Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ветеринари взеха агне за прасе, конфискуваха го заради чумата по свинете

Снимка: БГНЕС

Служители на Агенцията по безопасност на храните конфискуваха агне вместо прасе заради африканската чума по свинете. Жертва на недоразумението е великотърновски юрист.

Без да му покажат заповед, служителите иззели закланото животно, което Пламен Копанов превозвал с личния си автомобил. Той е изпратил възражение на издадения акт и настоява държавното ведомство да му възстанови животното в натура или неговата левова равностойност.

Копанов ще запомни 43-тия си рожден ден, защото останал без агнето, с което планирал да почерпи приятелите си. Чевермето на великотърновеца не се получило, защото агнето било иззето от инспектори на Плевенската агенция по безопасност на храните в акция като част от превантивните мерки по разпространението на африканската чума по свинете:

„Не мога да кажа, че е по погрешка, защото, ако един ветеринар не може да различи агне от прасе, жална ни майка. На 10 юли имах работа в Никополско и мой приятел и клиент, земеделски производител, реши на добра воля да ми подари едно агне за рождения ден, който е на 17 юли. На връщане вече беше започнала акцията на Българска агенция по храните срещу африканската чума по свинете. Бях спрян около село Корилово от полицейски патрул. Нямах нищо против, тъй като знам, че возя агне. Обаче се оказа, че агнето било прасе, поне според думите на инспекторката от Българската агенция по храните. Последва една разправия около час и половина, в която аз се опитвах да ги убедя, че агнето не е прасе, но категорично ми беше казано, че месото е с неизяснен произход и поради тази причина трябва да го конфискуват. Най-странното беше, че в част от документите, да речем в протокола за изземване, беше писано месо с неизяснен произход, а в другите документи – констативен протокол и акт за установяване на нарушение, беше писано, че е агне“. 

Според законовите текстове, на чието основание е написан актът от Агенцията по храните в Плевен, Пламен Копанов предстои да бъде глобен с издаване на наказателно постановление, като санкцията е от 200 до 500 лева.

Копанов твърди, че не му е показана заповедта, на чието основание полицаят и плевенските ветеринари го спрели за проверка по повод чумата по свинете с последвалата конфискация на агнето:

„Казаха само устно, че уж знаели, че има заповед на областния управител, но такава те нямаха в ръцете си, което е абсолютно противозаконно и нарушение на конституционните ми права. В крайна сметка нямаше смисъл да се разправям, защото щях да стигна до ареста в полицията. Животното беше заклано, опаковано, даже замразено, но цяло. Главата му беше на него, документите обаче бяха в човека, който ми го подари. Да речем, ако отида в магазина да си купя дадено парче месо, какви документи ми трябват, за да го превозя до вкъщи. Касовата бележка трябва да я притежавам до изхода от търговския обект, от там насетне какви документи ми трябват. Не нося месо с цел търговия или износ извън страната. А актът, който беше написан, беше все едно съм най-големият контрабандист, едва ли не няколко камиона с контрабандно месо“. 

Пламен Копанов е категоричен, че ще си търси правата по съдебен път, а във възражение, с което разполагаме, настоява съставеният акт изцяло да бъде отменен и да бъде компенсиран.

Д-р Иван Йорданов, директор на Агенцията за безопасност на храните в Плевен, заяви, че не е получавал възражение, че не знае за какво става въпрос и препоръча за коментар по случая да бъде търсен пресцентърът на Агенцията:

„Това, че някой някъде нещо е написал, аз не мога да коментирам. Обърнете се към пресцентъра на Агенцията, там ще ви отговорят на въпроса. До мене няма никакво възражение от никого“. 

Тепърва предстои да се разбере - превишили ли са правата си ветеринарите, законно ли е конфискувано агнето при акция срещу чумата по свинете и ще получили компенсация гражданинът.

Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15