Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сокотра - невидимият остров или капсула на времето

Близо 70 на сто от видовете на острова са без аналог другаде по света

Румяна Христова и Георги Кожухаров ще представят в документалния си филм артистичен и мистериозен поглед към Сокотра
Снимка: Георги Кожухаров

Остров Сокотра е част от Йемен, където се преплитат интересите на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Войната там продължава от 2015 година насам и макар на острова да не е имало размирици, конфликтът го е направил още по-трудно достъпен и изолиран, превръщайки го в невидим остров и своеобразна капсула на времето. 

На 6 август от 19 часа във „Фотосинтезис арт център" в София фотожурналистът Георги Кожухаров и екскурзоводът и пътешественик Румяна Христова ще представят късометражен документален филм за пътуване до Сокотра. 

"Това, което искахме да представим е един малко по-мистериозен поглед над острова. Не е класически документален филм, почти липсва говор", обясни пред "Хоризонт" Румяна Христова. В лентата е включена историята на жена, която се бори да запази земята си, разположена в живописна лагуна, както и образ на човек, който все още живее в пещера. "Един малко по-артистичен поглед сме се опитали да представим. Късометражният филм е черно-бял", допълни тя.

"Островът в момента е със забранен достъп за журналисти. Поради тази причина трябваше да се представим за антрополози, написахме си фалшиви писма от български университет и така тръгнахме за Оман, защото единственият начин  в момента да се стигне до Сокотра е с плаване от Оман на нелегален кораб, който плава под индийски флаг - товарен кораб пълен с цимент. И така, с пристанищни агенти се уреждат нещата, къде легално, къде не. Качват те на кораба и след три дни плаване се озовавате на Сокотра", разказа Румяна Христова.

Когато пристигнали близо до острова, прекарали първата нощ на кораба, а след това с рибарска лодка ги стоварили на плажа, където вече ги очаквали саудитски войници, които контролират пристанището, летището и се грижат за сигурността на острова. След проверка на багажа ги допуснали до острова. 

Снимка: Георги Кожухаров

Прекарали на Сокотра малко повече от десетина дни. Заснели са прочутите драконови дървета, изобразени и на герба на Сокотра. 

"Сокотра наистина е някакво тотално различно късче земя от всичко, което аз съм виждала и вярвам във всичко, което има навсякъде по света. Там природата е ендемична на 70 процента, което значи, че повечето ендемични видове не се срещат никъде другаде. Да, в това число може би най-известни са драконовите дървета, които наистина са са сюреалистична картинка", сподели Христова.

"Ние успяхме да посетим единствената гора от драконови дървета, в света, която изисква един 3-4 часов преход, за да се достигне. В самата гора все още живеят бедуини, които просто се занимават с овцевъдство и живеят в тотална изолация от останалия свят. Гората наистина беше приказна. Дърветата наистина са много, много интересни. Като праисторически гиганти, които за жалост са на изчезване, защото просто няма млади дървета на острова. Причината не е известна. Има различни теории - една от тях е, че заради свръхпопулацията на кози на острова, младите дървета не могат да оцебеят, защото биват изядени. Другата теория - климатичните промени, които неминуемо засягат и острова, особено последните години."

Чуйте повече за Сокотра в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24