Когато преди месец и половина разглеждах афиша на предстоящия тогава оперен фестивал „Барток плюс” в Мишколц, обърнах внимание в него на името на младата украинска певица Валентина Плужникова. Тя е финалист на третия конкурс на името на голямата унгарска оперна певица Ева Мартон този сезон. Световната премиера на операта „Нора“ на австрийския композитор Албин Фрийз, спечелила конкурса за композиция „Ключ към бъдещето” ми даде възможност да гледам Валентина Плужникова на сцената и след спектакъла да разговарям с нея. Въпреки противоречивия успех на творбата – отречена от критиката и аплодирана дълго и бурно от публиката, нейното изпълнение беше най-убедително – и вокално, и артистично.
Тази година вие имахте успешно участие и на оперен конкурс тук, в Унгария. Какво означава това за вас?
„Да, тази есен станах финалистка на конкурса „Ева Мартон” в Будапеща. Може да се каже, че това беше стартът на моята кариера, защото тогава получих поканата да участвам на фестивала „Барток плюс” в Мишколц. Тази роля означава много в моята кариера.“
Вече ви сравняват с голямата Людмила Монастирска. Кои са оперните певици, на които се възхищавате най-много и от които се учите?
„Обичам много оперни певици и от всяка има какво да научиш, но мога да кажа, че най-любимата ми оперна певица е нашата украинска певица Людмила Монастирска. Тя има великолепен глас, чудесна кариера и сигурна съм, е прекрасна и като човек! Тя е наше национално богатство, гордост и затова за мен е пример за подражание, към който да се стремя.“
Как подготвяте една ария или роля. Слушате ли много записи?
„Да, слушам много записи. Имам много любими роли от мецосопрановия репертоар, и от репертоара за драматичен сопран. Тъй като съм твърде млада, едва на 22 г., все още не мога да пея това, което бих искала и което ще пея в бъдеще, например Амнерис или дори Аида, т.е. такива драматични женски образи, много волеви, с толкова силен характер! Обичам такива роли. А сега, разбира се, обичам момчешките образи, които изпълнявам. Например преди месец дебютирах в Украинската национална опера в ролята на Зибел във Фауст.“
И сега ви гледахме в ролята на Артур в операта Нора на Албин Фрийз.
„Тази роля е знакова за мен, защото бележи началото на моята международна кариера. Много ми хареса постановъчния процес. Работихме много детайлно върху всеки момент от операта цели три седмици. Отделихме много време, за да изясним характера на персонажа, да влезем в него, за да може зрителят да го разбере, за да направим това, което се случи на сцената.“
А как се чувствахте в този театър – Националният оперен театър в Мишколц?
„Прекрасна трупа и театър! Организацията беше впечатляваща. Много съм благодарна на оперния фестивал „Барток плюс” за това, че ми даде тази възможност! Целият солистичен състав беше чудесен. Благодаря на режисьора и диригента за задълбочената работа с нас! В ролята на Артур аз трябваше да се преобразя напълно, да бъда неузнаваема на сцената. И това наистина се получи! След спектакъла хората идваха към мен и казваха: „Боже, мислехме те за момче!” Т.е. щом се е получило, това е най-важното!“
В края на нашия разговор Валентина сподели, че й предстои участие на фестивала в Залцбург в продукцията на операта „Адриана Лекуврьор” от Чилеа на Марко Армилято и въпреки че беше много дискретна за състава, справка в програмата на Залцбургския фестивал показва, че ще бъде на сцената, макар и в малка роля, с „лъвици” като Анна Нетребко в главната роля и Анита Рачвелишвили като Принцеса ди Буйон. Спектаклите започват на 28 юли. Нека й пожелаем успех! Ще следим с интерес кариерата на Валентина Плужникова!
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...