Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село Брезе, до който се стигна заради липсата на нормален път и невъзможност на линейката да стигне до дома на възрастен мъж със сърдечна недостатъчност.
"Има много сериозни проблеми както със състоянието на общинската пътна мрежа и уличната мрежа, така и със състоянието на горските и полски пътища - особено сериозно е положението с тях, а в планинските общини те са единственият достъп до отдалечени махали. Те са в изключително лошо състояние и в остър дефицит на средства за поддържане. Това са пътища, правени по време на ТКЗС-тата, те са собственост на общините и на държавните горски стопанства. На практика след промените целеви средства за тяхното поддържане няма. Очаква се общините да ги поддържат с приходите, които идват от наеми", посочи Михайлова, като поясни, че тези средства са крайно недостатъчни за поддръжка на горските пътища.
Според нея това може да се промени, ако държавата отдели от бюджета целеви средства за тях. За нея хората основателно са гневни.
В предаването "Хоризонт до обед" Донка Михайлова обаче подчерта, че в момента приоритет е състоянието на общинските пътища, което също не е добро. 60% от тях имат необходимост от ремонт или реконструкция. Според данни на общините, необходимост от реконструкция имат около 11 250 км. пътища:
"1200 общински пътя са в лошо състояние. Около 900 – в незадоволително. Едва 200 са в отлично състояние".
"За съжаление, числата, които виждаме в проекта за бюджет, не ни вдъхват оптимизъм", подчерта още Михайлова. Тя съобщи, че утре НСОРБ ще преговаря с финансовия министър Теменужка Петкова, като темата за инвестиционната програма ще е основният проблем, който ще бъде поставен.
В област Ловеч има 3 планински общини – Априлци, Троян и Тетевен. В Балкана има пръснати махали, до които обаче достъпът е осигурен, изтъкна кореспондентът на БНР в областния град Пламен Христов.
До момента Центърът за спешна медицинска помощ в тези общини не е имал проблеми с достигане до нуждаещи се пациенти, потвърди пред БНР зам.-директорът на Спешна помощ в Ловеч д-р Силвия Моева:
"Непроходими места в област Ловеч няма. Общините осигуряват достъп. Нямаме зима, която да не сме имали достъп. Даже да е имало много сняг, те са се отзовавали – имало е няколко случаи, в които машините са вървели пред линейката и сме отивали до мястото".
Д-р Моева посочи, че центърът има достатъчно екипи, като в Ловеч работят по 4 екипа на смяна, в големите филиали - Троян, Тетевен и Луковит, работят по 2 мобилни екипа, а в малките филиали – Угърчин, Летница и Ябланица, работи по 1 мобилен екип. Тя отбеляза, че по всяко време на денонощието на територията на цялата област има дежурни екипи. По думите ѝ няма увеличение на сигналите.
Д-р Моева напомни, че критично болните са с приоритет и спешните екипи отиват първо там. Винаги ще има оплаквания от пациентите, но те все пак се обслужват, коментира тя, като посочи, че в центъра имат 12 свободни места при 225-щатен персонал.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...