След като дългогодишният ръководител на Международния валутен фонд Кристин Лагард бе номинирана за следващия председател на Европейската централна банка, започна надпреварата за поста на Лагард във Вашингтон. Един от най-силните претенденти може да се окаже българката Кристалина Георгиева, която в момента е главен изпълнителен директор на Световната банка. Името ѝ се определя като консенсунсо от Франция, която настоява за промяна на условията, на които трябва да отговаря ръководителят на фонда, за да може Кристалина Георгиева да поеме поста. Това обаче не е единствената силна кандидатура, категорични са експертите, с които разговаря Марта Младенова.
Липсата на единна позиция сред европейските държави и непредсказуемостта на американския президент Доналд Тръмп карат експертите по-скоро да правят залози кой ще наследи Кристин Лагард като ръководител на Международния валутен фонд, отколкото да основават анализа си на обективни факти. И все пак - ако трябва да тръгнем от някъде, то е да оценим работата на самата Лагард и да очертаем предизвикателствата пред новия ръководител на фонда, за да опитаме да намерим и най-подходящия профил на топкандидата.
„Кристин Лагард изгради много добра репутация в Международния валутен фонд и нейното управление е считано за много успешно. Със сигурност следващия директор трябва да притежава същите качества - да е способен да предлага компромисни решения и да има много добро развито чувство за политическата ситуация“.
Така започва анализът на Мишел Чан, която преподава в Колидж оф Юръп в белгийския град Брюж. Тезата ѝ подкрепя и Стивън МакКейб, който преподава в Бирмингам: „Тя е главен изпълнителен директор на Световната банка, което е много интересно и със сигурност я прави много силен кандидат. Освен това тя е жена и е доказала, че може да върши добра работа. Между другото, именно това би било продължение на завета на Кристин Лагард, която беше блестяща в тази роля“.
Именно заради това, че е „блестяща“, Кристалина Георгиева често е спрягана за една или друга позиция, включително за поста на Жан-Клод Юнкер, чиято дясна ръка беше преди да се върне във Вашингтон. Това се случи, след като Георгиева не успя в надпреварата за ръководител на ООН. Постът главен изпълнителен директор на Световната банка бе създаден за нея от предишния ръководител на институцията, а в първото си интервю за българска медия на този пост, дадено за „Събота 150“ през 2017-та година, Георгиева разказа: „Когато Джим Ким се обади на бившия ми шеф – на Жан-Клод Юнкер, му каза „Жан-Клод, знам, че не ти се иска да я пускаш Кристалина, обаче прати ми я, за да направи тя „план Юнкер“ за света“.
И тя го направи и дори когато Световната банка остана за кратко без ръководител, Георгиева стана временно изпълняващ длъжността, спомня си Крис Хафнър, експерт по управление на финансови институции:
„Ако Международният валутен фонд търси някой, който може да продължи работата на Кристин Лагард, Кристалина Георгиева е много избор. В същото време мисля, че тя ще остави една огромна празнина в екипа на Световната банка. Там тя върши огромно количество работа. Тя беше двигателят да се увеличи капиталът на банката, както и на много други от новите и инициативи. Работата ѝ в Световната банка е отлична“.
Което обаче прави шансовете на Георгиева да пресече улицата между сградите на Световната банка и Международния валутен фонд, за да седне в новия си кабинет, не особено големи. Освен това - възрастовата граница от 65 години преди встъпване в длъжност и освобождаването на поста при навършване на 70, все още е проблем, макар и Франция да настоява тя да отпадне.
„В момента имаме много хора, които са на висока възраст. Погледнете само политиците - например, американският президент Доналд Тръмп. Той е на повече от 70 години. Някои хора биха оспорили правилността на начина, по който управлява, но това е друг въпрос. Бърни Сандърс, който ще оспори президентския пост на Тръмп, е на 77 години. Аз напълно подкрепям идеята за отпадането на възрастовото ограничение, това е ситуацията в модерния свят. Една от най-важните религиозни позиции на света - на папата, винаги се заема от възрастен човек. Те дори не обмислят идеята да изберат млад човек, а за тях границата от 65 години е долна, за да може някой да бъде избран за папа. Просто има такива постове, които със сигурност изискват човек с много богат опит и експертиза. Във Великобритания например възрастта за пенсиониране е 67. Това предполага, че хората и малко над тази възраст се считат за напълно трудоспособни“, коментира Стивън МакКейб, чийто фаворит е съвсем различен:
„Аз съм много голям привърженик на Марк Карни. Той има наистина много силно присъствие в Английската централна банка. Знаете, че има неписано правило - ръководителят на Международния валутен фонд трябва да е европеец. Лагард е от Франция, а сега ще оглави Европейската централна банка. Това обаче е съвсем европейска институция, докато Международният валутен фонд обединява държави от няколко континента. Предполагам, че Европа ще се опита да задържи водещата роля при номинацията за фонда“.
Марк Карни обаче не е харесван от американския президент Доналд Тръмп, което може да е проблем, и не само - допълва Крис Хафнър:
„Неговото име също е сред тези, които много хора споменават като възможен кандидат. Със сигурност той има експертиза и образование, за да се справи много добре на този пост. И тук отиваме към въпроса за политическото решение. Буди притеснение фактът, че въпреки притежанието на европейски паспорт Марк Карни не е европеец“.
„Неговото име също е сред тези, които много хора споменават като възможен кандидат. Със сигурност той има експертиза и образование, за да се справи много добре на този пост. И тук отиваме към въпроса за политическото решение. Буди притеснение фактът, че въпреки притежанието на европейски паспорт Марк Карни не е европеец“, допълва Мишел Чан, която много би искала жена да оглави Международния валутен фонд. Затова слага в надпреварата и Надя Калвиньо, испанският министър на икономиката:
„Да, бих казала, че името ѝ със сигурност е сред потенциалните кандидати. От това, което чувам обаче, като че ли везните накланят към друг кандидат. Все повече се споменава името на Йерун Дейселблум - бившия финансов министър на Холандия и ексръководител на еврогрупата“.
И още идеи - Оли Рен, който ръководи Финландската централна банка и бе сред фаворитите за поста на Марио Драги в Европейската централна банка, настоящият шеф на Еврогрупата - португалецът Мариу Сентену и...самият Марио Драги, който е на 71-години в момента, но както вече стана ясно, отпадането на възрастовата граница е одобрявана стъпка от всички.
„Мисля, че би се стигнало до много интересна размяна между Международния валутен фонд и Европейската централна банка. Тогава обаче би възникнал въпросът какво точно правим, за да може тези организации да се развиват чрез свежи идеи“, посочва Хафнър.
Именно заради това самият Драги в четвъртък опроверга възможността да оглави Международния валутен фонд, макар да се чувства поласкан от спрягането на името му сред топ кандидатите. А какво ще кажете за идеята - новият ръководител на фонда да не е европеец?
„Мисля, че Мохамед Ел Ериан би бил един чудесен кандидат. Той със сигурност би бил свързващото звено между Изтока и Запада. Освен това има образованието и опита да заеме толкова важна позиция, както и останалите качества, за да бъде един много добър директор на Международния валутен фонд“, допълва Крис Хафнър.
Роден в Египет, Ел Ериан има богат опит в банковите среди в Съединените щати.
„Още от самото начало едно от големите предизвикателства пред Международния валутен фонд е разделението между страните, които членуват в него. Сега, когато има нарастващ популизъм и скептицизъм, евентуалният избор на нов ръководител от държава извън Европа - т.е. някоя от развиващите се икономики, би дал много силен сигнал за важността на фонда и способностите му като международна институция“, коментира Мишел Чан, според която все пак победителят ще е европеец:
„Аз предпочитам Кристалина Георгиева. Тя не само ще увеличи представителството на жените на толкова високи позиции, но и ще бъде кандидат от регион, който към момента не се вижда във високите етажи“.
Но е „вечният“ кандидат, който дори не получи подкрепа от българския премиер Бойко Борисов да заеме някои от висшите постове в Европа след формирането на следващата комисия, припомнят скептиците.
Ройтерс съобщи вчера, позовавайки се на френски представител, пожелал анонимност, че Кристалина Георгиева е добавена в списъка с кандидатите, които ЕС обсъжда за управляващ директор на МВФ.
Репортажът можете да чуете в звуковия файл.
Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана от днес. Първите две села, които ще бъдат посетени, са Долна и Горна Вереница. Полицаите ще посетят до края на февруари жителите на 8 малки населени места на територията на областта. В състава на мобилните екипи влизат служители от криминална, икономическа, охранителна и..
На редовно заседание общинските съветници в Петрич ще разгледат предложение за повишаване на капацитета за пренос на природен газ от Гърция за България. Точката е включена в предварително обявения дневен ред на 12-ото редовно заседание. Сесията е насрочена за 13:30 часа, предаде БТА. Кметът на община Петрич Димитър Бръчков предлага общинските..
В Плевен днес се открива 22-то Международното изложение-договаряне "Пчеларство - Плевен 2025". Форумът продължава до 9 февруари и се провежда по повод деня на свети Харалампи – покровител на меда и пчеларите, който се отбелязва на 10 февруари. В изложението тази година ще участват над 100 фирми, пчелари и организации от близо 20 държави..
Министърът на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет застана зад предложението на президента Доналд Тръмп – Америка да поеме контрола над Ивицата Газа. По думите на Хегсет всички опции са на масата. Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа В интервю за телевизия Fox News шефът на Пентагона не разтълкува думите на..
Френското правителство с премиер Франсоа Байру устоя на двата вота на недоверие, внесени от крайната десница. Премиерът ще прокара без парламентарен вот проектозакона за бюджета за настоящата година. Правителството на Франсоа Байру издържа и двете изпитания, наложени от депутатите от крайната левица. Двата вота на недоверие - заради..
Промените в Закона за киберсигурност влизат за разглеждане в парламента. Те засягат въвеждането на новите европейски директиви в тази област. Депутатите от Комисията по електронно управление ще изслушат представители на институциите заради кибератаката, блокирала работата на съдилища в края на януари. Промените са съобразени с редица..
Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества. Предвиден е и първият..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..