС-НН ще има само ако партньорите БСП и "Има такъв народ“ са съгласни с това..

публикувано на 17.10.25 в 15:11
Петер Сиярто

Унгария ще гарантира, че Путин ще може да влезе и излезе безпрепятствено от страната

Унгария ще гарантира, че руският президент Владимир Путин ще може да влезе в страната за среща в Будапеща с американския президент Доналд Тръмп и след това безпрепятствено да отпътува, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто. "Няма нужда от каквито и да било консултации по този въпрос, ние сме суверенна държава. Ще приемем Путин с..

публикувано на 17.10.25 в 15:09

В България пристигна четвъртият медицински хеликоптер

В България пристигна четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, съобщиха от здравното министерство. От там уточняват, че новата въздушна линейка вече се намира в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва региона след завършване на съответните..

публикувано на 17.10.25 в 14:50
Д-р Светлозар Сардовски

Д-р Светлозар Сардовски: Да се оцени медицинският труд и всекиму според приноса към обществото

Трябва да се оцени медицинският труд и всекиму според заслуженото, т.е. според приноса му към обществото.  Това каза пред БНР кардиологът д-р Светлозар Сардовски, който организираше и оглавяваше стачката в "Пирогов" през 2007 г., като поздрави младите специализанти за протестите, които организират, въпреки че според него са "мижави". "И то не само..

публикувано на 17.10.25 в 14:29

Кой е взел детските фигури, поставени на ключови софийски булеварди?

Повече от месец младежко сдружение за пътна безопасност издирва кой е взел фигурите, поставени на ключови софийски булеварди, за да напомнят на шофьорите да намаляват скоростта на пешеходни пътеки. Младежкото движение "Развитие чрез ефективни действия" постави десет детски фигури в реален размер на пет от най-натоварените булеварди в София:..

публикувано на 17.10.25 в 14:25