Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рядък вид ледена риба и кадри с дрон от Антарктида в документален филм по БНТ

Български учени описват неизследвани досега ракообразни на Ледения континент

Мария Чернева и Любомир Кендеров
Снимка: Радостина Билярска

На 14 юли, неделя, от 13 часа Българската национална телевизия ще излъчи по Канал 1 филма на журналистката Мария Чернева за Антарктида "Полярни изследователи". "Там, където синьото е най-топлият цвят, където спокойствието и тишината са само кратка почивка на стихиите, където времето се сменя през пет минути и денят не знае кога да си отиде... територия, която плаши и удивлява" - така звучи част от трейлъра на филма. 

Документалната лента е 45-минутна и представя изследванията на 27-та наша експедиция на Ледения континент. Тази година за първи път държавата осигурява средства за целенасочено финансиране за научни изследвания на Антарктида. 

"Ако се замислим,  животът на Антарктида е съсредоточен на тънката граница между водата и сушата. Там, където ледовете са отдръпнати, гнездят морските птици, правят своите колонии пингвините, излизат на сушата тюлените. Основната част от живота в този напълно замръзнал континент, тази ледена пустиня, всъщност това са морските създания", каза пред "Хоризонт" Любомир Кендеров - учен, изследовател, преподавател в Биологическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски", който е посетил за първи път Антарктида. Заедно с Мария Чернева той разказа за полярната мисия в предаването "Преди всички".

"На самия континент е космически студ, но все пак Ливингстън е част от архипелага, той дори не е на континента, там водата, морето са "топли" - ние докато бяхме - 0.5 - 1 градус", обясни Чернева, която признава, че има и "някаква научна закваска" и винаги й е било любопитно какви точно изследвания се правят на Антарктида.

Българските учени са изследвани неизучени до този момент ракообразни. Научният материал - пробите, пътува няколко месеца с испански военно-научен кораб, който го доставя в Европа. "Това са научните проби и за биолозите, и за геолозите - всичко, което сме успели да съберем отделните екипи", уточни Кендеров. 

"Остров Ливингстън е първата зърната, видяна от човека суша в Антарктика, преди точно 200 години. Остров Ливингстън е място, което е доста близо до Южна Америка и въпреки това изследванията там са екстензивни. Много трудна е работата там и за най-добре финансираните полярни програми, за най-големите, световните научни институции. Така че не всичко може да бъде открито. Имахме голямото удоволствие и привилегия да открием тези ракообразни, които не са съобщавани за там. До тук шест вида", допълни Любомир Кендеров. 

Друга "полярна звезда" на експедицията се оказа ледената риба, която Кендеров ще анализира. "Ледената риба е наистина един уникален екземпляр. Видът е много рядък. Открит е напълно случайно. Преди 15 години е открита друга ледена риба, но тя е от вид, който е по-често срещан. Този вид (ихтиологът още не се е върнал в България, за да я прегледа) e изключително рядък и е голямо щастие, голям късмет да бъде уловен", сподели ученият. 

Филмът "Полярни изследователи" е разделен на три части. "Биологичната част с Любо, с кремъчните водорасли на Ралица (Зидарова, ботаник - бел. ред.), малко пингвини, доста интересни истории за пингвини и тюлени, също така как се взимат проби за токсикологични анализи на тюлени. Климатолозите на Антарктида Георги Рачев и доц. Александър Сарафов - какви изследвания правят и какъв е техния принос в световната климатология, много е интересно. Също така може би ще си отговорите на въпроса най-накрая защо Южния полюс е толкова привлекателен за всички климатолози, какво точно се случва там", разказа още Мария Чернева. 

Една от частите на филма е посветена на геологията и историята на Земята.

"Там можете да видите професор Христо Пимпирев в различна роля като геолог, с чукче в ръка. Заедно с него изследваме скалите, вървим по дъното на многомилионен океан. Също така има много интересен проект, свързан с използването на дрон, на Олег Василев. Невероятните кадри във филма от дрон са на Олег Василев."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42