"Европейските страни предпочитат да си затварят очите" пред това, което се случва в Либия. Това заяви в четвъртък Венсан Кощел от Върховния комисариат на ООН за бежанците.
Думите му прозвучаха като тежко обвинение и заслужено унижение за Европейския съюз на фона на събитията в северноафриканската държава от тази седмица.
За какво, конкретно, си затварят очите европейците?
Късно във вторник - пряко попадение на ракета в хангар в предградие на Триполи. В сградата са буквално натъпкани против волята им около 300 души - имигранти от Еритрея, Судан и други африкански държави. Над 50 са разкъсани от взрива, повече от 130 са осакатени.
И това не е всичко. Два дни по-късно - в четвъртък, претоварена лодка се преобърна край югоизточния бряг на Тунис. Само 4-ма от 86 души на борда оцеляха.
Докато тези трагични събития се разиграваха край южните й брегове, Европа беше заета да избира политици, вместо политики по един от най-наболелите си проблеми.
Единствено в Италия и Германия обърнаха повече внимание на мигрантския проблем, и то заради Карола Ракете. В понеделник 31-годишната германка беше изправена пред съд в Агридженто за това, че два дни по-рано изблъска с кораба си "Сий Уоч 3" италиански граничен катер и свали 40 африканци на пристанището в Лампедуза.
Случаят предизвика само нови дребнави словесни битки между популистките лидери в Италия и германския външен министър - и нито знак за разбирателство, нито готовност да се действа по призива на върховния представител Федерика Могерини за възстановяване на военноморските патрули между Либия и Италия.
В същото време излязоха наяве още факти за други държави, които манипулират събитията в Либия - страни на хиляди километри от нея - вместо това да прави Евросъюзът и въпреки интересите му. Една от воюващите фракции извади на показ най-модерни американски противотанкови ракети "Джавелин", взети като трофеи от противниците ѝ.
За марионетките в либийския конфликт, техните кукловоди и за последиците от европейското бездействие чуйте от Тоня Димитрова:
Неизбежна трагедия - от месеци ООН и хуманитарни агенции предупреждаваха, че възобновените сблъсъци около Триполи поставят под риск мигрантите, които са директно на фронтовата линия. Гибелта на 53-ма души в мигрантския център в Таджура насочи световното внимание към Либия, но на практика само задълбочава кризата и противопоставянето между двата властови центъра в страната.
Амбрук Абдел Хафиз - говорител на Министерство на вътрешните работи към правителството в Триполи, заяви:
„Министерството на вътрешните работи на правителството на националното съгласия осъжда ужасното престъпление, което беше извършено срещу центъра за нелегални мигранти в Таджура от престъпните самолети на Хафтар. Това е престъпление във всеки един аспект, което доведе до хуманитарна трагедия“.
Две паралелни правителства, паралелни институции и два паралелни свята на изток и на запад - след арабската пролет, при която бяха свалени редица режими в Африка и Близкия изток, Либия прескочи лятото и директно потъна в мрака и хаоса на зимата. Разпада на Джамахирията идва в контекста на трансформацията на сирийския конфликт и на Египет. В Сирия режима на Башар Асад първоначално се изправи срещу сирийските бунтовници, но конфликтът бързо се промени с настъпването на Ислямска държава и с подкрепата на Турция към бунтовниците. В Египет Мюсюлманско братство спечели изборите през 2012-та, но беше изгонено от власт още на следващата година. Катар и управляващата партия в Турция гледаха положително на Мюсюлманското братство в Египет, но ситуацията в Близкия изток продължи да се променя. Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия започнаха да гледат на братството, свързаните с него групи и Иран, като на основното предизвикателство в региона. Докато текат тези процеси в региона на либийската сцена се появи Халифа Хафтар - бивш генерал, който се връща в родната си Либия, за да поведе битка срещу ислямистките групировки на изток и в Бенгази. Печели подкрепата на Египет, който вижда в него същата военна сила, която изгони Мюсюлманско братство. За Кайро Хафтар е ключътза спиране на терористите и трафика на оръжие през пустинята на границата с Либия. Така се образуваха два властови центъра - от едната страна подкрепяното от ООН правителство на националното съгласие, базирано в Триполи и паралелната администрация на генерал Халифа Хафтар и неговата Либийска национална армия на изток в град Тобрук. Конфликтът между двата властови кръга са задълбочи през април, когато генерал Хафтар се опита да превземе Триполи. А мракът в Либия става още по-непрогледен и заради намесата на ключови регионални играчи. От едната страна стоят Обединените арабски емирства, Египет и Саудитска Арабия, които подкрепят генерал Хафтар. Клаудия Газини е старши анализатор за Либия към Международната кризисна група, базирана в Италия:
„Подкрепата на тези държави продължава от 2014-та, но през последните месеци, особено след април, когато избухна конфликтът около Триполи, виждаме много по-решителна дипломатическа и военна подкрепа за Хафтар под формата на доставки на оръжия - имаме доказателства, които бяха широко разпространени по социалните медии за доставки на тежка артилерия, ракети и бронирани машини от тези държави. От другата страна на конфликта стоят Турция и Катар.
„Подкрепата на Турция и Катар за базираното правителство в Триполи е ръководена от интереса им да направят така, че държави като Египет, с които Турция има обтегнати отношения и ОАЕ да не придобият по-голямо влияние в Либия. Разбира се, победа В Триполи на силите на Хафтар, които са силно защитавани от Кайро и емирствата, би означавала Либия, доминирана от Египет. Това в мащаба на по-широките геополитически битки в Близкия изток не е желателно както за Турция, така и за Катар“, коментира Газини.
Турция и Катар се опитват да наклонят везните в полза на властта в Триполи, а председателят на парламента на изток в Тобрук твърди, че се търси политическо решение:
„Във всички случаи е необходимо политическо решение, дори и след като столицата бъде освободена. Но в последно време политическият диалог е безполезен заради чуждестранната намеса“.
Официално западните столици призната правителството в Триполи за легитимната власт в Либия. Подкрепата за него през годините намалява заради бездействие и невъзможност да стабилизира страната. Така изгрява звездата на генерал Халифа Хафтар - в миналото един от приближените на Кадафи, но впоследствие изпада в немилост и бяга в Съединените щати. Сега някои държави виждат в него твърдата ръка, която макар и с компромиси от страна на спазване на основните човешки права, ще може да стабилизира страната. Привържениците на управлението в Триполи го считат за диктатор и престъпник, както казва и един от жителите на град Гарян, който временно беше превзет от Хафтар: „Откакто силите на Хафтар установиха контрол няма свобода, върнаха ни в ерата на бившия режим на Муамар Кадафи“.
Регионалните играчи в Близкия изток разиграват своите карти в Либия, но те не са единствените, които задълбочават хаоса. Съединените щати подкрепят официално признатото от ООН правителство в Триполи, но си затвориха очите и негласно дадоха зелена светлина за настъплението на генерал Хафтар към столицата.
„Но през април Белият дом и президентът Тръмп излязоха с много двусмислена позиция като дадоха знак за подкрепа или благословия за Хафтар. Това се диктува основно от лобирането във Вашингтон на Саудитска Арабия, на Обединените арабски емирства и на Египет Съединените щати поне да не се обявяват против действията на Хафтар.“
Тази американска позиция парализира Съвета за сигурност и Съединените щати блокираха резолюция за спиране на сраженията в Либия“, заявява Клаудия Газини.
От другата страна е Русия, която се възползва от неясната позиция на Съединените щати и се намесва все по-активно - дори напечата либийски банкноти, за да ги пусне в обръщение за генерал Хафтар.
„Русия като, че ли подкрепя силите на Хафтар чрез частни компании, базирани в Москва. Има съобщения за евентуални доставки на оръжия и самолети или хеликоптери в Либия. Русия е по-директна в подкрепата на Хафтар с военни средства през годините, не само през последните месеци. В същото време Москва поддържа свои контакти с базираното в Триполи правителство и понякога излиза с някаква форма на осъждане на действията на Хафтар. Така, че както Съединените щати, така и Русия играят опасна роля стъпват по един или друг начин и в двата лагера“, отбеляза още Газини.
В сравнение с Русия и Съединените щати, Европейският съюз географски е най-близо до Либия, но няма единна позиция, а политиката на отделните европейски държави се свежда до опасността от миграцията Единствено Франция и Италия слагат пръст в либийската рана.
„Интересът на Франция в Либия е продиктуван от политиката в Сахел, която кара Париж да подкрепя редица режими и лидери в африканските държави. В този смисъл Париж вижда в Либия стратегически партньор в лицето на генерал Халифа Хафтар, с който си сътрудничат в борбата срещу тероризма. Това се дължи частично и заради добрите връзки на Париж с генерал Идрис Деби в Чад. Идрис Деби е много ключов, основен партньор на Франция в Африка, а той и Хафтар поддържат много тесни връзки“, допълва Клаудия Газини.
Италия поддържа тесни контакти с Либия още от 60-те години на миналия век, контакти диктувани предимно от интересите на италианската петролна компания ENI. В последните години Италия се фокусира върху мигрантския наплив, а министърът на вътрешните работи Матео Салвини поиска италиански кораби да контролират Средиземноморието и да се променят функциите на европейската военно-морска операция „София“. В резултат присъствието на европейски кораби в Средиземно море беше значително намалено.
„Това има отрицателен ефект върху възможността да се контролира потока от оръжия към Либия. И без това е трудно да се установи нелегалния трафик на оръжия по море, но фактът, че в Средиземно море действаше операция София винаги действаше като възпираща сила. Какво се случи след намалението на плавателните съдове? По-голямо количество се транспортират открито, корабите превозват оръжия съвсем свободно на палубите, дори не се опитват да ги скрият в контейнери. За щастие Европейският съюз засили използването на сателити за мониторинг върху нарушенията на оръжейното ембарго на ООН за Либия. Засилено беше и въздушното наблюдение над Средиземно море. Така, че - по-малко кораби, но повече полети и повече използване на сателити.“
Сателитите и самолетите явно не спират регионалните сили да разпалват конфликта в Либия - доказателство е и трагедията от тази седмица в Таджурия.
„Тази прокси война се разиграва в Либия по много опасен начин. Разбира се, интензитетът на конфликтът няма нищо общо с това, което виждаме в Сирия и Йемен. Но колкото по-дълго няма решение на кризата толкова повече общи неща може да има между тези две войни и конфликтът в Либия“, прогнозира Газини.
Но за разлика от Сирия и Йемен, Либия е държавата с най-големи залежи на петрол в Африка. Заниженото присъствие на европейски бойни кораби прави по-труден контрола върху нелегалния износ на либийски петрол, а това от своя страна може да даде възможност на двете враждуващи страни да се самофинансират спокойно от залежите на черно злато.
Целия анализ можете да чуете в звуковия файл.
Около 155 хиляди души в окръг Лос Анджелис са получили нареждане за евакуация заради няколкото пожара в района. По последни данни там са загинали най-малко петима души и са изгорели повече от 1000 сгради. Според ръководителя на пожарната служба там най-голям по площ е огънят в квартал "Пасифик Палисейдс". До момента той е унищожил най-малко хиляда..
Словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че е помогнал за осигуряването на газовите доставки за Словакия по време на посещението си в Москва, където се срещна с руския президент Владимир Путин миналия месец, точно преди Украйна да спре транзита на газ от Русия в началото на 2025 г. "Трябваше да осигуря минимум газ за вътрешното потребление на Словакия..
Украинският президент Володимир Зеленски ще участва в срещата на съюзниците на Киев в Германия утре, съобщи самият той във видеообръщение. "Утре ще присъствам на среща във формат "Рамщайн", а също така планирам разговори с партньорите на ниво министри на отбраната и военни командири", каза Зеленски. Той имаше предвид срещата на поддръжниците на..
Съмнения за трети случай в Гърция на болен с метапневмовирус, съобщиха от болницата в Солун. Само в рамките на днешния ден вече се изследва трети случай със симптоми на заразяване с вируса. Тази сутрин беше регистриран първият случай на 72-годишен грък, който според информацията се е заразил от дъщеря си, която скоро е била на екскурзия в Китай...
До този момент няма постъпила информация в Генералното консулство на България в Лос Анджелис за пострадали от пожара български граждани. Това съобщиха във Фейсбук страницата си дипломатическото ни представителство. При пожарите в мегаполиса загинаха най-малко двама души, а десетки други пострадаха. Вече са изгорели повече от 1000 сгради. Издадена е..
Полицията в София задържа голямо количество наркотици при операция в Нови Искър. При акцията е арестуван един човек, който е криминално проявен. Акцията била проведена след получен сигнал, научи БНР. Eкипи на пето Районно полицейско управление в София са проверили адрес в Нови Искър. Там е открита наркооранжерията, тя е била в три отделни помещения...
Около 200 камиона изчакват да преминат Дунав мост и са паркирали по булевардите "България" и "Тутракан" в Русе. Това струпване на тежкотоварни автомобили е заради ремонта на мостовото съоръжение и заради премахването на т.н. "виртуална опашка". Започва втората част от ремонта на Дунав мост край Русе Опашка от автомобили, чакащи да преминат Дунав..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..