Европейската комисия (ЕК) дава България на Съда на ЕС заради лошото качество на въздуха, съобщи еврокомисарят по околната среда, морско дело и рибарство Кармену Вела:
“В случая с България става дума за серния диоксид. Дневните и часовите норми постоянно се надвишават в югоизточната част на страната. Става дума за ограничения, които трябваше да се спазват още от присъединяването й към ЕС през 2007-а година“.
В Югоизточна България се намират четирите най-големи топлоелектрически централи в страната.
От Комисията припомнят, че от 2005 г. са в сила разпоредби на ЕС за пределно допустимите стойности и концентрацията на серен диоксид, които са започнали да се прилагат за България от присъединяването ѝ към ЕС през 2007 г.
От Министерството на околната среда съобщиха, че към момента единствената община, в която продължава да има проблеми с постигане на европейските изисквания за съдържание на серни оксиди в атмосферния въздух е Гълъбово. А със сезирането на европейския съд се целяло да бъде установено нарушението, без да се налагат финансови санкции срещу България.
Това е втори иск, който се предявява към България пред Съда на Европейския съюз за неспазване на европейските стандарти за качество на въздуха.
През април 2017 г. Съдът потвърди, че България не е спазила пределно допустимите стойности за прахови частици.
Задушаване след епилептичен припадък е причината за смъртта на 9-годишното момиченце, което почина внезапно на 31 януари в ранния следобед във великотърновско училище. Смъртта на момиченцето в Средното училище "Вела Благоева" във Велико Търново е нещастен инцидент и е породена от здравословен проблеми, посочва заключението на патоанатома,..
В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме кандидати, няма да подкрепяме. Имаше в един ден на комисия подкрепили колегите, аз отсъствах. Това вече е..
Кипър ще приеме Национална стратегия за интеграция на законно пребиваващите в страната мигранти до средата на тази година, съобщиха от правителството. Близо 20 000 са висящите в момента молби от търсещи убежище на острова. Със стратегията за интеграция правителството на Кипър предвижда децентрализация, разпределение на мигрантите по..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю пред БНР Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика. В предаването "Преди всички" той коментира пробойните в съдебната система и по-конкретно с процедури и правила, като..
Възстановиха движението на фериботи за хората, които искат да напуснат Санторини. Въпреки кризисната ситуация чуждестранни туристи продължават да пристигат на почивка. Сеизмолозите, които са на Санторини и следят развитието на трусовете са на мнение, че до неделя се очаква основния силен трус. Досега земетресенията са предварителни. Тази..
Три общини в Кюстендилско ще финансират проект за основен спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила. Общините Рила, Кочериново и Бобошево ще осигурят по 7 хиляди лева всяка за изготвянето му. От "Робовица" се осигурява водоподаване за селата Мурсалево, Смочево и Слатино, в които през лятото беше въведено бедствено положение и имаше..
Министърът на финансите Теменужка Петкова представи информация за плащания, които е трябвало да бъдат извършени миналата година, но са останали за тази. Депутатите изслушват финансовия министър за състоянието на държавните финанси Към момента неразплатеното ДДС е над 700 милиона лева. "Разходите, които са извършени през 2024 година, за..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..