Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Симидчиев: Миенето на улиците няма да ни спаси от фините прахови частици

Снимка: Георги Нейков, БНР

„Миенето на улиците премахва едрите замърсявания, но фините прахови частици плуват във въздуха и се свалят на земята, когато вали дъжд, но самото миене не може да ги премахне. Така че тази мярка, разпоредена от съда на Столична община, няма да има драматичен ефект за преодоляване на замърсяването на въздуха. Това коментира в предаването „Хоризонт до обед“ пулмологът Александър Симидчиев от сдружение „Въздух за здраве“.

Сдружение „Въздух за здраве“ и факултетът по обществено здраве организират по-късно днес среща по проект, който цели да установи връзката между фините прахови частици във въздуха и здравните последици за хората.

„Ще предприемем инициатива за повишаване на разбирането и познанието на лекарите по отношение на замърсяването на въздуха. Проучването, което ще предложим, е първото по рода си в Европа“, допълни Симидчиев.

„Когато е мръсен въздухът, той влиза през входната врата – белия дроб. И започва да уврежда дихателната лигавица. Различните заболявания на белия дроб започват да се развиват на базата на това ниво на замърсяване. Най-малките частици преминават в кръвта и започват да увреждат кръвоносните съдове. Започва повишаване на кръвното налягане, което рефлектира върху сърдечно-съдовата система. А когато частиците влязат в циркулацията на централната нервна система, хората започват да се оплакват от усещане за притеснение, депресия“.

Александър Симидчиев обясни, че към замърсяването с фини прахови частици през зимата се добавят и частиците, които се отделят по време на отоплението с твърдо гориво, но през лятото въздухът е не по-малко замърсен:

„С интензивната слънчева светлина различните химикали, които излизат от ауспусите на колите, под въздействието на ултравиолетовите лъчи и високата температура, преминават в нов замърсител – озон. Повечето хора знаят за озона като за нещо полезно, когато се намира в атмосферата и ни предпазва от Слънцето, но това е т.нар. стратосферен озон, който е високо и не се диша. Този, който се образува ниско – т.нар. тропосферен озон, е нещото, което дразни много силно дихателните пътища. Затова по този проблем не може да се говори само два-три месеца в годината, а целогодишно“.

Интервюто с Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мохамад Мохбер

Мохамад Мохбер ще е временен президент на Иран

Първият вицепрезидент на Иран Мохамад Мохбер ще поеме временно функциите на президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер заедно с външния министър Хосейн Амир Абдолахиан и всички останали на борда. Иранските власти увериха, че няма да има сътресения в управлението. В страната е обявен петдневен траур. От Европейския..

публикувано на 20.05.24 в 12:09

Английски език, икономика и здравно образование са предпочитанията на зрелостниците на втората матура

Днес се провежда втората задължителна матура, на която се явяват близо 46 000 дванайсетокласници.  Повече от половината полагат изпит по профилиращ предмет, изучаван в 11. и 12. клас. Останалите ученици са от професионални гимназии и техният задължителен държавен зрелостен изпит е по теория на професията. За втората си матура по..

публикувано на 20.05.24 в 11:56
Четвърти турнир по стрелба с лък в Сливен

Четвърти турнир по стрелба се проведе в Сливен

Как се е развило през времето едно умение, несвойствено за съвременния човек - стрелбата с лък. Вече почти никой не притежава лък и колчан стрели, за да си набави вечеря, но има едни хора, които не само, че не са забравили това средновековно умение, но и го усъвършенстват и го предават на следващите поколения. В Сливен в крепостта..

публикувано на 20.05.24 в 11:54
Арх. Михаил Сугарев и Владимир Райновски

Млади архитекти подеха инициатива за възстановяване на резиденцията на Тодор Живков в Банкя

Екип от млади архитекти се заемат с инициативата за възстановяването на бившата резиденция на соцлидера Тодор Живков в Банкя. Към момента имотът е изоставен, потънал в мръсотия и е в руини.  "Важна точка в мисленето ни е да се даде възможност резиденцията да се ползва от повече хора . Да стане поле на различни хора с различни..

публикувано на 20.05.24 в 11:36
Общонационална стачка в Гърция, 9 ноември 2022 г.

Стачка на държавните служители в Гърция заради високите цени

В Гърция за утре е обявена 24-часова стачка на работещите в държавния сектор срещу високите цени. В навечерието на протеста премиерът Кириакос Мицотакис отправи послание към Европейската комисия с искане за единни цени на стоките от първа необходимост. Стачка срещу високите цени на стоките и ниските заплати обявиха гръцките синдикати на..

публикувано на 20.05.24 в 11:34
Снимката е илюстративна, архив

Две леки катастрофи тази сутрин в София

Две леки катастрофи са станали тази сутрин в София. От полицията уточняват, че няма пострадали при инцидентите. Едната катастрофа е в района на Орлов мост, където е било поискано съдействие от екип на пожарната. При другия инцидент - на булевард "Климент Охридски", са се ударили два автомобила като единият от шофьорите се е оплакал от..

публикувано на 20.05.24 в 11:14
Гергана Жулева

От "Достъп до информация" са оценили интернет страниците на 560 административни структури

Днес ще бъдат представени резултатите от прегледа и оценката на интернет страниците на 560 административни структури на изпълнителната власт . Анализът е реализиран от екип на Програма "Достъп до информация".  Ние правим мониторинг на практиките в административните структури, обясни пред БНР Гергана Жулева, председател на УС на..

публикувано на 20.05.24 в 10:58