Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сокотра - невидимият остров или капсула на времето

Близо 70 на сто от видовете на острова са без аналог другаде по света

Румяна Христова и Георги Кожухаров ще представят в документалния си филм артистичен и мистериозен поглед към Сокотра
Снимка: Георги Кожухаров

Остров Сокотра е част от Йемен, където се преплитат интересите на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Войната там продължава от 2015 година насам и макар на острова да не е имало размирици, конфликтът го е направил още по-трудно достъпен и изолиран, превръщайки го в невидим остров и своеобразна капсула на времето. 

На 6 август от 19 часа във „Фотосинтезис арт център" в София фотожурналистът Георги Кожухаров и екскурзоводът и пътешественик Румяна Христова ще представят късометражен документален филм за пътуване до Сокотра. 

"Това, което искахме да представим е един малко по-мистериозен поглед над острова. Не е класически документален филм, почти липсва говор", обясни пред "Хоризонт" Румяна Христова. В лентата е включена историята на жена, която се бори да запази земята си, разположена в живописна лагуна, както и образ на човек, който все още живее в пещера. "Един малко по-артистичен поглед сме се опитали да представим. Късометражният филм е черно-бял", допълни тя.

"Островът в момента е със забранен достъп за журналисти. Поради тази причина трябваше да се представим за антрополози, написахме си фалшиви писма от български университет и така тръгнахме за Оман, защото единственият начин  в момента да се стигне до Сокотра е с плаване от Оман на нелегален кораб, който плава под индийски флаг - товарен кораб пълен с цимент. И така, с пристанищни агенти се уреждат нещата, къде легално, къде не. Качват те на кораба и след три дни плаване се озовавате на Сокотра", разказа Румяна Христова.

Когато пристигнали близо до острова, прекарали първата нощ на кораба, а след това с рибарска лодка ги стоварили на плажа, където вече ги очаквали саудитски войници, които контролират пристанището, летището и се грижат за сигурността на острова. След проверка на багажа ги допуснали до острова. 

Снимка: Георги Кожухаров

Прекарали на Сокотра малко повече от десетина дни. Заснели са прочутите драконови дървета, изобразени и на герба на Сокотра. 

"Сокотра наистина е някакво тотално различно късче земя от всичко, което аз съм виждала и вярвам във всичко, което има навсякъде по света. Там природата е ендемична на 70 процента, което значи, че повечето ендемични видове не се срещат никъде другаде. Да, в това число може би най-известни са драконовите дървета, които наистина са са сюреалистична картинка", сподели Христова.

"Ние успяхме да посетим единствената гора от драконови дървета, в света, която изисква един 3-4 часов преход, за да се достигне. В самата гора все още живеят бедуини, които просто се занимават с овцевъдство и живеят в тотална изолация от останалия свят. Гората наистина беше приказна. Дърветата наистина са много, много интересни. Като праисторически гиганти, които за жалост са на изчезване, защото просто няма млади дървета на острова. Причината не е известна. Има различни теории - една от тях е, че заради свръхпопулацията на кози на острова, младите дървета не могат да оцебеят, защото биват изядени. Другата теория - климатичните промени, които неминуемо засягат и острова, особено последните години."

Чуйте повече за Сокотра в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54