Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да живееш в Лапландия - разказва туристическият гид Мартин Стефанов

Мартин Стефанов
Снимка: Пламена Бачийска

Вече пет години българинът Мартин Стефанов живее в Лапландия, на северната полярна окръжност, в града на Дядо Коледа - Рованиеми. Работи като туристически гид, специализирал се във водачество със снегомобил и преследване на Северното сияние. Всяко лято той се прибира в България, за да разказва истории.

В понеделник ще бъде гост-презентатор в Клуба на Пътешественика  на 1-ви юли, от 19:30. Неговият филм ще представи нагледно живота на север в цялата му суровост и красота, но също така и живота на Мартин и неговата професия като туристически гид.

Мартин Стефанов има опит в писмените и видео-разказите. Има две  статии за списание Explorer BG, едната от които е „Ловци на Северно сияние“, автор е на филма за планинския бегач-рекордьор Божидар Антонов „С Божо на море от Ком до Емине“, както и на други спортно-приключенски видео разкази. 

Попада на север по програмата за образователен обмен „Еразъм“. През 2012-а отива за първи път. Мястото му харесало и това го накарало да се върне, за да прави магистратура в областта на културния туризъм. „Когато се завърнах там, започнах работа и се установих.“

Сега прекарва на север по седем-осем месеца в годината - по време на активния сезон. 

"В момента работя като туристически гид в Лапландия, отвъд арктичния кръг. Това е наистина на север", разказа Мартин Стефанов в предаването "Нощен хоризонт".

Живее в града на Дядо Коледа – Рованиеми. Уверява, че „истинският Дядо Коледа е там". 

"Виждал съм го лично много пъти. Има си и джудженца, които работят във фабриката. Има си и пощенски офис, получава писма, отговаря на колкото писма може да отговори с помощта на джуджетата. Дядо Коледа може да го видите абсолютно всеки ден от годините. Има си приемна и всеки ден можете да го посетите. Посещението е безплатно.“

В Лапландия, която е популярна туристическа дестинация, посетителите се интересуват предимно от природни обекти: свързани са със Северното сияние, хъски впряговете, елените, преходите със снегомобили.

Мартин Стефанов казва за себе си, че се е специализирал като гид – „ловец на Северно сияние“ и в развлеченията с моторни шейни. „Обикновено ги комбинираме. С моторните шейни отиваме някъде дълбоко в гората, където е много тъмно и започваме да чакаме Северното сияние. Северното сияние е мечта за милиони хора по света и е трудно да се опише. Каквито и думи и истории да използвам, няма да се доближат до чувството, което човек може да изпита, когато види такъв феномен.“

Хората на север са много различни като култура и манталитет, сподели още Стефанов и даде пример с конкурентни бизнеси, които си помагат в името на изграждането на по-добра среда за всички. „Това, което най-силно ми прави впечатление и много ме радва, и бих искал да го усвоя и приложа, когато се връщам в България, е сплотеността на хората.“  

Рованиеми е много интернационално място и местното население е свикнало с чужденците, разказа още българският гид, който се чувства много добре приет там.

Финландците са дву- дори триезична нация – говорят фински, шведски и английски. „Където и да отида, мога веднага да започна да говоря на английски, като съм сигурен, че хората ще ме разберат и ще мога да проведа разговор. Това ме улеснява много“, допълни Мартин Стефанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16