Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еквадор - между "пътя на кафето" и "булеварда на вулканите"

Националната ни художествена академия вече има творба на еквадорския творец Oсвалдо Гуаясамин

10
Снимка: Славена Илиева

Малцина знаят кой е авторът на внушителната картина, която посреща и изпраща пътниците на летище „Барахас“ в Мадрид. В нея мащабно се преплитат послания и образи, акцентиращи върху същността на войната. Паното е дело на Oсвалдо Гуаясамин. Тази година се навършват 100 години от рождението на еквадорския художник и архитект, а през юли започва годината, посветена на Гуаясамин и творчеството му.
     

Посланичката на Еквадор в България Н. Пр. Мария дел Кармен Гонзалес Кабал разказа повече за бележития артист в предаването „Хоризонт до обед“ и отправя поглед към централноамериканската държава - пъстра, далечна и непозната.

„Самият той преминава през различни етапи в своето творчество и един от тях е т.нар. „етап на гнева“. В него той осъжда всичко лошо, което хората носят в себе си, цялата трагедия, войните, експлоатацията, робството. По-късно преминава през етапа "нежност“, в който  подчертава най-красивите и вълнуващи мигове: спомени за неговата майка, любовта между хората.“

Творба на Освалдо Гуаясамин

Голяма част от творчеството на Oсвалдо Гуаясамин се намира в Унгария.

„Самият Гуаяасамин казваше, че той сякаш е използвал 5-хиляднатa  старинна традиция на нашите култури, където времето не може да бъде измерено. Там времето е кръгло. Вие може да кръжите и винаги да сте във времето.  Името Гуаясамин означава летяща бяла птица -  това е, което искам да се случи, тази бяла птица да бъде чествана и в България, както се случва вече и в други държави. В Художествената академия в София вече има негово произведение“, допълни дипломатът.

„Еквадор е изключително разнообразна държава с много богата култура. Отворени сме за света, за миграционните процеси и като резултат от всичко това у нас има преплитане на много култури“, увери Мария дел Кармен Гонзалес Кабал.

„Но най-важна и същeствена е древната култура. В Еквадор се говорят 14 племенни езика. Най-използваният е испанският, който е разпространен в Централна и Латинска Америка. До 2050 година се очаква над 750 милиона души да говoрят испански, за които той ще е майчин език. Сега имаме 14 племенни групи, с много богата култура и обичаи. Те притежават голямо познание за използването на растенията в медицината, както и отношение към природата. Четвъртата индустриална революция, която вече се случва, ни подканва да уважаваме природата, а местните жители винаги са го правили и това е и моето основно послание към хората.“

В Еквадор има четири различни свята: Амазония, Андите, Тропическият бряг и Костенурковите острови, разказва посланик Мария дел Кармен Гонзалес Кабал.

Линията на Екватора минава през тропическата държава. Природата в Еквадор е много богата. „В планината имаме “Булевард на вулканите”, освен това и високи планини, където вали сняг. Самата столица Кито се намира на 2800 метра - по-високo от планината Татра в Карпатите. Имаме и прекрасно море, много го пазим, о пазим, но, както казваме, то  не дава гласове, защото рибите никога не гласуват. Аз се боря за опазването на природната среда, на океаните, защото светът върви към разруха“, посочи еквадорският посланик.

Снимка: Славена Илиева

Стремим се към екологична икономика, подчерта Мария дел Кармен Гонзалес Кабал. „В Конституцията ни е записано, че природата има права, така както и хората, а това означава, че говорим и за задължения. Тя, както и децата, трябва да бъде закриляна, трябва да се обърне сериозно внимание на образованието. Въпреки многото ресурси, ние не ги използваме правилно.“ 

Мария дел Кармен Гонзалес Кабал отбеляза още, че е необходимо да се засилят търговските връзки с България.

„Ние можем да купуваме от вас медикаменти, да ползваме биотехнологии в области, в които вие сте успешни. Можете да взимате от нас продукти, които поради различните климатични условия не може да произвеждате - банани, какaо. Знаете ли, че нашето какао е най-качественото? Но трябва да насочим вниманието си и към културните връзки, образованието. В миналото сме имали посолства в Кито и в София, а сега аз трябва от Будапеща да работя в тази насока.“

Много българи посещават Еквадор. За влизане в страната не е необходима виза.

Гледка към  вулкана  Чимборасо, който се намира в Андите, в Централен Еквадор, на 150 km югозападно от столицата Кито

„Когато българските туристи идват у нас, ще се запознаят с четири различни свята. Костенурковите острови са уникални сами по себе си, едно от най- добре запазените кътчета на планетата, с ендемични видове. Плажовете не са тези с казината, а с невероятна морска флора и фауна. След това може да се отправите по брега, по "пътя на кафето", по "пътя на какаото", по "пътя на бананите". После ви очаква планинската част и това, което е видял Александър фон Хумболт. Ще може да се отправите и към Амазония - това е най-краткият и бърз път до Амазония, през Еквадор. Въпреки че вече сте попаднали в Амазонската джунгла, имате прекрасни гледки към планинската верига на Андите. Едно истинско приключение, което човек може да предприеме. Имаме удобни полети и на добри цени - през Испания, Холандия или Турция“, поясни посланикът на Еквадор за България Мария дел Кармен Гонзалес Кабал в специално интервю за „Хоризонт“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30