Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътеводител за 52 екопътеки описва маршрути в десет планини

В книгата са включени живописни и достъпни пътеки за всякакъв тип туристи

Снимка: архив

Ели Иванова е автор на книгата „52 екопътеки за всеки“, която описва маршрути в десет български планини. 

Пътеводителят е писан 5-6 месеца и е предшестван от над 300 статии в нейния блог „Друми в думи“, които за книгата са пренаписани в по-стегнат вид.

„От една страна като 52 идеи за разходка, ако човек се чуди къде да отиде. От друга страна, ако знае накъде се е насочил, да отвори книгата и да прочете колко време ще му отнеме това ходене, как да стигне до началото на маршрута, как да се подготви, какво да очаква там. Книга за ползване“, обясни Ели Иванова в предаването "Нощен хоризонт".

Маршрутите са живописни и достъпни

Идеята на авторката била да подаде маршрути за всякакъв тип туристи, които са с много гледки и са достъпни.

„За да може да има за всеки по нещо – за хората, които не са ходили по планини, не са толкова добре подготвени физически, съм подбрала кратки и леки екопътеки. Смятам, че дори за добрите, подготвени туристи с опит има интересни маршрути в книгата.“

Ели Иванова има много любими маршрути – места, които е преминавала неведнъж.

„Един такъв маршрут е Вазовата екопътека в Искърското дефиле. Започва от гара Бов и се изкачва отгоре на скалите, като някъде по средата маршрутът минава под водопад Скакля, който е един от най-високите в България. Друг вълнуващ маршрут – това е Дяволската пътека в Родопите, която се движи в каньона на  река Чатак дере и Буйновското ждрело. Това е най-атрактивната й част: с много мостчета, стълби. След това пътеката се изкачва на Тепе баир и това изкачване е сравнимо с изкачването на планински връх“, разказа тя.

Сред по-леките маршрути може да се открои екопътеката „Под пръските на водопада“ в Тетевенския балкан, която започва от центъра на Тетевен и също стига до два водопада.  

Като друга приятна екопътека авторката посочи Иванчова поляна над Вършец, която тръгва от градския парк, а по време на маршрута могат да се наблюдават отдалеч върховете Тодорини кукли от западния дял на Стара планина.

В Странджа са подбрани  няколко любопитни маршрута – сред тях е пътеката „Извори и пещери“, която се движи по река Младежка и стига до две малки пещери над реката.

Книгата съдържа сравнително добре поддържани екопътеки

Маршрутите, включени в книгата, са в сравнително добро състояние, потвърди авторката, която след всеки маршрут е отбелязала в скала от 1 до 5 състоянието на пътеката.

„За съжаление доста от еко пътеките в България са амортизирани. Веднъж направени, те не се поддържат. Това, че са построени предимно в долините, в тесните ждрела на реки, ги прави много лесно амортизируеми. Лошо е, че не се поддържат. Ако бяха поддържани, би довело доста повече туристи в съответните райони.“

Част от маршрутите в книгата преминават покрай исторически обекти. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01