Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойде ли време да сменим данъчната система

| обновено на 15.07.19 в 13:04
Снимка: Ани Петрова

„Данъчната система у нас е безнадеждно остаряла, архаична. Тя е една зомби система. Лошото е, че финансовото министерство и правителството избягват да дискутират проблема за евентуалната ѝ промяна. МФ проявява форма на инат и на нежелание за дискутиране на въпроса“. Това каза пред БНР проф. Гарабед Минасян по повод предложените от КНСБ мерки за промени в данъчната система.

Според него това не е проблем на коалицията, защото това, което се подсказва от страна на ГЕРБ, обикновено се приема от коалиционните партньори.

По думите на Минасян трябва да се дискутира върху темата за промяна на модела на плоския данък:

„Министерството на финансите не желае да си разваля комфорта, затова не повдига темата. Това, което КНСБ предлага, е форма на търсене на начин да провокира МФ да мисли по тези въпроси, а не да бяга от отговорност“.

В предаването „12+4“ проф. Минасян направи сравнение:

„Средно в Европейския съюз постъпленията от преки данъци са сравними по обем с постъпленията от косвени данъци. При нас постъпленията от косвени данъци превишават два и половина пъти постъпленията от преките данъци. А постъпленията от косвените данъци са регресивен данък. Те се плащат от преобладаващата част, преди всичко от хората в долната част на подоходната скала. Това, което КНСБ предлага, е някаква форма на въвеждане на отделни мерки, които облекчават това преразпределение на богатството. Тези мерки са палиативни. Трябва да се говори изобщо за промяна на данъчната система у нас“.

„Предложенията на КНСБ, ако бъдат реализирани, ще доведат до намаляване на приходите в бюджета и до поставяне на хората в неравно отношение спрямо данъчната система. Третият ефект ще е създаване на конфликти между различните групи на населението“. Това каза пред БНР икономистът Красен Станчев.

Според него „една система, която работи и не е счупена, не може да бъде поправена, а ако се започне поправяне, първо трябва да се счупи. Това обяснява т.нар. „консерватизъм“ на данъчната политика, което е нещо много добро“.

„Т.нар. „равен данък“ в момента третира всички еднакво. Когато се въведе необлагаем, минимум между 540 000 и 750 000 души ще изгубят стимул да станат по-богати, да излязат от минималната работна заплата. Не малка част от тези хора ще започнат да крият данъци. Същото се отнася и за младите семейства“, допълни икономистът в предаването „12+4“.

„Не се отчита много интересен факт - 135 000 души в България плащат данък на високия сегмент. На тях се дължат 54% от приходите от този данък в бюджета. Когато въведете данък богатство, тогава част от тези хора ще ги накарате да правят нещо друго и те няма да имат проблем да го правят. Много често се говори за това, че преките и косвените данъци в България не били равни като източници на приход към бюджета. Когато към преките данъци сложите и т.нар. осигурителни вноски, тогава са си точно 50 на 50“.

Интервюто с проф. Гарабед Минасян и с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

КНСБ предлага да се въведе данък "богатство"

КНСБ предлага да се въведе данък "богатство" за най-заможните българи, които да бъдат облагани за яхти, скъпи автомобили и вили. Според сметките на синдиката годишният приход от този данък ще бъде 300 млн. лева. Синдикалистите искат..

обновено на 10.07.19 в 16:32
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както обичайно, грипът тръгва по-масово декември, пик - в края на януари

Обикновено през декември започва епидемичното разпространение на грипа, а обичайно пикът е в края на януари и началото на февруари . Това напомни в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и..

публикувано на 28.11.24 в 08:54

БСК организира конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие"

Българската стопанска камара организира днес конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие". По време на форума ще бъдат обсъдени добрите практики за внедряване на екологосъобразни модели в бизнеса и..

публикувано на 28.11.24 в 08:42

Ощинският съвет в Ловеч решава за увеличение на данъците и таксите

Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува на днешното си заседание предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината и промяна на структурата на администрацията. Единствено от..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

При международна спецакция: Спряха една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг

Една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг в света е свалена при международна полицейска операция, подкрепена от Европол и агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие - Евроюст. Арестувани са 11 души. В акцията са..

публикувано на 28.11.24 в 08:31
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски "...

публикувано на 28.11.24 в 08:00