Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геофизикът проф. Бойко Рангелов: Черно море е пълно със загадки за учените

На дъното на морето има както запазени кораби на хиляди години, така и огромни залежи на газ хидрати - неизползван енергиен източник

10
Снимка: БГНЕС

Колкото повече научаваме за Черно море, толкова повече загадки се появяват. Това каза пред БНР геофизикът от Минно-геоложкия университет проф. Бойко Рангелов.

„Черно море е уникално създание на Земята. Май няма друго такова море с такива свойства“, изтъкна той. Сероводородният слой, простиращ се от около 100-200 метра надолу, до дъното на морето, се превръща в „консервант“ на всякакви археологически находки, посочи проф. Рангелов в предаването „Нощен хоризонт“.

На дъното на морето - кораби и газ хидрати

„Нашите морски археолози откриват кораби на по 4-5 хиляди години, запазени така, както са се потопили по онова време, когато ги е срещнала буря или по някаква друга причина.“

По дъното на Черно море има наличности на огромно количество газ хидрати - неизчерпаем енергиен източник, за който все още липсва технология, която да го прави използваем, посочи проф. Рангелов, който прогнозира, че скоро това може да се промени.

„И се стигне до това, че Черно море е било едно сладководно езеро, което се е наводнило, тоест увеличило е площта си с около една трета, преди около 10-12 хиляди години, когато става пробивът през Босфора и водите на Мраморно и Средиземно море нахлуват в Черно море. И тук се ражда първата грандиозна загадка, върху която учените спорят до ден днешен – дали това е станало бързо, внезапно, колко бързо или напротив – постепенно-постепенно. Американските учени извадиха хипотезата, че това е прототипът на древния потоп, библейски и че е станало доста бързо. След това се намериха данни, че ситуацията се е променяла все пак в рамките на стотина хиляди дни.“

Смята се, че нахлулите солени води са запечатили с горния слой солена вода всички сладководни води и органиката, която се е намирала в тях и по този начин са предизвикали генерирането на сероводорода, унищожил всичко живо и консервирал археологическите паметници.

Археолозите откриват следи от наколни жилища

В момента археолозите намират на дъното на морето колове от наколни жилища, което значи, че хората по онова време са строили жилища на сушата, защото са били заплашени от наводняване, но в никакъв случай не са закопавали тези колове в открито море, допълни геофизикът.

Наскоро проф. Бойко Рангелов е оглавявал вече традиционната лятна практика на студентите, финансирана от Американското геофизично общество. Тазгодишните занимания в района на Ропотамо били насочени основно към геофизиката в археологията. 

Проф. Рангелов потвърди, че интересът на учените към Черно море расте, а с развитието на технологиите възможностите на геофизиката се разширяват значително. Докато преди изследване на полеви обект е отнемало седмици или месеци, сега с помощта на съвременната апаратура в ръцете на студентите, измерването се измерва за ден-два.

„И директно компютърът чертае картата, върху която се вижда има ли нещо под земята, би ли могло да представлява интерес за археолозите или не. Съвременната апаратура е високочувствителна и дава възможност за намирането на игла в купа сено.“

Проф. Рангелов припомни, че българо-английската експедиция от миналата година за картиране на южната част на българския шелф е изследвала динамиката на морето в последните десетина хиляди години и връзката с човешката цивилизация през това време.

Геодинамиката на океаните е в основата на климатичните промени

В големите си дълбини Черно море има водни слоеве, които не са се обменяли вероятно вече няколко десетки хиляди години, отбеляза ученият. „Но по-интересна е тази част от морето, която живее, която диша, която предизвиква всичко това, за което учените днес проявяват грандиозен интерес“, смята проф. Бойко Рангелов.

Геодинамиката на морето е много важна, климатът се определя предимно от водните басейни на Земята, подчерта той. „Всичко това, на което сме свидетели сега – бури, урагани, големи дъждове, градушки, други бедствия – се генерират, се раждат от промени в океаните и моретата.“

Трусовете във водата се наричат моретресения. В българския език нямаме такова разграничение, но някои езици имат, поясни още специалистът.  Трусовете под водата например предизвикват други явления – такъв е случаят с придвижването на огромни подводни свличания по дъното, които след време се издигат над водната повърхност – турбидити.

„Такава е обстановката например на българската база в Антарктида, където основната част от седиментните скали, разкрити там, представляват дънни турбидити още от времето, когато са живели динозаврите, поради което са запазени и различни фосилни останки в тези турбидити, което българските учени откриха.“

Геофизикът даде пример и с вълните цунами, които нарече „най-жертвопредизвикващото явление в писаната история на човечеството“. „Този трус, който стана в района на остров Суматра, предизвика тези огромни вълни с височина 30-40 метра на места, които засегнаха 12 страни и три континента и предизвикаха поражения за над 150 млрд долара.“

Има документирани 27 случая на цунами в Черно море

Проф. Бойко Рангелов изучава вълните цунами в Черно море от 1980 година. Досега в исторически аспект са документирани такива 27 случая, уточни той. „Вълни цунами в Черно море е имало. В някои случаи те са достигали височина 3-4-5 метра и затова има ярки доказателства.“

Най-дълбоките части на Черно море са около 3 хиляди метра под повърхността, или колкото е висок Мусала на сушата, приблизително толкова е дълбоко то.

Проф. Рангелов разказа още, че на попаднала му средновековна карта от 14-15 век  е бил ясно отбелязан остров в морето точно срещу Аладжа манастир, Варненско. Как е изчезнал островът?

„Има различни хипотези. Едни казват – голямо свлачище го е вкарало по-надълбоко в морето. Такова явление има – някъде III век пр.н.е. в района на Каварна. Тогава цялото пристанище на древната гръцка колония Бизоне вследствие на трус, който генерира огромно свлачище (то личи и до ден днешен – хълмът Чиракман е абсолютна илюстрация за това), цялото брегово съоръжение, всички портови съоръжения са потънали на дълбочини до 3-4, на някои места до 7-8 метра и те се виждат и сега – леководолазите влизат навътре и виждат тези древни пристанищни съоръжения.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Политическата фигура на Имамоглу плаши Ердоган

"През всичките тези повече от 100 дни, откакто на 19 март тази година истанбулският кмет  Екрем Имамоглу  беше задържан и после арестуван, по-рано беше анулирана и неговата диплома след 30 и няколко години, през тези повече от три месеца и половина опозиционната Републиканска народна партия с лидер  Йозгюр Йозел  стартира митинги във всички големи..

публикувано на 07.07.25 в 16:34
Огнян Дъскарев

Огнян Дъскарев: Трудно е да се каже дали Мъск ще повтори резултата на Перот

" Почти на всички избори в САЩ има по някаква трета партия , ако не на всички президентски избори". Това подчерта пред БНР журналистът Огнян Дъскарев , който дълги години е живял в Съединените американски щати: "Всъщност на последните и предпоследните президентски избори имаше една либертарианската и една зелена партия и те съответно взеха по..

публикувано на 07.07.25 в 15:43
Виктор Блъсков

Виктор Блъсков: Работодателят има почти пълен контрол върху лицата от трети страни

" За много кратко време беше вдигнат лимитът на това работниците от една фирма да са лица от трети страни ". Това обясни пред БНР Виктор Блъсков , журналист и политик от партия "Синя България": "Ние в момента сме на дъното на една доста сериозна пързалка , на която са държави като Германия, Франция, Скандинавските държави, Великобритания,..

публикувано на 07.07.25 в 15:06
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Властта не спазва законите на страната

"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно  екологичната катастрофа , която вече се е оформила поради несправянето на властта с незаконните сметища ". Това коментира пред БНР Красимира Катинчарова , депутат от "Величие": "Говорим за това, че властта не спазва законите на..

публикувано на 07.07.25 в 13:51
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за туризма и жегите в Сицилия

Рекордни жеги регистрираха в Европа в началото на юли. Екстремни градуси бяха отчетени в Испания, Франция, Португалия, Германия.  Тук на Балканите също сме свидетели на горещата вълна, която затруднява работоспособността през деня и нощната почивка, както и се отразява неблагоприятно на здравето.  Италия е една от страните, където отчетоха..

публикувано на 07.07.25 в 13:23

Йордан Ибришимов: Новата наредба на МРРБ цели да забрани къмпингуването

Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове .  Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..

публикувано на 07.07.25 в 11:20

Корнел Бан: Румъния рискуваше да не може да изплати заплатите и пенсиите

Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители .  Как..

публикувано на 07.07.25 в 10:05