Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село Брезе, до който се стигна заради липсата на нормален път и невъзможност на линейката да стигне до дома на възрастен мъж със сърдечна недостатъчност.
"Има много сериозни проблеми както със състоянието на общинската пътна мрежа и уличната мрежа, така и със състоянието на горските и полски пътища - особено сериозно е положението с тях, а в планинските общини те са единственият достъп до отдалечени махали. Те са в изключително лошо състояние и в остър дефицит на средства за поддържане. Това са пътища, правени по време на ТКЗС-тата, те са собственост на общините и на държавните горски стопанства. На практика след промените целеви средства за тяхното поддържане няма. Очаква се общините да ги поддържат с приходите, които идват от наеми", посочи Михайлова, като поясни, че тези средства са крайно недостатъчни за поддръжка на горските пътища.
Според нея това може да се промени, ако държавата отдели от бюджета целеви средства за тях. За нея хората основателно са гневни.
В предаването "Хоризонт до обед" Донка Михайлова обаче подчерта, че в момента приоритет е състоянието на общинските пътища, което също не е добро. 60% от тях имат необходимост от ремонт или реконструкция. Според данни на общините, необходимост от реконструкция имат около 11 250 км. пътища:
"1200 общински пътя са в лошо състояние. Около 900 – в незадоволително. Едва 200 са в отлично състояние".
"За съжаление, числата, които виждаме в проекта за бюджет, не ни вдъхват оптимизъм", подчерта още Михайлова. Тя съобщи, че утре НСОРБ ще преговаря с финансовия министър Теменужка Петкова, като темата за инвестиционната програма ще е основният проблем, който ще бъде поставен.
В област Ловеч има 3 планински общини – Априлци, Троян и Тетевен. В Балкана има пръснати махали, до които обаче достъпът е осигурен, изтъкна кореспондентът на БНР в областния град Пламен Христов.
До момента Центърът за спешна медицинска помощ в тези общини не е имал проблеми с достигане до нуждаещи се пациенти, потвърди пред БНР зам.-директорът на Спешна помощ в Ловеч д-р Силвия Моева:
"Непроходими места в област Ловеч няма. Общините осигуряват достъп. Нямаме зима, която да не сме имали достъп. Даже да е имало много сняг, те са се отзовавали – имало е няколко случаи, в които машините са вървели пред линейката и сме отивали до мястото".
Д-р Моева посочи, че центърът има достатъчно екипи, като в Ловеч работят по 4 екипа на смяна, в големите филиали - Троян, Тетевен и Луковит, работят по 2 мобилни екипа, а в малките филиали – Угърчин, Летница и Ябланица, работи по 1 мобилен екип. Тя отбеляза, че по всяко време на денонощието на територията на цялата област има дежурни екипи. По думите ѝ няма увеличение на сигналите.
Д-р Моева напомни, че критично болните са с приоритет и спешните екипи отиват първо там. Винаги ще има оплаквания от пациентите, но те все пак се обслужват, коментира тя, като посочи, че в центъра имат 12 свободни места при 225-щатен персонал.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..