Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Симидчиев: Миенето на улиците няма да ни спаси от фините прахови частици

Снимка: Георги Нейков, БНР

„Миенето на улиците премахва едрите замърсявания, но фините прахови частици плуват във въздуха и се свалят на земята, когато вали дъжд, но самото миене не може да ги премахне. Така че тази мярка, разпоредена от съда на Столична община, няма да има драматичен ефект за преодоляване на замърсяването на въздуха. Това коментира в предаването „Хоризонт до обед“ пулмологът Александър Симидчиев от сдружение „Въздух за здраве“.

Сдружение „Въздух за здраве“ и факултетът по обществено здраве организират по-късно днес среща по проект, който цели да установи връзката между фините прахови частици във въздуха и здравните последици за хората.

„Ще предприемем инициатива за повишаване на разбирането и познанието на лекарите по отношение на замърсяването на въздуха. Проучването, което ще предложим, е първото по рода си в Европа“, допълни Симидчиев.

„Когато е мръсен въздухът, той влиза през входната врата – белия дроб. И започва да уврежда дихателната лигавица. Различните заболявания на белия дроб започват да се развиват на базата на това ниво на замърсяване. Най-малките частици преминават в кръвта и започват да увреждат кръвоносните съдове. Започва повишаване на кръвното налягане, което рефлектира върху сърдечно-съдовата система. А когато частиците влязат в циркулацията на централната нервна система, хората започват да се оплакват от усещане за притеснение, депресия“.

Александър Симидчиев обясни, че към замърсяването с фини прахови частици през зимата се добавят и частиците, които се отделят по време на отоплението с твърдо гориво, но през лятото въздухът е не по-малко замърсен:

„С интензивната слънчева светлина различните химикали, които излизат от ауспусите на колите, под въздействието на ултравиолетовите лъчи и високата температура, преминават в нов замърсител – озон. Повечето хора знаят за озона като за нещо полезно, когато се намира в атмосферата и ни предпазва от Слънцето, но това е т.нар. стратосферен озон, който е високо и не се диша. Този, който се образува ниско – т.нар. тропосферен озон, е нещото, което дразни много силно дихателните пътища. Затова по този проблем не може да се говори само два-три месеца в годината, а целогодишно“.

Интервюто с Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Тръмп иска да тества докъде може да стигне с митата като политически инструмент

"Това, на което сме свидетили, е осъществяването на една управленска мечта на Тръмп, свързана с възприятието, че митата са универсален управленски инструмент. Той иска да тества докъде може да стигне с този политически инструмент".  Това обясни пред БНР Владимир Шопов. Той подчерта, че използването на подобен инструментариум е свързано с..

публикувано на 05.04.25 в 11:45

Китай призова Вашингтон за "консултации на равноправна основа" за митата

Китай призова Вашингтон за "консултации на равноправна основа" по въпроса за новите тарифи, на които отговори с контрамита. "Пазарът се произнесе", посочи тази сутрин във Фейсбук говорителят на китайското Министерство на външните работи Го Цзякун.  Публикацията е придружена със снимка на падащите борсови индекси от вчера на..

публикувано на 05.04.25 в 11:30

Читалище "Надежда" във В. Търново даде старт на конкурса "Детство мое вълшебно"

Библиотеката при историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново обяви началото на деветото издание на Националния ученически конкурс "Детство мое вълшебно". Конкурсът е свързан с Международния ден на детето – 1 юни, в три раздела - къс разказ, стихотворение и рисунка, поясни библиотекарят и инициатор на конкурса Бисера Дживдерова...

публикувано на 05.04.25 в 11:21
Иван Димитров с най-голямата награда в конкурса

В Плевен обявиха наградените от националния конкурс "Иван Радоев"

В Плевен обявиха носителите на награди от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". Националният конкурс за българска драматургия "Иван Радоев", чието име носи и театърът в града, се провежда за 13-и път. Това е първият конкурс за драматургия, който има национален обхват. Журито с председател драматурга и поет Стефан..

публикувано на 05.04.25 в 11:08

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..

публикувано на 05.04.25 в 10:58

Готвят по-високи глоби при нарушения на пътя в Гърция

В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..

публикувано на 05.04.25 в 10:52
Доналд Тръмп

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..

публикувано на 05.04.25 в 10:40