Община Приморско издаде предписание за затягане на режима на охрана на изоставения строеж, където при инцидент в неделя загина 17-годишен младеж. Момчето падна в асансьорна шахта след опит за опасно селфи. Случилото се ни провокира да проверим каква е ситуацията с пустеещите строежи по Черноморието, някои от които достигат размерите дори на пустеещ град.
Нарушение на оградата на строежа няма. Тя е ръждясала и на места изкривена, но изпълнява функциите си, констатира огледът днес на екип на Община Приморско. Мерките, които се препоръчва да се предприемат за по-сериозното обезопасяване на обекта, посочва пред БНР директорът на Дирекция „Устройство на територията и строителство“ Петко Гечев:
“Това, което е разписано в закона, е свързано с ограничаване на достъпа до него, което е факт, обектът е ограден. До него няма как да се стигне, ако някой не реши де прескочи оградата, която не е паднала – там свободен достъп за минаване няма. Няма как да задължим собствениците на тези обекти да довършат строежите, въпреки това ще си пуснем задължителни предписания в тази посока…“.
Строежът е без табела, за което също е издадено предписание, добави Гечев. Той припомни, че отговорността за охраната и поддържането на оградите и обезопасяването на самата сграда е в ангажиментите на възложителя.
Още един строеж в Приморско в същата зона е с подобна съдба, но недовършените проекти не са масова практика в морския град, категорични са от общинската администрация.
В интервю за предаването “Преди всички“ началникът на отдел Общинска инфраструктура Тихомир Тимов обясни какво решение на проблема търсят в Община Варна. Той коментира също и дали трябва да се промени Законът за устройство на територията, за да може да се съкратят сроковете за премахване на опасните сгради:
“Опасните сгради на територията на общината се освидетелстват своевременно. За 2018 г. има общо 24 издадени заповеди за премахване на такъв род сгради. От тях едната заповед е отменена, това са самостоятелните обекти в подлеза на стадион “Варна“. Другата заповед е за обекти, които се намират в двора на УМБАЛ “Света Марина“. Там е техен ангажиментът да се премахнат самите сгради. Останалите сгради са съборени, заповедите са изпълнени“.
Тимов обясни още: “Това, което правим ние, когато има опасна сграда. Обезопасяваме, първо, след което започваме да си работим по процедурите за нейното премахване – било като опасна или като самосрутваща се сграда по съответния ред. За тази година имаме издадени общо 21 такива заповеди“.
Как се справят и в Община Царево с изоставените сгради, коментира кметът на общината Георги Лапчев:
“Една сграда е опасна по смисъла на закона, когато е застрашена от самосрутване. Изоставените сгради, поне тези, които са при нас в Община Царево, не попадат в тази категория, защото те просто са спрени от инвеститора да се строят най-вероятно по финансови причини и единственото, което общината може да изисква от тях, е да бъдат обезопасени с огради като навсякъде и това е единственото, което законът налага. Когато има някой, който иска да влезе, да се покачи на тази сграда и да прави селфи, защото социалните мрежи освен че убиха добрата журналистика, започнаха вече да взимат жертви…“.
“В случая няма конструкция, която да е подкопана, когато говорим за “Крокодила“, разбира се, не защитавам инвеститора. Личното ми мнение е, че трябваше отдавна да бъде завършена и просто да бъде взето някакво решение, но частната собственост е неприкосновена и след като си плаща данъците, таксите и след като има действащо разрешение за строеж. Няма закон, който да бъде променян, за да може тези права на инвеститора да бъдат отнети…“.
Според бившия регионален министър Асен Гагаузов все пак е необходимо законодателно прецизиране, защото проблеми в това отношение има:
“Проблемът е доста сериозен. Той се вижда при посещението на почти всички населени места и райони по Черноморието, а и не само по Черноморието. След кризата 2008-2009 г. доста обекти се замразиха поради липса на финансиране или други причини и в момента има стотици, да не кажа хиляди такива обекти… “.
Според него за случая със загиналото момче, което си е правило селфи, отговорноста е обща:
“Отговорността безспорно е на собствениците, инвеститорите, на строителите, на общините, но и на хората, които виждат, че това е строителен обект, че е опасно. Най-малкото е нормално да не се влиза в чужда собственост“.
Инж. Йоан Каратерзиан, председател на Управителния съвет на Камарата на геодезистите в България също коментира темата:
“Трябва да сме наясно, че собствениците на недостроените имоти имат задължение да ги обезопасят. По време на строителството, докато върви самото строителство, имат едни ангажименти. При замразяването на строителството и след него имат други ангажименти. Обектите трябва да бъдат обезопасени. За това следи изпълнителната власт, ако местната власт не може да се справи, тя се обръща към централната изпълнителна власт“.
Репортажите на Петя Янакиева и Даниела Стойнова и интервюто на Валерия Николова с Георги Лапчев, Асен Гагаузов и Йоан Каратерзиан можете да чуете от звуковия файл.
Перник е на първо място в страната по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие спрямо броя на населението, съобщи Калоян Павлов- областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР. До края на месец октомври т.г. са издадени 133 заповеди за защита, за цялата 2023 година издадените заповеди са 161. Подаваните сигнали за домашно..
Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбеляза своя патронен празник. По традиция отбелязването на празника започна в 7.30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където митрополит Йоан възглави Света Божествена литургия. След нея литийно шествие се отправи към паметника на свети Климент..
ЕК заяви в понеделник, че официално е оспорила пред Световната търговска организация временните антидъмпингови мерки, наложени от Китай върху вноса на бренди от ЕС, предаде Ройтерс. Европейските комисия твърди, че антидъмпинговите мерки на Пекин са в противоречие с правилата на СТО, посочвайки, че Китай не е доказал, че "има някаква заплаха..
Студенти по туризъм от Виетнам ще могат да провеждат своите студентски стажове в България като част от тяхната програма за обучение. Това стана ясно след като Българският съюз по балнеология и СПА туризъм подписа споразумение с един от най-престижните университети във Виетнам, който подготвя висококвалифицирани кадри в сферата на туризма...
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична процедура, а демокрация се лекува с повече демокрация: "Опасността да получим още от същото на нови избори е голяма , но демократичните процедури и практики не познават друг начин да се върви напред"...
Преди дни излезе от печат осмата книга на Илия Михайлов, известен като учителят от Пазарджик, който пише, за да дарява. До момента всяка една негова книга е била в полза на различни социални каузи. "Книгата за мен е нещо като приключение, аз не съм поет, моята сила и прозата, надявам се и тази книга да се възприеме като приключение, каза за..
Избори иска този, който не иска да има правителство. Сега има опция за правителство с ГЕРБ, защото в 49-ото НС ГЕРБ си отстъпи мандата и това не доведе до нищо добро, и двете партии изгубиха избиратели. Ако ПП-ДБ не искат по този начин правителство, очевидно искат избори и "каквото сабя покаже". Имам чувството, че ПП чувстват себе си като..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..