Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната библиотека показва духовното завещание на Васил Априлов

По повод 230 години от рождението на възрожденеца библиотеката обяви Ден на отворените врати

4
Снимка: Добромир Видев

По повод 230 години от рождението на Васил Априлов Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ организира ден на отворените врати.

От 10 до 16 часа ще може да се види отблизо оригиналът на духовното му завещание. То е написано от възрожденеца през 1844 година в Одеса.

Документът е изваден от трезора на БНБ заради 230-ата годишнина на видния български просветител. 

Завещанието, написано собственоръчно на руски е в основата на създаването на първото взаимно училище в България, предшественик на Ариловската гимназия. Друга част от парите отиват за обучението на български младежи в Одеса, припомня доктор Руслан Иванов, главен архивист в Националната библиотека. 

Според историци документът е безценен и е сравним с личните бележници на Левски, Ботев и Раковски. 

Оригиналът се съхранява в трезор на БНБ и ще бъде изваден специално за днешния ден. 

Официалното представяне на ръкописа и на фототипното му издание “Заветът” ще бъде преди обед в централното фоайе на библиотеката. 

"По принцип завещанията на българските просветни дейци и на други представители на възрожденската интелигенция, макар и кратки поради спецификата си - особен жанр е завещанието, предоставят един изключително интересен материал за реконструиране на българската народопсихология, за промените и приоритетите в ценностната система на българина в годините и, разбира се, оставят своите акценти върху обществените потребности на времето", посочи пред БНР директорът на Националната библиотека доц. Красимира Александрова.

Заветът на Васил Априлов е изключително ценен, смята Красимира Александрова.

"В 29 параграфа той изразява своята воля как да се разходват средствата, които той завещава на своя роден град, като уточнява, че не би трябвало да има географски определения за моя град, твоя град или някой - това е за България и освен това подчертава, че той прави това с идеята да подпомогне българите да достигнат останалите славяни, защото преценява в резултат на многото си пътувания (целияj му живот е изпълнен с много пътувания), че българите изостават от своите славянски събратя."

Подготвено е факсимилно издание на завещанието, което е много близко до оригинала. Издадено е в малък тираж, съобщи директорът на Националната библиотека пред "Хоризонт".

"Това фототипно издание включва два документа, които са съхранили текста на завещанието, ръкописа на завещанието в неговия реален размер и най-реалното му печатно издание на български и гръцки, което е изпълнено в Одеса в типографията на Браун през 1849 година. Изданието за наша радост е в много добро физическо състояние и всеки, който има възможност и желание да го разгледа или да закупи съответно това издание, ще се убеди колко прецизно е изпълнено то, с какъв уникален почерк е изписано от самия Априлов и наистина едно удоволствие, което всеки българин би се гордял да притежава или най-малкото да има възможност да разгледа, да види и да се докосне до него", коментира Красимира Александрова.

Завещанието, написано собственоръчно на руски, е в основата на създаването на първото взаимно училище в България, предшественик на Априловската гимназия. Друга част от парите отиват за обучението на български младежи в Одеса, припомня доктор Руслан Иванов, главен архивист в Националната библиотека.

„Сред стипендиантите са Тодор Бурмов – първият министър-председател на България след Освобождението, Райчо Каролев, който по-късно е и директор на Народната библиотека, известните просветители и общественици Сава Филаретов, Добри Чинтулов. Тук имаме дадени средства, хора, които са завършили и след това са допринесли с нещо за развитието на българската държава“, отбеляза Иванов.

Вече са готови дигиталните издания на тефтерчетата на Левски и Ботев. Преди две седмици  е издадено в електронен вариант и тефтерчето на Раковски. Трите тефтерчета заедно с техните оригинали ще бъдат показани в друг Ден на отворени врати - на 1 ноември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24

Премиера на музикалния спектакъл "Небесна хармония" в НДК

Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа .  "Репертоарът е подбран заради една..

публикувано на 25.04.25 в 13:04
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48

Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини

Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..

публикувано на 25.04.25 в 10:37
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44
Ю Хуа

Ю Хуа, един от най-четените китайски автори, е за първи път в България

Ю Хуа  е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България,  благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..

публикувано на 24.04.25 в 12:28