Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Лебедово езеро” от програмата на „Варненско лято” и „Опера в Летния театър” във Варна

4
Снимка: Росен Донев


Предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм„Каста дива” гостува на фестивалите „Варненско лято” и „Опера в Летния театър” във Варна по покана на Варненската опера. Беше ми трудно да си избера седмица. Богата и интересна е програмата на 10-ото юбилейно издание на „Опера в Летния театър”, събитията от което са част от най-стария музикален фестивал в България „Варненско лято”, който пък е част от EFFE и тази година е номиниран от европейската фестивална асоциация. Избрах седмица, в която гледах спектакли в 3 различни жанра. Първият беше балетът „Лебедово езеро” от Чайковски.

„Каста дива” следи с интерес както спектаклите на Националния ни балет, така и на балетните трупи на извънстоличните театри. През последните няколко сезона интензивно развитие имат балетите на Старозагорската опера под ръководството на прима балерината Силвия Томова и на Варненската опера под ръководството на з.а. на Русия Сергей Бобров. Интересното е, че двамата имат различен подход. Силвия Томова се фокусира върху изграждането на силна местна балетна трупа, а Сергей Бобров се фокусира върху създаването на силни балетни спектакли, в които използва ресурси от Държавния театър за опера и балет в Красноярск и Варненската опера.

В „Лебедово езеро” в ролята на Одета-Одилия гледахме прима балерината на Красноярския театър Елена Свинко, а в ролята на принц Зигфрид – лауреатът на миналогодишния международен балетен конкурс във Варна Андраш Ронай от Унгария. Нека да напомня, че той получи специалната награда на Варненската опера – участие в главна роля в спектакъл на трупата. Елена Свинко, която също е лауреат на балетния конкурс във Варна – носителка на трета награда през 2016 г., беше красива и изящна Одета и самоуверена Одилия. Андраш Ронай все още няма осанката и маниерите на принц, но има силно и свежо младежко излъчване и дава заявка за успешно развитие. Както забеляза едно красиво малко момиче в публиката, питайки: „Бабо, защо лебедите са по-малко?”, кордебалетът не беше в пълния състав за „Лебедово езеро”, а с 16 балерини, но пък изпълнението им беше убедително. Бях впечатлена от 4-те малки лебеда, които успяха да постигнат пълен сихрон. В ролите бяха Нерея Асторя, Пердита Ланкастър, Аделина Калинова и Меган Рейд. Запомних и изпълнението на Марко ди Салво в ролята на Бино. Може би ще го видим и в следващото издание на балетния конкурс във Варна… Добра изява на концертмайстора на Варненската опера Красимир Щерев. А на диригентския пулт беше един много интересен музикант, който работи като балетен диригент в Кралската опера в Лондон „Ковънт Гардън” – маестро Мартин Георгиев.

Хореографията на Сергей Бобров е класическа. В неговата редакция за първи път се появява ято черни лебеди. Променена е и сюжетната линия в края на балета. Одилия и Принцът загиват, а Одета остава сама с мъката си, но нейният край също е предизвестен, защото лебедът е единствената птица, която не може да живее без половинката си. Акцентът е поставен върху сблъсъка между добрите и светли страни, заложени у всеки човек, и злите сили, които, уви, тук побеждават.

„За мен е много голяма отговорност да танцувам във Варна, тъй като тук получих награда и тук танцувах за първи път в ролята на Китри в един от най-любимите си балетни спектакли – „Дон Кихот”. Винаги много се вълнувам, защото знам, че публиката ме обича и аз я обичам. Винаги подхождам много отговорно към ангажиментите във Варна и очаквам нови покани. Бях щастлива тази вечер да танцувам с такъв партньор като Андраш Ронай. Ние много бързо подготвихме спектакъла, буквално за три дни и всички много се вълнувахме“ сподели прима балерината на Красноярския балет Елена Свинко.

„За първи път изпълнявам такъв тип класическа главна роля на принц, която е доста далече от моя натюрел и предизвикателството беше най-вече емоционално. Тази сцена е чудесна, публиката е прекрасна! Най-напред преминах през трудна ситуация. Когато пристигнах във Варна, се оказа, че по грешка са ми изпратили и съм подготвял различна хореография. Трябваше да я направя тук за три дни и съм много щастлив, че успяхме! Мечтая да продължа да пътувам много и да танцувам по цял свят, да бъда на сцената и да чувствам атмосферата на пълната с публика зала” каза Андраш Ронай, който танцува в балетната трупа на Операта в Будапеща.

Целите интервюта с Елена Свинко и Андраш Ронай, както и оценката на варненската публика за спектакъла „Лебедово езеро” чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41