Пътеводителят е писан 5-6 месеца и е предшестван от над 300 статии в нейния блог „Друми в думи“, които за книгата са пренаписани в по-стегнат вид.
„От една страна като 52 идеи за разходка, ако човек се чуди къде да отиде. От друга страна, ако знае накъде се е насочил, да отвори книгата и да прочете колко време ще му отнеме това ходене, как да стигне до началото на маршрута, как да се подготви, какво да очаква там. Книга за ползване“, обясни Ели Иванова в предаването "Нощен хоризонт".
Маршрутите са живописни и достъпни
Идеята на авторката била да подаде маршрути за всякакъв тип туристи, които са с много гледки и са достъпни.
„За да може да има за всеки по нещо – за хората, които не са ходили по планини, не са толкова добре подготвени физически, съм подбрала кратки и леки екопътеки. Смятам, че дори за добрите, подготвени туристи с опит има интересни маршрути в книгата.“
Ели Иванова има много любими маршрути – места, които е преминавала неведнъж.
„Един такъв маршрут е Вазовата екопътека в Искърското дефиле. Започва от гара Бов и се изкачва отгоре на скалите, като някъде по средата маршрутът минава под водопад Скакля, който е един от най-високите в България. Друг вълнуващ маршрут – това е Дяволската пътека в Родопите, която се движи в каньона на река Чатак дере и Буйновското ждрело. Това е най-атрактивната й част: с много мостчета, стълби. След това пътеката се изкачва на Тепе баир и това изкачване е сравнимо с изкачването на планински връх“, разказа тя.
Сред по-леките маршрути може да се открои екопътеката „Под пръските на водопада“ в Тетевенския балкан, която започва от центъра на Тетевен и също стига до два водопада.
Като друга приятна екопътека авторката посочи Иванчова поляна над Вършец, която тръгва от градския парк, а по време на маршрута могат да се наблюдават отдалеч върховете Тодорини кукли от западния дял на Стара планина.
В Странджа са подбрани няколко любопитни маршрута – сред тях е пътеката „Извори и пещери“, която се движи по река Младежка и стига до две малки пещери над реката.
Книгата съдържа сравнително добре поддържани екопътеки
Маршрутите, включени в книгата, са в сравнително добро състояние, потвърди авторката, която след всеки маршрут е отбелязала в скала от 1 до 5 състоянието на пътеката.
„За съжаление доста от еко пътеките в България са амортизирани. Веднъж направени, те не се поддържат. Това, че са построени предимно в долините, в тесните ждрела на реки, ги прави много лесно амортизируеми. Лошо е, че не се поддържат. Ако бяха поддържани, би довело доста повече туристи в съответните райони.“
Част от маршрутите в книгата преминават покрай исторически обекти.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..