За много европейци Зелените са един от победителите на европейските избори в края на май. Със 74 депутатски места те са четвъртата политическа сила в новия Европейски парламент. В някои държави Зелените постъпателно и значително увеличават влиянието си, а в Германия дори са водеща политическа сила. В Европейския парламент Зелените може да се окажат важна брънка в пъзела на новите ръководни назначения. За възхода на зелената политика и ролята на партията в ЕС Весела Владкова разговаря със Ска Келер, председател на групата на Зелените в европарламента.
Ска Келер, всъщност Франциска Мария Келер, както е пълното ѝ име, е на 37 и вече от десет години евродепутат. Беше шпитценкандидат на Зелените за евровота, а след това партията ѝ я номинира за председател на ЕП. Но очевидно Зелените не влизат в сметките за ключовите постове. А би трябвало - без техните 74 гласа в новия ЕП трудно ще се прокарват решения. Следващото важно решение там е избора на председател на ЕК.
- Ще подкрепите ли Урсула фон дер Лайен, г-жа Келер?
- Много сме скептични. Не виждам причина да я подкрепим. Урсула фон дер Лайен безспорно е много добър и опитен политик. Но тя не беше избрана за водещ кандидат от своята партия. А идеята беше Европейската комисия да бъде оглавена от човек, който е представил програмата си на европейските избиратели, който е водил активна предизборна кампания.
Съветът на ЕС просто извади името ѝ от чекмеджето и го представи на изненаданата публика, но според нас не това е начинът, по който трябва да се избира председател на Еврокомисията.
- Зелената вълна, която заля Европа на тези избори, на практика не бе облечена в реална власт. Ще загубите ли така влияние в Европа, как ще успеете да прокарате идеите си?
- Подкрепата за нас действително се увеличи значително. От самото начало бяхме конструктивни и винаги сме казвали, че сме готови на разговори за участието на Зелените в различни конфигурации в парламента. Но условието за това е да споделяме еднакви ценности и идеи. Защото хората гласуваха за нас заради идеите ни, заради желанието ни да променим Европа. Да променим политиката по опазване на климата, да гарантираме по-добра социална защита, да водим хуманна миграционна политика, да спазваме принципите на правовата държава.
На тази база имахме разговори с европейските лидери, но в последствие се оказа, че Съветът на ЕС има друго виждане. Лидерите казаха, нямаме нужда от Зелените. Ние приемаме това становище и очакваме с нетърпение да видим, дали това ще проработи. Зелените винаги са били влиятелна и конструктивна опозиция в ЕП. Сега сме още по-силни и с удоволствие ще продължим в същия стил.
- В речта си пред ЕП за избор на председател многократно заявихте, че проектът ЕС е жив. Има ли нужда да си го повтаряме, г-жа Келер? И как трябва да си представим друго Ваше често повтаряно искане - това за новото начало в Европа?
- Европейският съюз трябва от една страна да затвърди позициите си, но и да се възроди. Има много теми, които търпят развитие само на наднационално равнище, т.е. на ниво ЕС. Най-добрият пример за това са климатичните промени. Те не спират на граничната бразда. Последствията от измененията в климата засягат всички ни. Според мен все още имаме време да променим начина си на живот. ЕС е най-добрата платформа за тази промяна, но само декларации не стигат. Трябва и работа.
Социалните различия са също тема, която засяга всички европейци. В годините след финансовата криза всички усетихме последиците от строгата финансова дисциплина, от т.нар. политика на остеритет. В много страни от Евросъюза имаше връщане назад. Нека не забравяме, че ЕС е общност на гражданите. Но какво правим ние за тяхната социална сигурност?
Върховенството на закона е още една съществена тема за ЕС. Когато говорим за връщане назад, трябва да признаем, че през последните години редица страни-членки отстъпиха от принципите на правовата държава и от гражданските права. Унгария съвсем не е единственият пример за това негативно развитие. ЕС трябва да реагира, защото нашият съюз стъпва на общи ценности, а върховенството на закона и гражданските права са наша основна ценност.
За мен е много лош сигнал, който даде Съветът на ЕС с непрозрачното си решение за ръководните постове. Лидерите издигнаха кандидатурите на хора, които не са участвали в предизборната кампания.
- Борбата с климатичните промени струва пари. Как ще спечелите за каузата си онези европейци, които живеят в бедност в икономически слаби държави? Защото в техните очи опазването на климата е привилегия за богатия Запад.
- Борбата с кризата в климата действително изисква много усилия, включително и финансови. Но трябва да си дадем сметка, че климатичните промени ще ни струват още по-скъпо, ако продължаваме да отлагаме. Кризата е реалност и засяга всички - и бедни, и богати. Но най-вече европейците. Ще Ви дам конкретен пример. В България, но и в други страни, като Полша например, качеството на въздуха е особено лошо. Фините прахови частици, които дишаме, и сега са агресивни към нашето здраве, но ще ни застрашават още повече. А здравеопазването, т.е. лечението на болестите вследствие на климатичната криза, струва пари. Така че колкото повече отлагаме, толкова по-голям финансов ресурс ще е необходим за справянето с последствията.
Икономически по-слабите страни трябва да бъдат подкрепени. Особено държавите, които разчитат на въгледобива. Самата аз съм родена в такъв регион на границата с Полша и знам, колко е труден преходът към екологично чиста индустрия. Без финансовата помощ на ЕС не може.
- Едно от клишетата за Вас е, че сте родена в дълбоката източногерманска провинция, а сте стигнала чак до Брюксел, при това още на 27 години. Познавате новите германски провинции добре и знаете от личен опит, че там зелените идеи все още не могат да се наложат така, както в западната част на Германия. Защо?
- Последните социологически допитвания, а и европейските избори показаха, че и източногерманците гласуват все по-често за Зелените. Но разликата с западните провинции все още е голяма. Според мен хората вече усещат в личния си живот, че климатът се променя. В провинция Бранденбург, където съм родена, икономиката зависи много от въгледобива. Но същевременно провинцията е сред най-засегнатите райони в Германия от климатичната криза. Безводието вече е сериозен проблем за земеделието, а горските пожари и това лято застрашават хората. Така че кризата е осезаема. И тъй като Зелените винаги са били категорични и последователни в политиката си, вече получаваме подкрепа от все повече избиратели.
- Наесен предстоят ключови регионални избори в три източногермански провинции, където влиянието на крайнодясната „Алтернатива за Германия“ набира скорост и вероятно ще запише рекорден резултат.
- Предизборната кампания едва сега започва, но от сега мога да кажа, че очакваме значителен ръст в подкрепата на избирателите за Зелените. Разбира се, с всички условности, защото в момента работим с резултати от анкети. А допитванията отразяват моментното състояние. Надяваме се, че нашите идеи ще бъдат чути от хората.
- Наскоро Фридрих Мерц от консервативното крило в управляващия Християндемократически съюз заяви, че на всеки 90 секунди един германски журналист се влюбва в харизматичния лидер на Зелените в Германия Роберт Хабек. Спомням си как всички си търкаха очите, когато министър-председател в най-индустриалната провинция Баден-Вюртемберг стана политик от Зелените. Дошло ли е времето за зелен канцлер в Берлин, г-жа Келер?
- Нещата могат и да се променят. Това, което под чертата има значение, е изборният резултат. Регионалните избори през есента в три източногермански провинции ще дадат отговор на много въпроси.
"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт, някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...
Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби. Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..
Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..
" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции - предвижда много висока имуществена глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..
"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..
Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..