Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на столичен квартал негодуват заради превръщането на градинка в паркинг

7
Снимка: Спас Крайнин

Десетки жители в столичния квартал „Лагера“ негодуват срещу желанието на Столичната община да превърне междублоково пространство в място за паркиране.

Повече от 20 години въпросното място е обособено от живеещите там като градинка, където садят борчета (с пресаждане на коледни елхи), правят пясъчник за децата и монтират маса за тенис.

Преди дни обаче багери разкопават тревната площ. Причината: от 2001 година по регулация на мястото трябва да има джобове за безплатно паркиране.

Живущите около градинката се включват в протестна подписка. "Ние се грижим да си направим зеленина и да има чист въздух, поне малко, някъде", обясни пред "Хоризонт" Десислава Брайкова, която е инициатор на подписката. 

Хората подозират, че зад действията на общината стоят по-дълбоки мотиви, а именно бъдещо разширяване на зоната за платено паркиране.

"За мен тук има корупционна схема. Това е междублоково пространство. Как междублоково пространство ще се направи на паркинг? Говорим за приоритетите в обществото - кои са по-важни: колите или хората? Зеленината... София бил зелен град. Някога...", коментира един от протестиращите срещу преустройството на градинката в бъдещ паркинг. 

Хората, засегнати от промяната, декларират решимостта си да се борят за "последната глътка въздух". 

"Заложените бомби преди десетки години - по времето на Софиянски, сега започват да гърмят. Има десетки случаи. Не може изградена зелена площ да се превръща в паркинг", заяви общинският съветник Симеон Славчев от Политическа група 5, който присъства на протестното събрание.

Кметът на Район Красно село Христо Апостолов потвърди пред БНР, че по регулация мястото се води джоб за паркиране на автомобили. "Който е абсолютно безплатен за всички граждани, той се прави за живеещите и не виждам откъде се получава подобен тип спекулации, че ще се прави платен паркинг."

Според районния кмет общинската администрация отдавна е наясно със статута на мястото, но просто сега има финансовата възможност да го преобразува в паркинг. Дървета няма да бъдат закачани за сметка на няколко паркоместа, увери още Апостолов. 

Очкава се по-късно днес кметът да се срещне с недоволните граждани, а дотогава багерите спират работа.

Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27