Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Георги Стаменов: В България може да се извършва трансплантация на матка

Революционният метод се прилага успешно в няколко страни, предлага се въвеждането му у нас

Д-р Георги Стаменов по време на операция
Снимка: МБАЛ "Надежда"

В Швеция, Съединените щати, Бразилия и Испания от няколко години се осъществява трансплантация на матка, за да могат жени с репродуктивни проблеми да осъществят мечтата си да имат дете.

За първи път у нас в Закона за лекарствените продукти се предлага въвеждането на трансплантация на матка и у нас. За новия метод разказва д-р Георги Стаменов, акушер-гинеколог и директор на МБАЛ „Надежда“.

„Това е възможност за жените, които са загубили или които са родени без матки, или чиято матка е унищожена по някакви причини, да станат майки и да износят успешна бременност. Нещо, което допреди няколко години се смяташе за утопия и за немислимо, вече е осъществимо“, обясни той в предаването „Хоризонт до обед“.

В България има и специалисти, и оборудване за маточна трансплантация, увери д-р Стаменов.

Как се практикува по света? Когато една жена, вече изпълнила репродуктивните си функции и не планира да има други деца, реши да стане донор и е на гранична възраст с оглед на репродуктивността си, тя дарява своя орган.

„За донора това е една обикновена хистеректомия. Остава същият нейният живот. Емоционално може би животът й ще стане по-хубав, защото ще е успяла да дари на някого част от себе си, за да осъществи репродуктивните си възможности. Иначе чисто медицински погледнато, една матка при кървене, при миоми се маха. Операцията за донора е горе-долу същата, както при отстраняването на матката, рисковете са горе-долу са едни и същи.“

Д-р Георги Стаменов вярва, че новият метод ще предизвика интерес в България, защото българинът е чувствителен на тема дете и много майки биха дарили матки, стига да са съвместими с дъщерите си например. Специалистът смята, че един такъв проблем събужда съпричастност и много хора биха искали да помогнат.

Преди трансплантацията се прави изследване за съвместимост между донора и реципиента, но за разлика от отхвърлянето на други органи, при матката процедурата завършва с обичайна хистеректомия.

Реципиентът трябва да има замразени ембриони, които да се имплантират във вече прихваналата се матка - в трансплантирана матка засега забременяване по естествен път не е възможно, защото тя се трансплантира без маточните тръби, посочи още д-р Стаменов.

За момента водещи са шведските медици. В скандинавската страна има вече над десет трансплантирани матки и няколко родени бебета.

Ако в България методът започне да се прилага успешно, това би ни поставило сред челните държави в трансплантологията, подчерта акушер-гинекологът пред БНР.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тетяна Шевчук: Без решителни мерки против корупцията политическата криза в Украйна ще ескалира

Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента – страната наистина е поставена под безпрецедентен двоен натиск – от тази седмица вече на само от Русия, която настъпва и руши все по-неудържимо, но и от Съединените щати, които..

публикувано на 22.11.25 в 11:52
Михаил Крутихин

Михаил Крутихин: Русия ще намери нови купувачи за петрола си

Съгласно мирния план на президента Тръмп (в сегашния му вариант, който търпи промени според самите американци) санкциите срещу Руската федерация ще бъдат отменени "на етапи" и според спецификата на отделните случаи. При това положение докато Кремъл и Киев се произнесат окончателно по плана ( Путин го одобри снощи само като основа за преговори)..

публикувано на 22.11.25 в 10:39
Рая Раева

Рая Раева: Проблемът с домашното насилие продължава да се задълбочава

Тревожни данни за насилието над жени. Български фонд за жените започва кампания "Грижа на всяка цена" и организира голяма конференция по темата. "Неслучайно решихме да кръстим нашата кампания "Грижа на всяка цена". Тоба подчерта пред БНР директор "Комуникации и кампании" в организацията Рая Раева : " Проблемът с домашното насилие и..

публикувано на 21.11.25 в 13:45
Грозделина Георгиева

Грозделина Георгиева за откриването на Музея на ютията в Пловдив

Днес се открива първият на Балканите Музей на ютията . Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния художник  Димитър Добрев . "Въпреки че причината за това събитие вече не е между нас, аз знам, че през цялото време той бдеше и помагаше, направляваше ни, за да се изпълни и една негова мечта, защото, освен че човекът е събирал наистина  над..

публикувано на 21.11.25 в 13:17
Инж. Любомир Качамаков

Инж. Любомир Качамаков: Има недостиг на строители

Отново най-търсени от работодателите са строителите . Камарата на строителите започва кампания за завръщане на работещите в бранша от чужбина отново у нас. "Има недостиг на строители" . Това отбеляза пред БНР  инж. Любомир Качамаков , заместник-председател на Камарата на строителите в България (КСБ): "След няколко изключително тежки години,..

публикувано на 21.11.25 в 12:19

Кап. Йовко Йоцев: Пилотската професия е изключително привлекателна

"Определено считам, че пилотската професия е една изключително привлекателна професия" . Това коментира пред БНР главният секретар на Асоциацията на българските авиокомпании, инструктор и изпитващ на Airbus 320 капитан Йовко Йоцев : "В крайна сметка това доколко тя е привлекателна за даден субект, зависи от неговата мотивация, така че определено..

публикувано на 21.11.25 в 11:27
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Вървим със сигурност към някакво вдигане на здравната вноска

"Самият бюджет има огромни проблеми" . Това каза пред БНР Стоян Панчев , икономист, политически анализатор и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика: "Според мен основният проблем е този, който в някаква степен не е разписан в документите, които представляват проектобюджета, а именно - дефицитът. Характеристиките на..

публикувано на 21.11.25 в 09:06